Pojmy "Enzyme wash" a poťažmo aj "Enzyme wash finish" vyjadrujú obaja to isté - ide o proces prania bielizne, pri ktorom sa využíva enzýmov k tomu, aby sa zmäkčila bielizeň, poprípade za tým účelom, aby bielizeň a látka mali vlastnosti, aké požaduje zákazník, respektíve výrobca.
Využitie enýzmov počas prania a ich zaradenie tamtiež má množstvo výhod pre obe strany - tak treba, dá sa s ich pomocou obstarať u džínsov onen známy dojem omšelej až obnosenej látky. Použitie enzýmov má aj iné dôvody ale... Environmentálne aj ekonomické.
Enzýmy sa pritom ku praniu dajú využiť v dvojitom štýle - jednak na samotnom vláknu a za druhé, pokojne aj neskôr až na látke. Dnes sa často využívajú aj na to, aby trochu "zostarli" látku aj vlákno. Enzýmy pritom vôbec neovplyvní hrúbku vlákna, ale len vonkajší dojem a vzhľad.
Enzýmy sú brané z čisto biologického hľadiska proteíny produkované živými organizmami. Ako ukazuje moderná veda, niektoré z nich sa dajú zreplikovať v laboratórii s funkciou, aká sa nám páči a týmto je potom využiť, k čomu (a kedy) sú práve potrebné.
Osoby dbajúci veľmi prírody vo všetkých formách asi poteší, že pranie v enzýmoch je oveľa ekologickejšie, než tradičné pranie. A to prečo, pýtate sa? Jednak je to o tom, že sú biologickej podstaty, takže ich recyklácia a zneškodňovanie neskôr v prírode nie je ani ten najmenší problém (enzýmy sa na rozdiel od pracích prostriedkov a látok v prírode nehromadí vo vode). A za ďalšie, sú to veľmi silné reagenty, takže ich stačí (čo do hmotnosti) proti praciemu prášku zvyčajne výrazne menej. A do tretice všetkého úžasného - dajú sa používať často aj za studena! A tým ešte stále nekončíme, enzýmy (uznávame, ľahko prekvapivo) zaisťujú, že daná bielizeň / látka bude mäkšia a ohybnejšia, než pri výrobe štandardnou cestou.
Sú určité typy prírodných látok, ktoré sa vôbec neodporúčajú prať (respektíve s ceduľkou v duchu "Prať len za studena!") A môže sa aj napriek tomu samozrejme stať, že by určitý zvršok zniesol vypraní, takže potom sa dá siahnuť po enzýmoch taktiež.
Keďže je príroda veľmi, veľmi zložitá, nie inak je tomu aj u enzýmov. Keď sa na ne pozrieme drobnohľadom a pokúsime sa ich nejako rozdeliť, tak zistíme, že enzýmy sa dnes vyskytujú (a logicky aj vyrábajú) v mnohých typoch: vždy tu totiž ale máme enzýmy na odstraňovanie škvŕn určitých sub-typológií špecifických biologických látok (a tekutín , ako je treba víno, krv, ...).
Keby sme sa na pranie v enzýmoch pozreli skrze elektrónový mikroskop, tak zase zistíme, že pranie v enzýmoch práve čistenú látku / špinu z látky odstraňuje takým spôsobom, že enzým samotný rozlomí určitú gigantickú biologickú makro-molekulu na menšiu a tú možno už ľahšie vyčistiť.