Tiěž Identifikácia priateľ-nepriateľ, anglicky IFF. Ide o elektronický systém, ktorý sa používa na identifikáciu vojenských alebo civilných objektov. Nemusí nutne však ísť len o objekty lietajúce.
Tento elektronický systém funguje na báze rádiových signálov, vďaka ktorým je možné určiť, ktoré objekty na bojisku sú spriaznené a ktoré naopak patrí nepriateľovi. Prístroj sa skladá z dvoch častí, teda z dotazovací, ktorá môže byť ako na palube objektu alebo sa môže jednať o sieť pozemných radarových antén. Druhou časťou zariadenia je transpondér, ktorý má logicky za úlohu odpovedať na signál a podľa toho sa dá určiť, na akú stranu daný objekt patrí.
IFF systém bol vyvinutý už v priebehu druhej svetovej vojny, kde boli bojiska mnohokrát veľmi neprehľadné a bolo potrebné rozoznať, na akú stranu ktorý objekt patrí. Zaujímavosťou je určite fakt, že názov zariadenia nie je celkom presný. Radar je totiž schopný spoznať iba spriatelené objekty, ktoré sú vybavené rovnakým alebo kompatibilným systémom. Ak však dotazovač dostane chybnú alebo žiadnu odpoveď, objekt nie je označený ako spriatelený, zároveň však nie je presne identifikovaný ako nepriateľský.
Pozitívna identifikácia prebieha tak, že dotazovač jedného objektu (napr. lietadla) zašle kódovaný signál, na ktorý zareaguje transpondér cieľového objektu a vyšle odpoveď. Zakódovaný signál sa musí zhodovať podľa určitého kryptografického kľúča, v tom prípade je cieľový objekt označený za spriatelený. Od druhej svetovej vojny vývoj týchto prístrojov samozrejme pokročil na úplne inú úroveň a dokáže s ďaleko väčšou presnosťou určiť, kam ktorý objekt patrí. V súčasnosti používané systémy západných krajín sú napr. Mark (Mk) XII, AN/APX-111 a AN/APX-113.