Rovnako ako iné maskovacie vzorky tejto rady, aj maskovacia vzorka Multicam® Arid vznikla preto, aby čo najviac zmenšila vizuálny dojem z jednotlivca, čo ju na sebe má. Ide pritom o vec fungujúci jednak v bežnom viditeľnom svetle, ale kryje aj Near-IR signatúru človeka (na túto tému pozri ďalej).
Štát nasadenie: Ide o maskovaciu vzorku pochádzajúcu od súkromnej firmy, takže kto si povie, môže ju mať. Ale dostala sa do hľadáčika aj u niektorých armád - v poslednej dobe najmä US Army, kedy jej jedna táto maskovacia vzorka z radu (išlo a klasický MultiCam®) dobre poslúžila ako univerzálne maskovanie v Afganistane.
Na rozdiel od bežnej štandardnej maskovacej vzorky Multicam® je určená maskovacia vzorka Multicam® Arid hlavne do otvorených oblastí, ktoré sú v dominantné miere piesočnaté a skalnaté. Kresba a paleta MultiCam Arid ™ pekne doplňuje a čiastočne presahuje aj do bežnej MultiCam® maskovacej vzorky. Čo to znamená teda v praxi? Je to jednoduché: keď spárujete vybavenie z rady MultiCam® s MultiCam Arid ™, pekne si vizuálne lahodí a podporujú sa v maskovaniu. Ide teda o nanajvýš premyslený a efektívny spôsob ochrany jednotlivca.
V súvislosti s Near-IR signatúrou sa používa skratka NIRS a doslova v preklade znamená práve to: "Blízka infračervená spektroskopia". Ako napovedá potom jej vlastné označenie, ide o spektroskopickou metódu, čo sa sústreďuje na oblasti známe ako blízka infračervená časť. Zodpovedá to vlnovým dĺžkam 800 nm až 2500 nm. A prečo sa používa na rade aktivít? Keďže na rozdiel od strednej infračervenej spektroskopie sa NIRS "prohlodá" hlbšie.
Aj keď to síce nie je práve diagnostická metóda nejako extrémne citlivá, má aj svoje ďalšie početné klady. Na rozdiel od iných metód tu napríklad vôbec nie je potrebné pred spracovaním a štúdiom akokoľvek ďalej upravovať a pripravovať vzorku. A ďalší klad - využitie tejto metódy už dnes prebieha zo strany ľudstva naozaj vo veľkej miere. V prvom rade tu ale dozaista musíme spomenúť modernú medicínsku diagnostiku vo všetkých jej formách (hladina krvného cukru, oximetria a ďalšie). Tým však jej dôsledok nijako nekončí - našli by ste ju tiež vo farmácii, poľnohospodárskej chémii, využívaná je ale aj v rámci systému kontroly potravín, a tiež pri skúmaní spaľovaní látok. Dobre si však vedie aj pri výskumoch mozgov u novorodencov, kde celkom logicky nejde používať nič príliš škodlivého (ľahko kontroverzné PET alebo fMRI metódy). Niektoré krajiny na svete je dokonca zakázali úplne.
Pre medicínu je užitočné aj to, že detektory daného spektrometra môžu byť veľmi malé. Naopak jeho presnosť je stále veľmi slušná.