Slovo "flecktarn" pochádza z nemeckých slov "Fleck" (bod, bodka, koliesko, bodka, ...) a "Tarnung" (kamufláž). S týmto termínom prišli nemeckí dizajnéri v rokoch 1970. počas Bundeswehr Truppenversuch 76 (či tiež skúšky na nemeckú armádnu uniformu v roku 1976). Počas celej udalosti bolo vyskúšaných niekoľko typov a platforiem. Následne bol ale finálne vybraný ako všeobecný armádny výbavový kúsok pre Nemeckú armádu typ s menom "Flecktarnmuster" ("maskovacie vzor s bodkovaným vzorom"). Paradoxne ale bol "zhora" schválený až v roku 1989. Isté dôkazy naznačujú aj to, že pôvodná flecktarn kamufláž bola navrhnutá Marquardtom a Schultzom v spolupráci s francúzskou firmou Texunion.
Výraz "flecktarn" je často zle písaný ako "Flectarn" alebo tiež "Flecktar" v niektorých kruhoch, preto niektorí radšej nazývajú všetky deriváty z neho "bodky". Je faktom však, že maskovacie vzor radu flecktarn bol vedľa Nemecka prijatý aj radom ďalších krajín.
Niekto má za to, že maskovacie vzory z flecktarn rodiny mohli byť ovplyvnené pri návrhu maskovacím vzorom (Erbenmuster "hráškové maskovanie" - z Druhej svetovej vojny). Je tu však málo dôkazov, ktoré by to potvrdzovali. (Alebo presnejšie - nie je tu absolútne žiadny.)
Pôvodný nemecký maskovacie vzor "flecktarn" je päťfarebný a zahŕňa čiernu, červenkasto hnedú, temne olivovú, stredne olivovú a machovo zelenú. Čo sa týka pre zmenu verzie púštnej (spočiatku nazývaná "tropentarn", ale neskôr sa prešlo na meno "Wüstentarn"), tak tá bola spočiatku predstavená v roku 1993 a zahŕňa trochu temne olivové, červeno hnedé a žlté pozadie.
Farebná distribúcia je pre štandardný flecktarn nasledujúca: 13,3% zahŕňa čierna, 41,2% tmavo zelená, 17,5% hnedá, 8,9% svetlozelená a 19,1% sivozelená.
Čo sa týka rozloženia farieb u púštneho Flecktarnu, tak ten je na tom rovnako ako klasický s percentami, len má namiesto tmavo zelené, svetlo zelené a šedozelené odtieň pieskový / béžový: tj. farby sú potom takto - 13,3% zelená, 69, 2% pieskovo béžová a 17,5% hnedá.
V tejto veci sa rozhodne sluší spomenúť na prvom mieste Dánsko, ktoré otestovalo ako prvé variáciu na tento dizajn (išlo mimochodom o maskovacie vzor T / 78) a to v roku 1978. A neskôr sa objavila ešte upravená finalizovaná verzia (vtedy zase išlo o maskovacie vzor T / 84) a to v roku 1984. Počet farieb v dánskej verzii maskovacieho vzora bol mimochodom zredukovaný z piatich na tri. Vyslovene len púštny variant potom bol uvedený v roku 2000.
Aj Belgicko vydávalo jeden čas vlastnú variáciu na originálny maskovacie vzor flecktarn len s veľmi mierne modifikovanou farebnosťou a to okolo roku 1990 a išlo o revízii tu určenú výhradne pre miestny Air Force Commandos (tu pre nás, zrejme ľahko nečakane, chápané ako jednotky ochraňujúci letiská).
Tiež Čína vydávala celkom dva maskovacie vzory, ktoré sú zrejmým klonom legendárneho Flecktarnu. Prvý bol nosený primárne ako letná trénovací uniforma. A ďalší zase u istých jednotiek určených pre pohraničné činnosti. A ako sa ukazuje, ide o priamu kópiu a nie variáciu, teda vec, v ktorej je Čína dnes celkom dokonalá. Druhý je typ tiež päťfarebný, ale tu má tieto farby: čierna, tmavohnedá, sýto červenohnedá a olivovo zelená na pieskovom pozadí. To všetko je nosené hlavne zo strany PLA jednotiek v Tibete a v rámci Pekinskej vojenskej jurisdikcie.
So svojou trochou do mlyna klonov ponáhľalo aj Poľsko. To vydávalo sériu troch flecktarn inšpirovaných kamuflážou a maskovacích vzorov. Boli nosené hlavne zo strany špeciálnych jednotiek z národnej polície a u policajné bezpečnosti pre vnútorné záležitosti.
Ako už dobre vieme, perióda zvýšeného záujmu o maskovacie vzory vyvstala u Nemeckej armády cca uprostred rokov 1970. a vedľa k akcii "Bundeswehr Truppenversuch 76", alebo tiež: "Konkurz na nemeckú uniformu pre rok 1976." Táto práca následne viedla k vyprodukovaniu a občas aj prijatiu mnohých maskovacích vzorov vrátane typu "Sägezahnmuster" ("zubatý maskovacie vzor"), "Punktmuster" ("bodkovaný kamuflážny vzor") a tri varianty na maskovacie vzor zvaný "flecktarn". Všetky tri flecktarn maskovacie vzory boli nazvané zo strany armády nateraz "flecktarn A" (klein) / ("malý"), "flecktarn B" (Gross) / ("veľký") a "flecktarn C" (Schattenmuster) / ("tieňový vzor"). Ako už dobre vieme, maskovacie vzor, ktorý bol nakoniec vybraný ako najlepšie, bol typ "flecktarn B", aj keď trvalo ešte celé roky, než sa ho Bundeswehr rozhodol implementovať.
Je totiž pravdou, že adopcia a implementácia všeobecného maskovacieho vzora pre Nemeckú armádu nenastala skôr ako v polovici rokov 1980., kedy ešte len "Flecktarnmuster" bol oficiálne prijatý Nemeckou armádou ako štandardná kamufláž. Nemecký maskovací vzor "flecktarn" od tej doby bol videný ako veľmi efektívny, čo sa odrazilo na tom, že ovplyvňoval návrhy ďalší, ktoré z neho často vychádzali tú vo väčšej a onde zase v menšej miere. To sa podpísalo na rade klonov v krajinách ako je Dánsko, Japonsko, Poľsko, Čína, Belgicko atď. Nemecko ako také ešte vydalo púštnu verziu maskovacieho vzora flecktarn a používa ho (napriek širokej a stále rastúci internacionálnej posadnutosti digitálnymi maskovacími vzory v poslednej dobe).
Spolu s tým, ako sa zvyšuje prítomnosť Nemecka na všelijakých medzinárodných misiách (väčšinou tzv. "Mierového" rázu) už od nejakých stredných rokov 1990., zase to zažali túžbu po známom nemeckom perfekcionizmu a potrebu vytvoriť a začať tu používať maskovacie vzor radu flecktarn, ktorý je určený primárne hlavičiek tropických a teplých. To viedlo a podpísalo sa aj na nutné adopcii ďalšieho maskovacieho vzora radu flecktarn a ďalšiu verziu "Fünf Farben Tarndruck der Bundeswehr" ("päťfarebná maskovacia kamufláž pre Bundeswehr"). Tejto aktivite sa tiež prezývalo "tropentarn." Išlo o kamufláže, ktoré boli vytlačené na ľahšie látky, ktoré sú praktickejšie vo veľmi horúcich miestach (non-stop tropické ani teplé počasie). Uniforma tohto typu potom bola prijatá k roku 2001. Maskovacie vzor samotný na tejto látke bol iba miernou variáciou na farby už existujúce a zatiaľ veľmi už osvedčené. Zhrnuté a podčiarknuté, je to len mierna modifikácia štandardného "Flecktarnmusteru".
Opäť nasledujúc trendy nastavenej jeho NATO spojencami (najmä samozrejme Veľkou Britániou a Francúzskom), v roku 1993 Nemecko začalo testovať púštne maskovacie kamufláže založené na farebnej schéme jeho štandardne vydávaného Flecktarnu. Spočiatku mu hovorili Nemci "tropentarn" (tj. "Tropická kamufláž"), aj keď to bol zatiaľ pojem jednoznačne neoficiálny. Skorá verzia obsahovala riedko rozmiestnenú temnú olivovú farbu a červenkasto-hnedé body na pieskovom pozadí. Tento do púštneho prostredia cielený maskovacie vzor bol vo skúškovej fáze po roky 1998-1999, kým sa prvá oficiálna púštna verzia tohto maskovania neobjavila. Oficiálne sa jej hovorilo "drei Farben Tarndruck der Bundeswehr" ( "trojfarebná kamufláž pre Bundeswehr"), o vzore sa však väčšinou a zvyčajne hovorí ako o "Wüstentarndruck" (aneb tiež "púšťa kamufláži") alebo o "Desert flecktarn pattern" (to zase v anglicky hovoriacich miestach sveta). Aj keď sa objavili počas rokov početné fámy na to téma, že existovali v tejto dobe dve verzie púštneho maskovacieho vzora, zdroje priamo z Nemecka signalizujú, že to technicky nie je pravda. Aj keď skoré skúškové verzie (cca z rokov 1993-1999) mohli mať ľahko odlišné zafarbenie, oficiálna verzia z roku 1999 je úplne štandardizovaná. Dochádza často aj k tomu, že sa pri praní tohto maskovacieho vzora s iným typom bielizne, pri nej zmení trochu farby. Tak či onak, trojfarebný púštny typ je štandardný typ vybavenia pre všetky armádne sily Nemecka chystajúce sa vytrvalo do púšte / na suché teplé miesta. Z návrhu je zrejmé aj to, že sa tu navyše predpokladá mierny porast, nie len piesok.
Je ale faktom aj to, že isté prvky Nemeckej armády už adoptovali (rovnako ako iné podobné jednotky po svete), kedy tu ale hovoríme najmä o "Kommando Spezialkräfte" (KSK), za svoje aj niečo zo série Multicam.
Veľmi nečakane bolo koncom roka 2015 oznámené, že Bundeswehr uvedie dva ďalšie zbrusu nové maskovacie vzory založené na sérii "flecktarn". Bolo opäť doplnené to, čo chýbalo: tzn. maskovacie vzor, ktorý je určený do podmienok snehových / ľadových a arktických a malo ísť o univerzálnu kamufláž určenú pre ľudí z Nemeckej armády, ktorí išli niekam do sveta na misii / boli umiestnení mimo Nemecko. Sprvu začali výskumy na túto tému asi tak okolo roku 2012, pričom na ne dohliadali ľudia z "Wehrwissenschaftliche Institut für Werk- und Betriebsstoffe der Bundeswehr (WIWeB)" (dalo by sa to celé preložiť ako: "Republikový armádny materiálový a zásobovacie výskumný inštitút" ). Nový typ nesie meno "Multitarn", pretože bolo zrejmé, že to bude maskovacie vzor multiúčelový. Tento nový typ potom nesie farby v tejto kombinácii: svetlo zelená, tmavo zelená, hnedá, béžová, šedá a špinavo biela. Je to dizajn založený podľa všetkého na štandardnom "štandard BW flecktarn" vzore. A bude spočiatku k dispozícii len tej sekcii Nemeckej armády, čo má na starosti špeciálne operácie všetkých foriem (KSK). Dúfajme sa časom rozšíri aj medzi bežné šarže, pretože ide o typ, ktorý ponúka jednu veľmi atraktívnu funkciu: Multitarn je efektívnejší oproti iným typom tejto rady pri zmäteniu obrazu z Nokta-Vizor.
Ďalší maskovacie vzor testovaný v rámci "Truppenversuch 76" bol aj jeden zvaný "Punktmuster" alebo "bodkovaný maskovacie vzor". V niektorých aspektoch je dosť podobný rodine flecktarn, ale má oproti nim bodky jednak oveľa menšie a za druhé, aj oveľa koncentrovanejšie.
A tu máme pre zmenu experimentálnu variáciu na "Desert flecktarn", táto má ale trošku inú farebnú paletu oproti tej štandardnej. Ako to ale tak vyzerá, týka sa to len komerčných trhov a nie armády.