Počas rokov prvej svetovej vojny sa Francúzsko rozhodlo experimentovať s ručne maľovanými maskovacími vzormi. Tie potom využívali isté jej jednotky bojujúce v Európe. O produkciu sa vtedy postarala armádna sekcia "Army's Section de Camouflage", pod vedením "Eugene Corbina", bolo vtedy preto otestované na efektivitu niekoľko maskovacích vzorov vrátane nerovných machúľ, prúžkov a bodiek. Rovnako ako u iných krajín, tieto veci nosili hlavne sniperi a ľudia od výzvedných jednotiek operujúcich tesne na frontovej línii. S ohľadom na svoju ručnú výrobu síce boli ako-tak efektívne, ale o masovej produkcii sa samozrejme nedalo ešte hovoriť. A nikdy k tomu ani nedošlo v akejkoľvek miere.
Počas Druhej svetovej vojny ľudia od letectva, špeciálnych kománd a podobné elementy slobodné Francúzsko nosili ručne maľovaný fľakatý maskovacie vzor, "Denison paratrooper smocks" / denisonová parašutistická pláštenka, ktorý bol v tom čase neuveriteľne populárny na druhej strane: ako u Britov, tak aj u spojencov všeobecne (Spojenecké letectvo). S rastom nacionalistických hnutí hneď po Druhej svetovej vojne, sa stále úplne trestuhodne pod-vybavená Francúzska armáda ocitla v inom type konfliktu. Išlo o Prvú vojnu v Indočíne (1946-1954). Tu boli našťastie zásobovaní svojimi bývalými druho-vojnovými spojencami, došlo vtedy teda k tomu, že mnoho elitných francúzskych jednotiek tu v Indočíne nosila nadbytočnú americkú verziu M1942 uniformy do džungle. Alebo aj Britskú M42 vetrovku s kamuflážou. Toto všetko bolo pochopiteľne nevyhnutné lokálne upravovať do žiaducej podoby miestnych vojenských poriadkov a predpisov lokálnymi francúzskymi krajčírmi, k čomu tiež hojne dochádzalo. Presne roku 1951 však Francúzsko začalo s implementáciou vlastného typu unikátneho typu maskovacieho vzora / kamufláže ("Tenue de Leopard" alebo "Leopardia uniforma"), ktorá bola ovplyvnená do veľkej miery druhoválečným a Britským štýlom zvaným "ťahy štetcom". Tento maskovacie vzor sa neskôr stane úplne bez preháňania symbolom Francúzskych leteckých a miestnych Komando-jednotiek (a vskutku, aj Francúzskej armády ako celku po zvyšok storočia a to napriek tomu, že sa vo Francúzsku tento maskovacie vzor prestal používať už počas Alžírskej vojny, teda od cca 1954-1962).
Skrze časovú periódu rozlohou medzi rokmi 1960. až skorá 1990. leta boli Francúzskej ozbrojené sily (rovnako ako väčšina ozbrojenej Európy okolo nich) oblečené do jednoduchých zeleno olivových maskovacích uniforiem. Ako sa nám však blížil vek digitálnych a súkromných firiem v tomto sektore, okolo skorých rokov 1980. sa objavovala (zatiaľ ešte stále skromnejšie) rad experimentálnych maskovacích vzorov (ako napríklad ten od Texunion z roku 1981 a z roku 1983). Ale nie skôr, než až pri udalostiach vedúcich k operáciám "Púštny štít" a "Púštna búrka" (cca v rokoch 1990/1991), ako francúzska vláda konečne pojala a prijala aj za svoje myšlienku, že by mohol byť dobrý nápad zase svoj personál ošatiť do nejakého toho maskovacieho vzora. Preto došlo nakoniec k tomu, že zhruba od rokov 1990. ďalej si francúzske obrojené sily uchovali túto výbavu už raz a navždy a je to dnes aj ich štandardná operačná výbava.
Prvé post-vojnové maskovacie vzory sa vo Francúzsku začali objavovať asi tak okolo roku 1951. Jeden z tých najčastejšie nasadzovaných maskovacích vzorov tejto doby (a tiež aj jeden špecificky asociovaný s Alžírskou vojnu v rokoch 1954-1962) je typ s prúžkami alebo s ťahy štetcom , ktorý býva často označovaný (historikmi aj zberateľmi) ako typ "Lizard" (jašterica). Tento termín sa pritom odvoláva na prezývku, aká bola daná Francúzskym parašutistom počas Alžírskej vojny. Francúzi samotní sa na neho odvolávali ako na "Tenue de Leopard" alebo "Leopardia uniforma" (alebo tiež "Tenue de saut camouflée" - "Kamuflovaná bojová uniforma") a na túto sériu ako na" Camouflee de Leopard "alebo tiež"Leopardí kamufláž". Francúzska "Leopardia uniforma" sa objavovala v nasadení od roku 1951 a bola k videniu ešte asi tak v polovici rokov 1970. Z tohto dôvodu je tu veľká séria všelijakých designov, farebných kombinácií a látok, na ktoré môže relatívne rýchlo zberateľ či historik naraziť. Pokus o zoradenie a klasifikácii všetkých týchto typov maskovacích vzorov prebehol tiež ale: a to vo francúzskom vojenskom magazíne "Uniformes Hors Serie" v číslach štrnásť a sedemnásť. Časť z toho znovu vytlačil pre verejné použitie zberateľ Gilles Gorgues, čo je vec, ktorú si môže ktokoľvek stiahnuť z jeho stránok a nájdete ju pod menom: "Vonstuck Camouflage The classification system". V rámci prehľadnosti tu bol pridaný aj klasifikačný a numerický kód pre jeden každý typ. Panuje v tejto veci ale stále celkom neporiadok, takže vás určite nesmie šokovať, že sa objavujú stále ďalšie a ďalšie maskovacie vzory z tejto série, ktoré zaradené ešte nie sú. Aktualizácia a reštrukturalizácia teda bude nevyhnutne potrebná.
V rámci Francúzskeho kategorizačního systému tento vzor bol označený ako "A1" a jeho variácie nosili prví ľudia od letectva ("Troupes Aéroportée") s menom "TAP mlie 47" a k tomu často aj niektoré staršie modely zároveň dohromady.
O kúsok neskoršie variácie na "Leopardiu kamufláž" zahŕňala navyše ešte červenkasto-hnedú farbu a olivovo zelenú alebo červeno-hnedú a machovo zelenú na svetle zelenom základe. Objavila sa v praxi ako pláštenka "MLE 1947/53 TAP". Ide o typ označený podľa francúzskeho kategorizačního systému za verziu "A2".
Ďalšie variant na "Leopardiu kamufláž" bol klasifikovaný moderným francúzskym systémom ako "B1". Všetky farby tu pripomínajú skorší verzii maskovania "A1", ktorá sa používala na improvizované prístrešky všetkých typov, ale jej vnútorné rozloženie a tvary sa znateľne zmenili.
Typ klasifikovaný ako "C1" bol označený ako "Uniforma pre všetkých mužov v zbrani" ("Treillis toutes armes (TTA)").
Čo sa týka maskovacieho vzora označeného "maskovanie D", tak to bolo typicky vytlačené na prístrešia všetkých typov z alžírskej periódy a vojny. Daný typ disponuje hrdzavou, a horizontálne cez ňu akoby svetlo zelenou, to všetko na pieskovom pozadí. Pritom je všetko vytlačené len z jednej strany. Historické dôkazy a skúmanie na túto tému ukázali, že niektoré z elitných francúzskych jednotiek mali isté svoje osobné a jednotlivé veci (ako napríklad bežné barety) vyhotovené z tejto látky, avšak nie je tu aj vyslovený dôkaz o tom, že by si snáď akékoľvek masovejšie francúzske sily z tejto doby z nich robili niečo v skutočne veľkom meradle a práve v tejto farebnej kombinácii. Dokumentácia tiež ilustruje kryty na helmy, ktoré boli z tejto látky vyrábané pre určité jednotky (ako napríklad "3eme REI"), aj to sa ale ukazuje byť vždy veľmi lokalizované vo svojom nasadení a nejde o nič moc rozšíreného. Na typ "D" sa dá však naraziť ešte aj u vojenského oblečenia, ale pokojne aj v trochu iných farbách.
Verzia viditeľná nižšie zahŕňa široké bledé odtiene lišajníkovité-zelenej a fialovo-hnedej ťahy cez to, to všetko na tradičnom khaki podklade. Ide o variáciu na typ "D" u "Leopardej kamufláže" a to konkrétne ide o typ určený do tropických miest. Variácie sa opäť objavili v rámci neskorších "Treillis toutes armes (TTA)" alebo aj "Všeobecného vojenského oblečenia".
Ďalšia varianta na typ "Lizard". Pravdepodobne sa datuje až do Alžírskej vojny. Ide o vec vyrobenú súkromným krajčírom a ide o typ, ktorý je dosť podobný "Treillis toutes armes" verzii z roku 1958. V modernej francúzskej klasifikácii sa potom objavuje pod menom typ "E1".
Spolu s predstavením finálnej verzie Francúzskej TAP / Leteckej uniformy a All-Arms (TTA) kamufláže, prišla pomerne štandardná verzia leopardieho vzora. K videniu hneď dole sú dva príklady finálnej verzie "Leopardej kamufláže" získané z uniformy typu "MLE 1947/56 TAP" a "Tenue de combat camouflée MLE 1947 toutes armes / mlie 1958". Tieto maskovacie vzory (a ich skopírované deriváty) sú klasifikované moderným francúzskym systémom ako "F1".