Mesh znamená anglicky sieť (v zmysle sieťovina), ale ide aj o priame označenie štandardu, ktorý prišiel zo Spojených štátov a ktorý je definovaný počtom ôk určitého materiálu na palec štvorcový (square inch). A riadi sa podľa neho napríklad aj WHO.
Mesh je jednotka, ktorá označuje počet ôk (otvorov) v určitom materiáli na štvorcový palec. Ak máme napríklad 25 mesh, znamená to 25 ôk na štvorcový palec, 150 mesh potom 150 ôk na štvorcový palec. Je jasné, že pri 150 mesh bude vlákno hustejšie a budú ním prepadať menšie čiastočky. Ostatne práve triedenie najrôznejších prvkov rôznych veľkostí je pre materiály definované touto jednotkou jedným z najčastejších využití.
Ak by sme materiál definovaný jednotkou mesh zväčšili na mikroskope, mohol by vyzerať napríklad ako stavebná kari sieť. Skrátka mriežka, ktorá pozostáva z navzájom kolmo ukladaných vlákien a medzier (voľného priestoru) medzi nimi.
Na naše účely – teda oblasť outdooru – je najdôležitejším účelom definovaným jednotkou mesh určenie počtu ôk na moskytiére. Práve tu prichádza do hry WHO, ktorá definuje minimálny štandard pre moskytiéry ako 156 mesh. Niektoré nami ponúkané produkty spoločností, ako je napríklad Lesovik, tieto štandardy s údajmi okolo 1000 až 1500 mesh ďaleko prevyšujú.
Materiál definovaný mesh však nemusí byť úplne pravidelný. V tom prípade prichádza na rad niečo, čo by sa dalo označiť ako frakcia, kedy je definovaná najväčšia a najmenšia veľkosť oka (otvoru) v danom materiáli. Napríklad 40/80 mesh alebo 40-80 mesh označuje, že daný materiál má oká s veľkosťou maximálne 40 mesh a minimálne 80 mesh (ôk na palec štvorcový). Frakcie sa vo väčšom meradle používajú napríklad pri štrku, piesku a ďalších sypkých materiáloch.