Chloroprén sa používa na výrobu chloroprénového kaučuku polymerizáciou. Chloroprénový kaučuk je známejší pod svojou registrovanou známkou Neoprén. Do roku 1960 sa Chloroprén vyrábal acetylenovým procesom. V tomto procese spolu reagujú dve molekuly acetylénu za vzniku vinylacetylenu a následnou reakciou s chlorovodíkom vzniká Chloroprén.
Z dôvodu obtiažnosti a vysokej ceny sa tento postup prestal používať. Teraz sa Chloroprén vyrába chlórovaním 1,3-butadiénu a následnou reakciou vzniknutých produktov. Neoprenová kombinéza chráni surfistov a ďalších vyznávačov vodných športov pred prechladnutím a slnečným žiarením. Pretože voda spolu s vetrom odoberajú telu športovcov teplo odparovaním, má zmysel sa chrániť neoprénovou kombinézou pred prechladnutím aj pri teplotách nad 20 stupňov Celzia. Ochrana pred slnkom je tiež významná, kombinézy sa užívajú pri vodných športoch prevádzkovaných na hladine vody, keď celé telo alebo jeho významná časť je vystavená priamemu slnečnému žiareniu.
Neoprénové kombinézy pre surfistov sa zhotovujú z tenkého chloroprénového kaučuku, bežne známeho ako Neoprén. Termoizolačné vlastnosti sú dané jeho penovou štruktúrou (bublinkami vzduchu vo vnútri materiálu). Pre ľahšie obliekanie a väčší komfort býva neoprén predovšetkým na vnútornej strane pokrytý froté alebo lycrovou tkaninou. Tento typ oblekov sa oblieka priamo na holé telo, pod oblek sa obliekajú len športové plavky. Strihovo je veľmi rozšírená kombinéza s krátkymi nohavicami a krátkymi rukávmi, prípadne bez rukávov. Označuje sa ako monošort alebo shorty. Dostupné sú aj krátke nohavice nad kolená, prípadne dámske jednodielne plavky. Kombinézy s dlhým rukávom a nohavicami dlhými až k členkom sú tiež dostupné. Používané hrúbky materiálu sú od 2,5 mm do 6 mm.
Tieto tenké neoprénové obleky sú rozšírené medzi surfermi, vodnými lyžiarmi a vodičmi vodných skútrov. Kombinézy s dlhými rukávmi aj nohavicami sa užívajú pri triatlone a diaľkovom plávaní. Šortky a jednodielne plavky sa používajú pri aquaerobiku. Tieto obleky sú prednostne jednodielne, nemajú integrovanú kuklu, veľmi často sú v pestrých farbách a zips pre uľahčenie obliekania je väčšinou na chrbte. Aby sa športovec mohol obliecť bez cudzej pomoci, je úchytka zipsu nastavená šnúrkou. Týmito charakteristikami sa tenké neoprénové kombinézy odlišujú od potápačských oblekov, presnejšie povedané od ich variantov určených pre potápanie v tropických vodách.
Je rovnaký ako u tropických (mokrých) potápačských oblekov. Samotný materiál kombinézy je vodo-nepriepustný, ale konštrukcia kombinézy (lemy, zip) dovoľuje preniknúť malému množstvu vody medzi oblek a kožu športovcov. Čím presnejšie oblek sedí na tele, tým tenšia je vrstvička vody. Tým menej voda cirkuluje a ochladzuje telo. Tenká, minimálne cirkulujúca vrstva vody sa ľahko zahreje na teplotu tela.