Pojem "Polycotton" (či tiež počeštene "Polykoton") je látka, ktorá zároveň pozostáva z polyesteru (PES) a bavlny. Dôvod jej existencie nie je samovoľný a zbytočný, pretože poskytuje bežným bavlneným vláknam isté špecifické ďalšie užitočné parametre a rysy. Pomer týchto dvoch látok sa mimochodom líšia výrobcu od výrobcu a potom ovplyvňuje konkrétne vlastnosti výrobku.
Tento materiál bol vyrobený a uvedený do praxe až v dvadsiatom prvom storočí, určite sa preto nejedná o nič príliš tradičného, ako je napríklad nylon a Paracord. Sprvu sa počal tento mix bežnej bavlny a polyesteru používať ako ekonomická voľba (s istými lepšími vlastnosťami proti prírodnému vláknu bavlny) vhodná na všelijakú domácu bielizeň, posteľné prezlečenie a podobné veci. Neskôr ale vďaka svojim vlastnostiam (a špeciálnej pevnosti) sa prepracoval čoskoro aj do oblasti survivalovej a bushcraftovej (kde zase ľudia pre zmenu ocenia ekonomickosť látky, praktickosť a odolnosť).
Pomer oboch látok sa líši aj veľmi radikálne, avšak rokmi praxe je už vyhľadané a vyskúšané, že sa za najlepší pokladá pomer (a látky) s vyšším obsahom bavlny (asi tak do 65% obsahu), ale dá sa naraziť aj na 15% obsahu , takže je nutné to sledovať, pretože čím menší je pomer, tým vyššia šanca na to, že sa výhodné vlastnosti neprejaví.
S ohľadom na to, že človek väčšinou nerobí nič zbytočne, sa vnucuje otázka, prečo vznikol práve Polykoton? Predovšetkým, proti bežnej a čistej bavlne sa Polykoton nerozťahuje a nezmršťuje. Po praní sa vlákna bavlny nezmenšujú, ako to býva zvykom a zostanú na mieste, a preto je štruktúra tkaniny zachovaná po skutočne dlhú dobu. A keďže ide o umelý materiál sčasti, znižujú sa nároky aj na čistenie a pracie prášky. A tiež sa aj ľahšie farbia (nehovoriac o tom, že farba vydrží roky rovnaká), než tradičná bavlna.
Látka je taktiež aj veľmi príjemná na dotyk po tele (niečo ako kaliko - tkanina strednej hmotnosti v plátnovej väzbe z bavlnenej alebo viskózovej priadze) a čím viac bavlny, tým pohodlnejšie je a aj priedušnejšie. Len syntetika väčšinou vlhkosti zle zabraňuje prejsť. Polykoton je možná tenký, ale veľmi priedušný a pomerne obľúbený pre najširšie spektrum nasadenia.
Je však nutné dať si pozor na pranie, pretože stačí sa odchýliť o pár stupňov a nenasledovať proces a je razom po Polykotonu (stačí ho aj len vyprať v teplote nad 40 °C alebo žehliť naplno a je to.