Ak nie ste zrovna staviteľ, inžinier, profesionálny tvorca postelí (alebo tiež podložiek a matracov) či všeobecne fanatik do konštrukcie a jej rozličných materiálov, len asi ťažko ste už narazili na pojem "R-Value". Keďže by ale bolo určite trestuhodné ho aj naďalej zbytočne ignorovať, povieme si dnes, o čom táto tajomná R-Value pojednáva a prečo je práve pre výber matraca/podložky na spanie tak dôležitá.
Väčšina ľudí sa pri výbere celej svojej zostavy na spanie v prírode typicky uspokoja len s voľbou komfortnej teploty u neseného alebo plánovaného spacáku, to je ale často zbytočne "stručná" voľba, pretože správne pochopená a aplikovaná znalosť R-Value nám môže pomôcť s oveľa komfortnejšími zážitky.
Technicky a stručne povedané, R-Value merí tepelnú odolnosť. Čím je táto hodnota vyššia, tým aj logicky je R-Value vyššia a poťažmo aj tým lepšia je daná vec v tepelnej odolnosti. Alebo tiež inými slovami, čím vyššia R-Value, tým lepším tepelným izolantom daná vec je. Každý dizajn matrac je priamo výrobcom premeriavaný (teda ak to vôbec vykonáva samozrejme - viď ďalej) vo vlastnej studenej komore (z mierne upraveného železného prepravného kontajnera), kde je stabilne teplota 4 °C (39 °F).
Tu je potom matrac umiestnená medzi dve kovové dosky. Časť sekcie potom slúži ako senzor, ktorý je držaný za určitej teploty (aby meral vždy rovnako) a z neho je snímaný elektrický prúd. Matrac, ktorá funguje ako perfektný izolačný materiál, sa postará o to, že spodná plôška bude "teplejšia", takže k odpočítaní hodnoty na meracej plôške bude stačiť menšia energia. Matrac s horšími tepelno-izolačnými vlastnosťami zase pre zmenu vyžaduje energie viac. Suma sumárum sa všetko odpočíta, vloží do patričných tabuliek a vzorcov, no a nakoniec sa v tej najobyčajnejšej matematickej rovnici zistí, akú R-Value matraca má.
Hodnota R-Value je užitočná na to, že vám umožňuje porovnať, ako veľmi jeden matrac bude tepelne izolovať proti tej druhej. To je samozrejme veľmi užitočné pre porovnanie a nájdenie tej s optimálnymi tepelnými izolačnými vlastnosťami, ale je tu jeden problém. Aj keď je samotné odčítanie štandardizovaným procesom merania efektívnosti a testovanie kempovacích matracov, vlastné procedúry okolo sa môžu značku od značky aj značne líšiť! Isté značky matrac testujú vo vlastnej komore, iné sa však zase uspokojí len s jednoduchou úvahou a dedukciou, odhadom na základe predchádzajúcich hodnôt. Porovnať matrac s matracom sa tak môže stať nečakanou výzvou.
Jedine skutočne optimálna voľba a zladenie všetkých vecí a vybavenia, ktoré so sebou štandardne nosíte na výlety, sa postará o to, že budete mať naozaj prvotriedne zážitky aj viac než dostatočný komfort. A to ako za chôdze, tak aj pri spaní.
Ďalšou užitočnou vecou, ktorú je dobré vedieť, tak je fakt, že sa dá celkom dobre oddeliť (a na základe predchádzajúcich skúseností s podobnými typmi produktov aj dobre odhadnúť) optimálny typ matracov pre zimu. Ide o to, že dlhodobými testami s komfortom, odolnosťou a teplotami u ľudí to nakoniec všetko dospelo k zisteniu, že pre zimné matrac je potreba R-Value aspon vo výške 3,0. A aby všeobecne poskytla svojmu majiteľovi akýkoľvek spoľahlivý objem tepla, nemala by sa jej R-Value dostať pod hodnotu 1,5. Čokoľvek nižšieho už nie je práve spoľahlivé a môžete rovno spať na zemi/lístiu priamo.
A do tretice všetkého užitočného: R-Value sa dá veľmi dobre použiť vtedy, keď si "staviate" a navrhujete svoj "spací systém". Ukážme si to na príklade: Povedzme, že sa chystáte do USA do High Sierra v septembri (chladné rána sú realitou, môžu sa ale vyskytnúť aj vyslovene studené). Takže vziať radšej za tejto situácie spacák do -20 °C alebo váš spacák na tri sezóny, ktorý je znesiteľný tak niekam k hranici -10 °C a riskovať pár veľmi chladných arktických nocí? Väčšina ľudí sa za tejto situácie rozhodne iba na základe (ne)komfortnej teploty spacáku samotnej, ale keď do vecí zapojíte aj R-Value vašej matraca/spacej podložky, razom máte po ruke väčší operačný priestor, je teda oveľa ľahšie urobiť nejaké to rozhodnutie v rámci vášho komfortu aj prežitia. Povedzme, že máte Regular NeoAir® XLite® (R-Value 3,8 a váha 340 g), s tou by ste mimochodom mali dosiahnuť komfortu, pre aký je váš spacák navrhnutý. Avšak, keď však siahnete skôr po NeoAir® XTherm™ (R-Value 5,7 a váha 425 g), tak sa už však ale nemusíte báť ani oveľa studenších nocí, čo je komfort stojaci vás cca 100 g navyše, čo je určite lepšie ako ťahať o 500-1000 g +/- ťažší spacák.
Samozrejme, celá vec je nesmierne zložitá, človek navyše nie je stroj, pričom do hry vstupuje ešte nespočetne ďalších faktorov - ide skrátka len o jeden dielik veľkého puzzle. Ani jeden kúsok vybavenia sám o sebe vás neobdarí magickými vlastnosťami, ale keď zladíte svoje vybavenie na určitú teplotu a komfort, dočkáte sa ako kvalitného spania, tak aj pár kg ušetrenej váhy. To zďaleka najdôležitejšie ale je - dobrý spánok je pre človeka základom a je úplne nevyhnutný pre akékoľvek vaše fungovanie, rozhodne ho teda nepodceňte!