RoHS 2011/65 (RoHS 2) je direktíva Európskej únie, ktorá nahrádza prvú RoHS direktívu EÚ (RoHS 1) č. 2002/95/EC. Skratka RoHS znamená Restrictions of Hazardous Substances (obmedzenie rizikových látok) a direktíva sa zameriava špecificky na elektrické a elektronické zariadenia.
Direktíva RoHS 2 v súčasnosti zakazuje 10 rizikových látok, ktoré nesmú byť súčasťou elektrických alebo elektronických zariadení vyrábaných v krajinách EÚ alebo do týchto krajín dovážaných. Pre tieto látky sú stanovené limity, ktoré tieto elektrické a elektronické zariadenia (EEE) nesmú prekročiť.
Pre dané prvky a látky platia v legislatíve EÚ limitné obmedzenia, čo sa týka homogénneho materiálu. Čo znamená materiál jednotnej kompozície v celej jeho mäse, ktorý nemožno mechanicky rozdeliť na rôzne samostatné materiály.
V súčasnosti sa obmedzenia týkajú nasledujúcich 10 látok a prvkov (prvých 6 bolo súčasťou už spočiatku platnosti direktívy RoHS 2, ďalšie 4 boli pridané v roku 2015):
Kadmium (Cd):
limit 0,01 %
Ortuť (Hg):
limit 0,1 %
Olovo (Pb):
limit 0,1 %
Hexavalenčný chróm (Cr6+):
limit 0,1 %
Polybrómované bifenyly (PBB):
limit 0,1 %
Étery polybrómovaných difenylov (PBDE):
limit 0,1 %
Bis(2-etylhexyl) ftalát (DEHP):
limit 0,1 %
Benzyl butyl ftalát (BBP):
limit 0,1 %
Dibutyl ftalát (DBP):
limit 0,1 %
Diizobutyl ftalát (DIBP):
limit 0,1 %
Látky DEHP, BBP, DBP a DIBP boli využívané predovšetkým na zmäkčovanie plastov. U každého elektrického a elektronického zariadenia, ktoré je označené nálepkou CE, sa predpokladá, že je súčasne v súlade s direktívou RoHS 2.