Kúpili ste si výrobok, ktorý má v popise 'stupeň ochrany IP68'? Alebo iné označenie začínajúce na IP, kedy nasleduje iné dvojčíslie? Čo to vlastne znamená a k čomu je to dobré? Na všetky tieto otázky si odpovieme v našom nasledujúcom článku.
Každý sme sa niekedy v živote stretli s výrobkom, v ktorého popise bolo napísané IP68 alebo IP44, prípadne iné. Väčšina z nás asi vie, že sa jedná o určenie stupňa ochrany daného výrobku pred vonkajšími vplyvmi. Čo však jednotlivé čísla znamenajú a aký stupeň ochrany je ideálny?
Na to si spoločne odpovieme v nasledujúcom článku.
Stupne ochrany IP sú primárnym ukazovateľom odolnosti proti mechanickému poškodeniu/nebezpečnému dotyku, proti vniknutiu nežiaducich predmetov a tiež stupeň vodeodolnosti daného výrobku. Skladá sa z dvojmiestneho čísla, kedy prvé číslo za IP je stupeň ochrany proti mechanickým vplyvom a vniknutiu vonkajších častíc a druhé číslo označuje stupeň ochrany proti vniknutiu kvapaliny (konkrétne vody).
Nižšie sú uvedené stupne ochrany proti mechanickým vplyvom, kedy prvé číslo z udávaného dvojčíslia definuje stupeň ochrany produktu.
IP0X: Bez ochrany dotyku a vniknutiu cudzích predmetov.
Tento stupeň je bez akejkoľvek ochrany produktu. Teda veľmi náchylný na mechanické poškodenie, prienik vonkajších častí a vody.
IP1X: Ochrana proti dotyku dlaní (jej chrbtom) a proti vniknutiu cudzích predmetov/telies väčších ako 50 mm.
IP2X: Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov/telies väčších ako 12,5 mm.
IP3X: Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov/telies väčších ako 2,5 mm.
IP4X: Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov/telies väčších ako 1 mm.
IP5X: Ochrana pred usadeným prachom a akýmkoľvek cudzím predmetom/telesom.
IP6X: Plná ochrana pred akýmkoľvek prachom a vniknutím cudzích predmetov a telies (prachotesné).
Nasledujúce označenie, ktoré je druhým číslom udávaného dvojčíslia, označuje mieru ochrany pred pôsobením vody.
IPX0: Bez ochrany proti vniknutiu vody.
IPX1: Ochrana pred zvislo kvapkajúcou vodou v množstve 1-1,5 mm za minútu.
IPX2: Ochrana pred zvislo kvapkajúcou vodou do uhla náklonu 15° v množstve 3-3,5 mm za minútu.
IPX3: Ochrana pred striekajúcou vodou v uhle náklonu 60° v množstve 10 l/min. po dobu najmenej 5 minút.
Tu sa prakticky jedná o akékoľvek pokropenie výrobku vodou alebo dažďu.
IPX4: Ochrana proti striekajúcej vode vo všetkých uhloch náklonu v množstve 10 l/min. po dobu najmenej 5 minút.
Jedná sa o ochranu pred akýmkoľvek dažďom vrátane silného dažďa.
Najčastejším štandardom ochrany je v tomto prípade IP44 a stretnete sa s ním napríklad pri zásuvkách určených na vonkajšie použitie (exteriér).
IPX5: Odolnosť proti tryskajúcej vode s priemerom 6,5 mm vo všetkých uhloch náklonu, prietoku 12,5 l/min. zo vzdialenosti 3 metrov po dobu minimálne 3 minút.
IPX6: Odolnosť proti silne tryskajúcej vode (vlnobitiu) vo všetkých smeroch pri prietoku 100 l/min., trysky s priemerom 12,5 mm zo vzdialenosti 3 metrov po dobu 3 minút.
IPX7: Odolnosť proti dočasnému ponoreniu na 30 minút do hĺbky jedného metra s maximálnou dobou ponoru 30 minút.
IPX8: Odolnosť úplného ponorenia do vody (avšak POZOR, podľa podmienok určených výrobcom!).
IPX9: Odolnosť proti trvalému ponoreniu do vody, zvýšenému tlaku a teplote vrátane odolnosti na čistenie parou (POZOR! Bližšie podmienky udáva výrobca).
IP69K: Najvyšší možný stupeň krytia. Ochrana pred trvalým ponorením, úplne prachotesné, s odolnosťou voči tlaku do 100 barov a teplote do 80 °C zo vzdialenosti 100 mm.
Môžete sa tiež stretnúť s prídavným označením písmenami. Takto sú označené výrobky, ktoré majú doplňujúce vlastnosti.
H: Zariadenie vysokého napätia
M: Pri týchto výrobkoch sú skúšané negatívne účinky pôsobenia vody na produkt, ktorého pohyblivé časti sú v priamom kontakte s vodou.
S: Pri výrobkoch sú skúšané negatívne účinky pôsobenia vody na produkt, ktorého nepohyblivé časti sú v priamom kontakte s vodou.
W: Tieto produkty sú vhodné pre použitie za stanovených poveternostných podmienok, ich stupeň ochrany je dosiahnutý dodatočne pridanými vlastnosťami či inými metódami.
Tak teraz už viete, čo všetky udávané stupne znamenajú a ako je onen produkt chránený pred externými vplyvmi. Pokiaľ si u nejakého výrobku nie ste istí (nekvalitná konštrukcia, prevedenie, tesnenie a pod.), určite takýto produkt vráťte predajcovi (reklamujte), prípadne si stupeň ochrany preverte u výrobcu onoho produktu.
Tieto stupne ochrany podliehajú testovaniu v laboratóriách a norme STN EN 60529:1991 (medzinárodná norma je IEC 529:1989 - pokiaľ kupujete výrobok v zahraničí) a výrobca vám musí na vyžiadanie poskytnúť laboratórny protokol, prípadne vyhlásenie o zhode (declaration of conformity), ktoré vydáva na základe testovacieho protokolu, kde je trieda ochrany produktu uvedená.