Titanium coating je povrchová úprava (coat = kabát), ktorá môže byť aplikovaná na povrchy výrobkov z hliníka, z karbidov, z ocele, z titánových zliatin, z plastov aj z keramiky. Základom tejto úpravy je Titanium nitrid, známy tiež pod označeniami Tinie alebo Tin. Primárnym účelom je zvýšenie odolnosti a predĺženie trvanlivosti produktu. Táto úprava patrí do skupiny povrchových ošetrení označované PVD (=Physical Vapor Deposition).
Nitrid titánu je veľmi tvrdý, inertný, tenký film, ktorý sa nanáša v prvom rade na kovové časti. TiN je v súčasnej dobe najčastejšie používanou PVD povrchovou úpravou. TiN poskytuje ideálnu kombináciu tvrdosti, húževnatosti, priľnavosti a inertnosti.
- je tvrdší ako karbidy a 3x tvrdší ako chróm
- je inertný a stabilný materiál - je odolný voči väčšine chemikálií
- je extrémne priľnavý
- je hustý a neporézny
- tvorí na povrchu súvislý a tenký film, typicky s hrúbkou okolo 3 mikrónov
- tvorí jednoliaty poťah bez nahromadenia na okrajoch
- tvorí povrch, ktorý kopíruje textúru ošetrovaného predmetu
- odoláva vysokým teplotám - až do 600 °C
- je elektricky vodivý, neoxiduje
- je netoxický (schválený FDA pre použitie u implantátov, používaný u chirurgických nástrojov aj pri nástrojoch v potravinárstve)
- má kovový zlatý vzhľad
- je vysoko odolný voči namáhaniu materiálu
- tvorí vynikajúcu väzbu k základnému materiálu - neodlupuje sa, neodštípáva sa a netvorí bublinky
- predlžuje životnosť výrobkov - ošetrené predmety zvyčajne vydrží 3x až 10x dlhšie ako tie bez povrchovej úpravy
- proces jeho nanášania je šetrný k životnému prostrediu
Titanium coating sa v hojnej miere používa u zdravotníckeho (chirurgického) náradia, u zdravotníckych implantátov, pri nástrojoch používaných v potravinárstve, u súčiastok v leteckom priemysle a pri mnohém náradí pre hobby aj pre profesionálne použitie. V oblasti military a outdooru je významné predovšetkým ošetrenie čepele nožov. Použitie TiN totiž eliminuje koróziu čepele. Ošetrená čepeľ je nepriľnavá, väčšina materiálov k Tin nepriľne. Vrstva Tin prispieva aj k trvanlivosti a odolnosti špičky, chrbta aj ostria. Zaisťuje dlhodobú ochranu pred mechanickým poškodením, ako sú škrabance, nárazy a iné. Titánový povlak je pokladaný za najspoľahlivejšiu ochranu čepelí nožov, či už z uhlíkovej ocele, z nerezovej ocele alebo zo zirkón-oxidovej keramiky. Existuje aj niekoľko ďalších komerčne používaných variantov TiN, ktoré boli vyvinuté v posledných desiatich rokoch. Je to Titanium carbon nitrid (TiN s uhlíkom, TiCN), Titanium aluminium nitrid (Tin s hliníkom, TiAlN alebo ALTiN) a tiež kombinácia hliníka aj uhlíka. Tieto varianty môžu byť použité jednotlivo alebo v striedavých vrstvách s Tin a poskytujú podobné alebo skôr ešte lepšie zdokonalenie v oblasti odolnosti voči korózii a v tvrdosti (viď Graf vyššie). Tiež prinášajú ďalšie farby a odtiene od svetlo šedej až po takmer čiernu a tiež tmavú írisovú (dúhovú) modro fialovú v závislosti na presnom spôsobe aplikácie. Tieto povrchy sa stávajú bežnými najmä u nožov (čepele aj rukoväte) a pištolí, kde sú používané z funkčných, taktických aj estetických dôvodov. Napríklad čierna alebo sivá čepeľ eliminuje nežiaduce odlesky.