Vinylal je umelá tkanina, ktorá sa používa napríklad na výrobu batohov. Napriek svojmu syntetickému pôvodu sa chová ako prírodné vlákno.
Výhodou vinylalu (ktorý napríklad švédska spoločnosť Fjällräven nazýva svojim obchodným názvom Vinylon F) je minimalizovaná nutnosť impregnácie. Akonáhle sa toto vlákno navlhčí (napríklad v daždi), napučí, čím sa paradoxne spevní.
Táto tkanina je definovaná ako „vlákno z lineárnych makromolekúl s reťazcom tvoreným polyvinylalkoholom s rôznou úrovňou acetylácie“. Znie to pomerne zložito a máte pravdu, úplne jednoduchým procesom vinylal vyrábaný nie je. Tento materiál (respektíve trieda materiálov) bol vynájdený už v 30. rokoch 20. storočia v Japonsku, ktoré je dnes po Číne stále jeho druhým najväčším producentom.
Polyvinylalkoholové vlákna, vyrábané procesom tzv. mokrého zvlákňovania, sa delia na vlákna rozpustné a nerozpustné. Na výrobu textílií (vrátane tých bytových) sa využívajú len tie rozpustné. Z nerozpustných sa môžu produkovať napríklad laná a siete, prípadne výstuže kompozitov pre segment stavebníctva.
Výhodou vinylalu sú okrem dobrých impregnačných vlastností aj jeho slušná odolnosť voči ultrafialovému (UV) žiareniu, ktoré iné materiály bežne degraduje, a tiež voči chemikáliám. Vinylalové materiály majú taktiež vysokú odolnosť v odere. Aj preto ich firmy ako Fjällräven využívajú pre svoje outdoorové produkty. Napríklad pre ikonický batoh Kånken už od roku 1978.
Zaujímavé je, že na počet obyvateľov je pravdepodobne najväčším producentom vinylonu (v miestnych zdrojoch označovaného skôr ako vinalon) severná Kórea, kde je zakázané niektoré „západné“ oblečenie (napríklad džínsy), a namiesto nich sa tu používajú práve akési „uniformy“ z vinylonu .