Brané z rýdzo fyzikálneho pohľadu na veci, pojem "Zorné pole" je taká časť priestoru, akou je naše oko (respektíve nejaký ten optický prístroj) schopné zachytiť, pretože do neho prichádzajú svetelné lúče. Zorné pole je u rozdielnych vecí rozdielne (rovnako ako ich definícia - napríklad u mikroskopu je iná a u astronomického ďalekohľadu tiež).
Zorný uhol súvisí so zorným poľom tým štýlom, že konkrétne je číselným vyjadrením zorného poľa. V odbornejších a vedeckejších dieloch sa na neho dá naraziť aj ako na uhol (tiež uhlová vzdialenosť) od osi zariadenia.
Keby sme sa zase mali pobaviť na tému moderných produktov (s vypíchnutím tých optických - ďalekohľady, astronomické vymoženosti profi aj nie, kukátka, monokuláre, pozorovacie sniperské nástroje, ...), tak u tých v 100% prípadov naznačujú, ako rozsiahlu s daným produktom uvidíte oblasť (udáva sa obvykle vo formáte "kilometre/metre krát uhol").
Očami v rámci tomto prístroji sprostredkovanej vízie síce hýbať môžeme, ale k ničomu nám to nie je, kým fyzicky nezameriame sledovací prístroj inam a nezmeníme tak jeho zaostrenie na inú oblasť.
Čo sa týka zorného poľa ľudského oka, tak to dosahuje v smere do strany (ľavé oko vľavo a pravé oko vpravo) cca 90° od osi hlavy. Naopak je to menej - cca 50°. Suma sumárum to vychádza na celkový a totálny zorný uhol vo vodorovnej rovine okolo 140-150° +/-. Čo sa týka pre zmenu roviny zvislej, tak tam je to 50°, pretože a keďže máme viečka, tak to smerom nahor skrátka je a vždy bude kvapku menšia hodnota.
Čo sa týka stereo-vízie (to jest binokulárov všetkých typov), tak tie sú nutné, keď chceme zachovať aj vnem priestoru a obvykle je ich uhol 114° horizontálne. A je tomu tak cielene schválne, pretože keby ste ho zväčšili na ľudských cca 140-150°, určité oblasti príliš na jednu stranu uvidí na opačnej strane len jedno oko a iné zase opačné (buďme radi, že nie sme vtákovia, pretože by sme síce mohli lietať, ale zase ich stereo-vízia je len 10-20°).
Zorný uhol ľudského oka taktiež závisí od mnohých okolitých faktorov: ako je všetko osvetlené, ako je sledovaný bod veľký, akú má farbu, ... Zaujímavé je aj to, že pre bielu je najväčší zorný uhol a potom pre žltú, modrú a červenú, najmenší pre zelenú farbu.