📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

ATM-M vodotesnosť

Jednoducho a proste povedané, sa pod pojmami "vodo-tesnosť" (resp. tiež "vode-odolnosť") chápe schopnosť púzdra hodiniek odolávať vlhku a vode + ona číselná hodnota (a jej jednotka) potom udávajú, ako dobre/do akej hĺbky. Keďže sú ale niektoré hodnoty/symboly + štandardy videné dnes na hodinkách tak trochu mätúce (a to hlavne pre neprofesionálov či len dovolenkových športovcov), radšej si túto problematiku rozpíšeme a preberieme viac...

ATM-M vodotesnosť

 Aj keď vám rozum treba hovorí, že Športové hodinky sú určite predsa skoro to isté, čo Plavecké/Potápačské, väčšinou to tak nebýva vždy a na 100%. Takže do vody si vyberajte určite a jednoznačne len tie príslušne navrhnuté a orientované.

Odolnosť hodiniek sa udáva v niekoľkých typoch hodnôt: v metroch (m), atmosférach (atm) a baroch (bar). Či už je jednotka akákoľvek, vždy označuje rovnakú vec - aký že to práve na dané hodinky tlačí vodný stĺpec. Jeden meter vodného stĺpca zodpovedá 0,1 atm či 0,1 baru. Keď potom máte napríklad hodinky, na ktorých je "100 m/10 bar/10 atm", vždy to znamená absolútne to isté - totiž to, že príslušné hodinky inžinierom danej firmy pri skúmaní v laboratórii zvládli takúto hĺbku (aneb inými slovami, zvedú tlak, ktorý sa vyskytuje vo vode práve v 100 metroch).

I. Čo vedia hodinky popísané "Water Resistant"?

Aj keď by jeden podľa doslovného nadpisu a slovného spojenia "Water Resistant" taktiež aj celkom logicky predpokladal, že to udáva hodinky odolné proti vode, pravda je niekde inde. Tak trochu uprostred - hodinky popísané "Water Resistant" v skutočnosti proti vode úplne odolné nie sú! Teda vlastne sú, ale len trochu - sú odolné výhradne voči vzdušnej vlhkosti, čo je mimochodom hodnota u nás sa bežne pohybujúca aj okolo 60-70%.

Hodinky výhradne s "Water Resistant" teda (pre niekoho možno ľahko paradoxne) a z tohto dôvodu neprežijú ani vašu prípadnú návštevu vane či bazénu, ba dokonca ani umytí rúk.

II. Ako rozumieť "Water Resistant" a označeniu hĺbky/tlaku?

Keď dnes na svojich hodinkách objavíte magické slovíčka "Water Resistant" a k tomu ešte číslo + hodnotu počítanú v atmosférach "ATM" či metroch "m", značí to, že ide o hodinky (väčšinou) odolnejšej konštrukcie.

Zodpovedá ono označenie odolnosti naozaj skutočnej a reálnej hodnote?

Ako už to tak býva v živote pri podobných otázkach a v podobných článkoch, veci majú tendenciu sa stávať stále viac a viac zložitejšie a ani toto značenie bohužiaľ nie je iné. Ide o to, že prakticky každý zákazník si dnes myslí, že je to skrátka hĺbka vody, do ktorej sa ich majiteľ môže bez problémov s hodinkami "v suchu" ešte potopiť. To ale bohužiaľ nie je pravda, pretože skutočné plávanie a navyše napríklad v morskej vode so soľou a mimo ideálne podmienky (tj. reálne nasadenie) určite nie je laboratórium.

Typická hodnota na hodinkách je teda takého typu, že ide o vec odpočítanú v laboratórnych podmienkach a totálneho pokoja. A ako vám povie akýkoľvek návštevník vodných hlbín či plaveckých kurzov, v pokoji nie je ani voda a ani dotyčný majiteľ hodiniek, takže je skutočná hodnota výrazne nižšia. Všelijako sa totiž hýbete, plávate, je tu slaná voda a chemický koktail v nej obsiahnutý, voda prúdi, všelijako s hodinkami o veci letmo narážate, ...

ATM-M vodotesnosť

 Vybrať si hodinky pre vás úplne optimálne svojou odolnosťou nie je ťažšie o nič viac, než sa vyznať napríklad v takej tabuľke veľkostí u topánok, nie je preto určite treba mať z celej procedúry akýkoľvek strach.

Ako si mám teda podobné hodinky vybrať?

Aj vtedy, keď už sú hodinky označené "WR 0 m", tak im stále vadí prakticky všetko okolo nás: dážď, striekajúca voda v dreze, sprchovanie, umývanie rúk, plávanie a potápanie bez dýchacieho prístroja, nedajbože hlbinné potápanie. Pokiaľ s nimi plánujete umývať povedzme len také auto a do vody sa inak moc nechystáte (pozor, patrí sem ešte stále aj absencia odolnosti pre umývanie rúk a sprchovanie!), postačí aj hodinky s odolnosťou toliko do 30 m/3 atm. Hodinky zvládajúci "WR 50 m/5 atm" síce už prežijú dážď, striekajúcu vodu v dreze, sprchovanie, umývanie rúk, ale stále to nie je na akékoľvek potápanie či plávanie.

Keď ste osoba, ktorej "nikdy neosychá šos" a pravidelne sa kúpete nielen cez víkendy/v prípade hygieny, respektíve sa potápate bez dýchacích prístrojov, siahnite po hodinkách s minimálnou odolnosťou do 100 m/10 atm. No a za onej konštelácie, keď máte v batohu nachystaný na dovolenku profesionálny alebo polo-profi potápačský prístroj, tak si vyberte model podporujúci hodnoty minimálne 200 m/20 atm, však skutoční potápačskí profesionáli asi budú potrebovať odolnosť doslova a priamo aj na hranici extrémnej, ktorá činí gigantických 1000 m/100 atm. Podobné hodinky si pochopiteľne poradí so všetkým nad tieto hodnoty.

Existujú však aj isté značky, ktoré na dnes existujúce ISO štandardy "kašlú" a meria si to vo vlastných mierach (námatkovo SUUNTO). Potom akýkoľvek hlbinný údaj a odolnosti hodiniek zodpovedá ich reálnej hodnote. Vždy si teda radšej dôkladne prečítajte, o aký typ ide!

ATM-M vodotesnosť

 Aj keď máte napríklad hodinky označené ako vodo-tesné do 50 m, nezabúdajte, že sú to stále predsa len hodinky, kúsok malého moderného mechanického/digitálneho zázraku a pokúste sa podľa toho k nim správať - určite s nimi teda netlčte (a to ani omylom !) pri plávaní o kamene/dlažbu, nenechávajte ich zbytočne vo vode atď. atď. Dobrou inšpiráciou vám v tejto veci bezpochyby bude návod k vašim novým hodinkám...

Pár posledných poznámok ohľadom odolnosti hodiniek vo vode

Všetky uvedené hodnoty predstavujú minima pre danú činnosť, nie "zlatý stred". Dajte si však pozor aj na to, že tesnenie z gumy starne rýchlejšie, než oceľ a kov všeobecne. Zďaleka najčastejšie preniká voda do hodiniek cez korunku (taký ten nastavovací kolík hore či po stranách), takže hodinky hlboko vo vode, ktoré sú už na limitnú odporúčanú minimálnu hranicu pre danú činnosť tu v žiadnom prípade a radšej nenaťahujte!

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne