Nielen pri plnení taktických úloh, ale aj v práci alebo pri outdoorových činnostiach si občas musíme kľaknúť. Alebo sa kľaknutím zachránime napríklad od pádu v náročnom teréne. Ak nemáme chránené kolená, môže to byť problém. Našťastie sú tu chrániče kolien.
Či už plníme služobnú úlohu alebo sa pohybujeme v prírode, mali by sme si chrániť rôzne časti tela pred poranením. Často dávajú dosť zabrať kolená - lenže na tieto pre mobilitu zásadné kĺby väčšinou zabúdame. Pritom pozíciu v kľaku občas chtiac nechtiac zaujať musíme. Lenže keď je v tej chvíli pod nami ostrý kameň alebo črep, nie je to nič moc. Zvlášť keď prípadné zranenie nemáme kde ošetriť.
Podobným situáciám sa dá dosť dobre vyvarovať. A to vďaka chráničom kolien. Môžete ich využiť preventívne, nech už je vaša aktuálna úloha akákoľvek. Vlastne ich využijete kedykoľvek pri fyzicky náročných aktivitách. Čo to ale vlastne sú chrániče kolien a ako vyzerajú?
Chrániče na kolená sú ochranný prvok vybavenia, ktorý dokáže aspoň čiastočne pohltiť náraz, ktorý by inak museli „spracovať“ naše kolená. V lepšom prípade by ste to mohli odniesť tupou bolesťou alebo krvácajúcim kolenom, v horšom prípade zlomeninou. Chrániče kolien rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie. Tie vnútorné sa skladajú často len z jednej (vložka) a niekedy z dvoch (plus škrupina) častí a vkladajú sa do špeciálnych vreciek, zatiaľ čo tie vonkajšie disponujú vonkajšou tvrdou vrstvou a k ich súčastiam patria navyše aj popruhy, ktorými sa upevňujú v oblasti pod kolenami.
Častejším riešením sú najskôr vonkajšie chrániče kolien, ktoré sú využívané nielen u príslušníkov armády, ale aj u niektorých športovcov (horolezci, skateboardisti...). Skrátka všade tam, kde hrozí riziko, že by ste si kolená mohli poraniť pádom. Vonkajšia vrstva z tvrdého, väčšinou plastového materiálu, bráni prenikaniu ostrých a pevných predmetov smerom ku kolenu a minimalizuje tak pravdepodobnosť jeho mechanického poškodenia.
Ďalej tu máme vložku alebo protišokovú vrstvu, ktorá je vyrobená z mäkšieho materiálu typu neoprénu alebo molitanu. Protišoková vrstva pohlcuje energiu vzniknutú pri náraze, tak, aby ju nemuselo pohlcovať vaše koleno. Opäť by to totiž znamenalo možné zranenie. No a nakoniec sú súčasťou vonkajších chráničov kolien spomínané popruhy, ktorými chrániče pripevníme pod kolenami. Plusom vonkajších chráničov je väčšinou lepšia ochrana kĺbov, mínusom potom fakt, že ich musíme pred každou akciou nasadzovať a potom zas dávať dole.
To vnútorné chrániče kolien môžeme jednoducho nasadzovať a dávať dole spoločne s nohavicami. Tie prirodzene musia byť na tieto účely osadené špeciálnymi vložnými vreckami. U väčšiny taktických nohavíc a už aj niektorých outdoorových však takéto riešenie našťastie nájdeme. Vnútorné chrániče majú tú výhodu, že sú viac nízkoprofilové a sú stabilnejšie ako vonkajšie chrániče (nekĺžu), ale zase nie tak dobre pohlcujú nárazy (všeobecne povedané). Často im chýba tvrdá vonkajšia vrstva (škrupina), a tak pozostávajú prakticky výhradne z mäkkej vložnej (protišokovej) vrstvy).
Potom ale existuje druhý variant vnútorných chráničov, ktoré sú osadené aj vonkajšou tvrdou vrstvou, teda škrupinou, a sú tak účinnejšie aj voči dopadom tvrdších nárazov. Bývajú však prirodzene o niečo drahšie.