Štuple do uší sú nevyhnutnou súčasťou výbavy moderného človeka, pretože nikdy nevie, kedy sa primotá k nejakej situácii, kedy mu môže ísť o sluch - v prvom rade je to samozrejme pri hlučnej práci (človek ani nemusí mať elektrické nástroje, ale ono bohato stačí, keď sa snažia rozbiť drevený klát piati kliny, tak kov o kov je solídny hluk). Potom tu máme hluky prírodné (hrom, výbuch sopky). No a do tretice hluky vonkajšie otravné (diskotéka alebo koncert cez cestu, strelnica o pár pozemkov vedľa, hon, …).
Výraz "SNR" značí u štupľov do uší všetkých typov vždy rovnakú vec. Ich útlm aneb "Signal to Noise Ratio". Tieto prostriedky sa u všetkých výrobcov udávajú v decibeloch a naznačujú, o koľko sa zníži táto hluková otravná záležitosť potom, keď ju budete počuť práve cez danej špunty.
Je nevyhnutné dostať sa s hodnotami minimálne na 80-85 dB, inak hrozí po dlhodobom vystavení nebezpečenstvo pre váš sluch. Zvuk cez 85 dB je príliš, 75-80 dB je dobrý, 75-70 dB prijateľný a hodnoty pod 70 dB viac ako bohato a zbytočne nadmerné.
V tých naozaj najviac hlučných prostrediach je nevyhnutné používať kombináciu (penové štuple do uší + slúchadlá a protihluková prilba), ale inak sú penové tlmiče do uší praktické hneď z viacerých dôvodov: sú malé, ľahké, netlačia na hlavu, sú prenosné a lacné, takže ich môžete mať viac v každých šatách a viacero batohoch (potom je skrátka nemožno zabudnúť).
Zmierte sa aj s tým, že nemožno počuť nikdy "absolútne nič", pretože zvuk sa prenáša aj skrze kosti lebky.
Jednak je potrebné zohľadniť váš tvar a veľkosť zvukovodov. Drvivá väčšina plastových štupľov do uší má univerzálne veľkosti, takže je nutné prípadne siahnuť po inej. A pamätajte aj na to, že každý zvukovod u jednotlivých ľudí je unikátny, môže teda v praxi dôjsť k tomu, že máte v každom špuntu do uší trochu iné veľkosti.
Asi si hovoríte, veď je to jedno, nie? Nie je to tak úplne pravda - keď sa totiž nachádzate v pracovnom prostredí, ktoré je vysoko prašné a špinavé, sú potrebné zvukové chrániče, čo sa dajú ľahko zaviesť aj vytiahnuť a neznečistíte si ich ani ucho. Tu penové zátkové špunty do uší (a podobné zátkové verzie) moc neposlúži a bude nevyhnutné ich nahradiť umývateľnými zátkovými chráničmi hluku (majú úchyt alebo stopku a vytvarované zase majú tylový alebo náhlavný oblúk).
Na trhu existujú nielen štuple do uší proti hluku, ale tiež proti vode. Zvážte preto, aké potrebujete a prečo. Hlučnejšie miesta zase chcú kombináciu (slúchadlá + štuple do uší).