Keď je vonku zima, začíname siahať po teplejšom oblečeniu, ktoré by tak prinieslo dostatočný tepelný komfort aj v chladnom počasí. Často tak siahame po časti oblečenia menom mikina. Naše deti trpia rovnakým tepelným diskomfortom, preto im ho musíme tiež zabezpečiť. K tomu pomôže podobne ako nám, mikina.
Zaujímavé je, že mikiny u nás nie sú až tak dlho, ako by niekto mohol čakať. Onen názov, mikina, nie je ani podobný ničomu vo svete, tak kde sa vzal? V minulom storočí sa miesto mikín používali svetre. Prvé mikiny k nám začali prenikať zo západu. Väčšinou na sebe mali tematiku Mickey Mouse. Už vidíte, kam tým smerujem. Traduje sa teda, že práve tento fakt viedol k zavedeniu slangového výrazu, ktorý prerástol v uznávené slovo.
Mikiny sú časti oblečenia prekrývajúce časť tela od pása ku krku. Majú dlhé rukávy a vyrábajú sa v niekoľkých štýloch. Ich účel je jednoduchý. Poskytujú telu tepelný komfort v nižších teplotách. Z pôvodných pulóverov sa vyvinuli mnohými smermi. Dnes tak môžete mať doma hneď niekoľko štýlov mikiny. Klasický pulóver doplnili mikiny s vysokým a nízkym golierom, s rozopínaním pri krku, ale aj s rozopnutím po celej dĺžke. Môžu mať prievlaky na palce na koncoch rukávov, vrecká aj kapucňu.
Materiály u mikín sú pomerne dosť rozdielne. Najčastejšie sa tu stretávame s kombináciou syntetických materiálov spolu s bavlnou a ďalšími. Materiály sa riadi predovšetkým účelom, pre ktorý je mikina určená. Preto sú aj funkčné mikiny zo špeciálnych materiálov, čiastočne nepremokavé mikiny a mnoho ďalších.
Opäť je to podobné, ako inde - výber je otázkou preferencií. Inak bude vyzerať mikina do spoločnosti, inak von na výlet a tak ďalej. Funkčnejšie mikiny musí zachovávať dobrú priedušnosť. Dbajte, aby mali dobrú dĺžku, inak nebudú chrániť chrbát pred studeným vzduchom. Veľkosť sa riadi predovšetkým podľa veku dieťaťa.