Môcť napiť sa z kadejaké kaluže? To umožňuje filter na vodu. Supluje tak nekonečné množstvo fliaš, ktoré by sme inak museli nosiť. Medzi filtrami sú bohužiaľ veľké rozdiely, ktoré nám určujú, pre čo sa filter hodí.
Pri výlete do prírody so sebou máme vždy pitnú vodu. V fľašiach, camebagu alebo iných rezervoároch. Dôležité je,mať čo najviac pitnej vody. Hydratácia je na prvom mieste, dokonca aj pred jedlom. Každopádne na dlhšie výlety do prírody, kedy tam budeme pár dní až týždňov, dostatok vody niesť nemôžeme. Pri spotrebe3 litre denneby sme na týždeň museli niesť 21 litrov vody, čo je 21 kíl v batohu navyše. Nehovoriac o priestore, ktorého nie je nazvyš. Ďalším možným scenárom je uviaznutie niekde v prírode, kedy na to nie sme pripravení. Existuje nejaké efektívne riešenie? Áno, je ním vodný filter.
Pri našich viacdenných výpravách je dobré mať so sebou vodný filter. Čo to je vodný filter? Prakticky sa jedná o zariadenie, ktoré je schopnépomocou technológie prefiltrovať vodu do pitného stavu. Počkať, počkať, veď môžeme piť vodu z potokov. Áno, to je pravda. Tam, kde voda tečie, teda napríklad potok strednej šírky, by sme mohli teoreticky vodu piť. Ďalším znakom je prítomnosť rýb. Aj tak ale nevieme, čo je hore proti prúdu. Môže tam ležať mŕtve zviera a my sa tak nakazíme napríklad úplavicou a náš osud bude spečatený. Vodu by sme vždy mali aspoň prevariť. Oproti tomu všetkému sú skrátka vodné filtre jednotkou v odbore. Dajú sa rozdeliť nagravitačné a tlakové.
Z oboch názvov možno ľahko spoznať, aký majú jednotlivé filtre princíp. U gravitačného filtra je naplnená nádobka s vodou, ktorú sme vzali najlepšie z nejakého stredne veľkého toku. Táto voda je pomocou gravitácie tiahnutá k zemi. V ceste jej stojí filter, ktorý sa skladá z niekoľkých častí. každá časťočistí vodu od mikroorganizmov a ostatných nečistôt. Na konci nám vytečie čistá voda, ktorá sa dá normálne piť. Tlakový filter má rovnaký princíp. Jediným rozdielom je, že sa voda do filtra vháňa pod tlakom pomocou pumpy.A koľko vody sme schopní prefiltrovať?Každý filter má uvedený prietok, ktorý označuje, koľko litrov za minútu z filtra vytečie. Aj podľa toho sa môžeme pri výbere riadiť.
Prvé, čo nás napadne, ježivotnosť takéhoto vodného filtra. Jeho životnosť udáva samostatný filter, ktorý je v mnohých prípadoch výmenný. Filtre môžu byť keramické, viackomorové a tak ďalej. Každý z nich má určitý počet litrov, ktorý je schopný prefiltrovať. Toto číslo ide ruku v ruke s kvalitou filtrovanej vody. Ak budeme filtrovať krásne čistú vodu z tečúceho potoku, bude životnosť vysoká. Naopak ak bude voda kalná a plná nečistôt, filter odíde oveľa skôr. Chápeme?Životnosť ide ruku v ruke s kvalitou filtrovanej vody. Keď filter odíde, skrátka kúpime nový a vymeníme ho. To je veľkou výhodou moderných filtračných systémov.
Taký gravitačný filter si môžeme skonštruovať aj my sami. Bude sa skladať z rôznych úrovní, kde voda potečie postupne cez piesok a drevené uhlie. Variant je to efektívna, bohužiaľ ale nie tak spoľahlivá ako vodný filter.Hlavným míľnikom pre nás bude jeho veľkosť. Pri výbere si musíme uvedomiť, či ho budeme nosiť so sebou v batohu alebo v aute pri cestách pod stan niekam do prírody. Filtre sa líši podľa prietoku, životnosti, ale aj objemu rezervoáru. Na výlety nám stačí litrový, do kempu môžeme mať desiati litrový. Vodný filter je moderná odpoveď na otázku pitia vody v prírode. Využime ho aj my abuďme o to viac pripravení.