Ako iste vieme, bez tekutín je telo schopné prežiť maximálne tri dni. Tekutiny musíme dopĺňať celý deň v závislosti na našej telesnej aktivite a vonkajšej teplote. Čím sú väčšie, tým viac musíme vypiť. Ale ako prenášať vodu? Čo tak zvoliť fľašu alebo čutoru? Tento starý spôsob je veľmi efektívny. Niektoré batohy nemajú možnosť použitia CamelBagu, preto je fľaša alebo čutora nutnosťou. Je v nich nejaký rozdiel? Obe sú to nádoby na vodu, ale konceptom sa trochu líši. Ktorá je teda lepšia?
Pamätáme si na tie bez hrané nádoby na vodu? Tak to sú čutory. Čutora je prakticky slangové označenie poľnej fľaše. Takéto so sebou nosili vojaci pred vynálezom CamelBacka a jemu podobných. Čutory sú rôzne veľké, niektoré pojmú liter, iné len pol alebo trištvrte. Ich pôvodná konštrukcia bola vytvorená z lisovaného plechu. Dobrý materiál - napadne nás. To bohužiaľ nie je až taká pravda. Plech bol slabý a napriek zaguľatenej nádobe sa rýchlo opotreboval. Stačil menší pád a už na ňom bola jamka. Tak, ako tak vydržal veľmi dlho. Časom sa na čutory začali vyrábať ochranné povlaky z rôznych materiálov, ktoré predlžovali ich životnosť. S príchodom plastu postupne plechovým čutorám odzvonil koniec. Plast bol v tomto smere oveľa sympatickejší. Nepodliehal korózii, bol pružnejší a hlavne - jeho výroba bola oveľa lacnejšia a jednoduchšia. Tým bolo rozhodnuté. Preto sú moderné čutory plastové. Napriek tomu sa stále dajú zohnať staré plechové, ktoré majú predsa len niečo do seba.
Určite nás napadne, že fľašu všetci poznáme. Hoci moderné spôsoby a nekonvenčné vzhľady by nás mohli presvedčiť o opaku. Áno, môžeme mať klasickú PETku alebo si kúpiť športovú fľašu od presadzovanej značky. Pre tých, čo túžia po niečom inom, sú tu firmy, ktoré sa snažia ísť nám naproti. Moderné vzhľady spolu s modernými technológiami zaručujú vizuálnu pastvu pre oči a perfektné vlastnosti. Napríklad fľaše od značky Nalgene. Sú trochu iné ako tie ostatné, v čom je ich krása. Ponúkajú niekoľko možností zatvárania. Vrátane širokého hrdla, ktoré uľahčuje pitie a údržbu fľaše, ponúkne ajvstavanú slamku alebo viečko vo viečku. Tým všetkým sa nám snaží naznačiť, že predávajú niečo iné než ostatní. Niečo lepšie? To je otázkou vlastného presvedčenia, pre ktoré si však musíme kúpiť jednu z nich. Takže, ako je to vlastne s tými čutorami a fľašami?
Keď si budeme chcieť vyberať podľa pohodlia, dostaneme sa do veľkého krížika. Pohodlie z nosenia môže ponúknuť aj čutora. Býva opatrená obalom, ktorý má vo svojej zadnej časti klipy alebo prievlak na opasok. Vďaka nim môžeme čutoru nosiť samostatne a nemusíme k nej mať žiaden batoh. Ich otváranie je buď na skrutkovacie viečko alebo na špunt. To sa nijako nelíši od klasických fliaš, ale čo ty neklasické? Je to práve pohodlie pri pití, ktoré odvracá zrak od konkurencie v podobe poľných fliaš. Napriek tomu, že na fľaše musíte mať batoh, ľadvinku alebo obal, odvďačí sa perfektnými materiálmi a komfortom pri pití.Pítka, slamky a podobné moderné verzie slámkových sústav sú pre takéto použitie ideálne. Ak budeme vyberať, zamerajme sa vždy na materiál. Plechové poľné fľaše sú bez problému. Ten nastáva, keď sa zameriame na plast. Každá fľaša alebo čutora by nemala - dokonca nesmie, obsahovať látku zvanú Bisfenol A,je veľmi škodlivá. Tak si na ňu dajme pozor. Potom už je všetko len otázkou sympatií. Tak ako tak dostaneme veľmi dobrého spoločníka na cestách prírodou.