Outdoorové topánky majú spĺňať určité funkcie - predovšetkým nás musia dobre chrániť pred vonkajšími vplyvmi. Nebudú nás ale chrániť efektívne, pokiaľ sa o ne nebudeme adekvátne starať. Súčasťou starostlivosti je aj impregnácia na topánky.
Funkčné outdoorové topánky sú základom každej úspešnej výpravy do terénu. Možno už sa vám niekedy stalo, že ste vyrazili von a zistili ste, že vám topánky „pretekajú“. Hoci to môže byť chybou samotnej obuvi, môže ísť aj o vlastné zavinenie - to keď topánky zabudneme nainmpregnovať. Impregnácia topánok zabraňuje presiaknutiu materiálu a predlžuje životnosť obuvi.
Impregnácia na topánky funguje tak, že pomôže nasýtiť materiál, ktorý je za normálnych okolností savý. Môže sa jednať o rôzne prírodné či syntetické materiály, kožu, prípadne o kombináciu vyššie uvedeného. Ako ale impregnovať? A sú všetky impregnácie na obuv rovnaké? Poďme si o nich niečo povedať.
Impregnácia obuvi sa v základe delí na spreje a vosky. Konkrétne použitie závisí od materiálu topánok. V oboch prípadoch získame povrch, ktorý je nasýtený zložkami, ktoré bránia nasávaniu vlhkosti alebo splesniveniu. Prakticky sa jedná o ochranu ako pre nás, tak aj pre materiál. Ten sa za vhodné zaobchádzanie odvďačí dlhodobou životnosťou a perfektnými vlastnosťami. Najlepšia impregnácia na topánky je skrátka tá, ktorú aplikujeme pravidelne a presne podľa návodu na ten správny druh materiálu.
Samostatnou kapitolou je potom nano impregnácia na obuv, ktorá má prakticky výhradne formu spreja a na povrchu topánky vytvára tenkú vrstvu, ktorá tento povrch ďalej chráni.
Najrozšírenejším variantom sú prirodzené impregnácie v spreji. S tými sa stretneme ako pri ochranných prostriedkoch na obuv, tak aj pri tých na odevy. Základom impregnačných sprejov je zlúčenina látok, ktorá sa po stlačení ventilu prenesie vo forme aerosólu na daný povrch. Ten potom táto zlúčenina nasýti aktívnymi zložkami a zaschne. Na konci javu získame ošetrený povrch. Jednotlivé zložky impregnačných sprejov sú buď prírodné, alebo syntetické, prípadne kombináciou oboch. Najčastejšou prísadou je však obyčajný vosk, ktorý sa ako impregnácia topánok používal už veľmi dávno. A prečo teda nepoužívame rovno vosk?
Vosk je jednou z najstarších impregnačných látok. Používa sa však iba ako impregnácia na kožené topánky. Zatiaľ čo impregnačné spreje môžu slúžiť ako na syntetiku, tak na kožu, vosk je v tomto iba jednostranný. Na druhú stranu neslúži len ako impregnácia na koženú obuv, ale má aj ďalšie výhody, ktoré oceníte. Nanesením a vypálením vosku materiál koženej obuvi zakonzervujete. Je tak stále priedušný (hoci o niečo menej), ale pritom nepremokavý a chránený pred vonkajšími vplyvmi. Vosk v tomto prípade pôsobí ako film alebo fólia, ktorá chráni nás aj topánku. Správnym používaním vosku opäť predlžujeme životnosť topánok.
Impregnáciu na topánky bez ohľadu na materiál aplikujeme iba na dobre vyčistený a suchý povrch. V opačnom prípade by sme topánky mohli poškodiť. Tiež by sme si nemali pomýliť impregnáciu a použiť ju na nesprávny povrch. Takáto chyba totiž môže mať drahé následky. V prípade, že sa nebudeme držať návodu na použitie impregnácie na obuv, nemusí táto impregnácia poskytovať dostatočnú ochranu.