Čo sa týka letných ponožiek, ponúkame u nás prirodzene predovšetkým ponožky funkčné. Tie sú koncipované tak, aby boli čo najviac využiteľné na využitie v outdoore. A to ako materiálovo, tak aj strihom.
Letné ponožky sú oproti tým trojsezónnym špecifické v tom, že nemusia byť také teplé. Kvalitné by ale mali byť aj tak, aby sa nepredreli. Pri outdoorových ponožkách navyše všeobecne neodporúčame používať členkové modely, ale naopak ponožky by mali aj v lete tvoriť komplexný prechod medzi chodidlom a topánkou v celej jej výške.
Niektorí nadšenci do outdoorových aktivít naopak môžu oceniť aj ponožky, ktoré sú vysoké až nadpriemerne. Takým ponožkám sa niekedy hovorí kompresné a dokážu minimalizovať vibrácie pôsobiace na svaly a šľachy nositeľa. Súčasne dokážu brániť aj tvorbe kyseliny mliečnej, ktorá je jednou z hlavných príčin svalovej únavy. Vďaka tomu sú také ponožky vhodné aj pre náročnejšie akcie s nadpriemernou záťažou.
Ale ani výber ponožiek klasickej výšky by sme nemali podceňovať. Rovnako ako pri trojsezónnych alebo dokonca zimných ponožkách je vhodným materiálom merino vlna, ktorá dokáže zahriať, aj keď je vlhká. Čo v priebehu teplého letného dňa možno neoceníte, ale pokiaľ sa chystáte bivakovať v lese, potom ani v lete nebývajú večery vždy úplne teplé. Merino vlna ponúka aj ďalšiu dôležitú vlastnosť, ktorá spočíva v dobrom odvode vlhkosti v smere od chodidla ďalej k topánke. Tá by mala mať medzipodrážku vyrobenú z membránového materiálu, aby para nekondenzovala v oblasti medzi ponožkami a topánkou, ale aby jej molekuly prenikali ďalej na povrch. Ale to už je iná kapitola.
Merino vlne dnes čo do odvodu vlhkosti dokážu zdatne sekundovať aj niektoré syntetické materiály, ako je napríklad polyester. Ten môže byť pre vyššie pohodlie kombinovaný s prímesou bavlny alebo elastanu. Samotnú bavlnu však radšej nevoľte. Tá totiž rada saje vlhkosť, ale už ju nepúšťa ďalej. Po niekoľkých kilometroch sa tak môžete „kúpať vo vlastnej šťave“.
Nielen pri letných ponožkách určených pre outdoor by sme mali dbať aj na ďalšie dôležité detaily, ako je spevnená päta a špička. Práve tieto oblasti bývajú pri niektorých modeloch ponožiek slabými miestami. A práve zosilnený materiál v týchto oblastiach znamená aj zvýšenú životnosť ponožiek. A to znamená aj vyššiu udržateľnosť. Hlavne pri outdoorových ponožkách, ktoré nebývajú práve najlacnejšie a na ktoré sa musíme spoľahnúť aj v náročných situáciách, sú vysoká životnosť a kvalita nevyhnutnými faktormi.
Zvýšenú odolnosť prinášajú aj prímesi v základných materiáloch – hovoríme tu napríklad o nylone, ktorým môže byť prešívaná základná merino vlna. Ergonomický strih ponožiek zase bude zaisťovať nielen zvýšené pohodlie nositeľa, ale aj minimalizáciu zhrňovania ponožiek v priebehu chôdze, čo môže byť niekedy pekne otravné.