📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Od -5 °C po -30 °C: Ako nájsť ideálny spacák do zimných podmienok?

21. listopadu 2022Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 6 minútPrečítané: 1004x

Zima dokáže byť neúprosná – správny zimný spacák preto môže rozhodnúť o tom, či si nočný mráz užijete, alebo ho pretrpíte. Pri výbere spacáku totiž nejde len o najnižší teplotný limit, ale tiež o materiál, izolačné vlastnosti a praktické detaily, ktoré ovplyvnia váš tepelný komfort. Ako spoznať spací vak, ktorý vás udrží v teple aj pri mínusových teplotách? Pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať ten pravý spacák na zimné výpravy aj náročné expedície.

Správny výber spacáku na použitie v zimných mesiacoch môže rozhodovať o úspechu misie. Určite sa zamerajte na nasledujúce faktory – budete si potom môcť byť istejší, že zakúpený spacák je presne ten, ktorý potrebujete a ktorý je vám (s nadsádzkou) „šitý na mieru“.

Muž v maskáčoch leží na nafukovacej karimatke v spacáku Softie<sup>&reg;</sup> Elite 5 Snugpak<sup>&reg;</sup>. Zdroj: Rigad, Snugpak

Zimný spacák Softie® Elite 5 Snugpak® má komfortnú teplotu -15 °C a je plný praktických vychytávok, ktoré vám zabezpečia tepelný komfort.

Teplotné rozsahy pre komfortný a bezpečný spánok

U spacích vakov je potrebné sledovať hlavne teplotné údaje, teda inak limity stanovené výrobcom, respektíve normami. Najdôležitejšou normou je v našich zemepisných šírkach tá európska s označením EN ISO 13537, respektíve teda jej inovovaná verzia EN ISO 23537. Teplotné limity sú stanovené v laboratórnych podmienkach a kritériá sú pomerne prísne, takže u takto normovaných spacákov budete mať istotu správneho merania.

Pozrime sa rýchlo na stanovované limity, ktoré rovnako ako pre iné spacáky platia aj pre tie zimné.

  • Maximálna teplota (T-max) – definovaná ako „horná hranica komfortného teplotného rozsahu spacáku“. Inými slovami, akonáhle teplota okolia presiahne hodnotu T-max, začne vám byť v spacáku horúco, nepríjemne a začnete sa potiť.
  • Komfortná teplota (T-komf) – Toto číslo je pre výber spacáku zásadné. Ide o minimálnu teplotu, pri ktorej sa osoba v spacáku stále cíti pohodlne a nemrzne. Pri výbere zimného spacáku by komfortná teplota mala dosahovať hodnoty približne od -5 do -15 °C, podľa toho, do akých podmienok sa chystáte, či sa chystáte spať v chate, v stane alebo bivakovať pod širákom a podobne.
  • Medzná alebo limitná teplota (T-lim) – toto je tiež dôležitý údaj, ktorý je normou definovaný ako „spodná hranica, pri ktorej je možné spať v pozícii stočený do klbka“. Táto teplota už je ale stanovená skôr pre otužilcov, ostatným už pri nej najskôr bude zima.
  • Extrémna teplota (T-ext) – Toto je teplota, pri ktorej už reálne hrozí obzvlášť u citlivejších jedincov riziko podchladenia (hypotermia). Pre väčšinu ľudí už je spacák v T-ext skôr nepoužiteľný a táto teplota je skôr orientačným limitom pre veľmi otužilé osoby.

TIP: Pozrite si náš skôr zverejnený článok Čo znamenajú rôzne teplotné údaje pri spacích vakoch?, ktorý normy a teplotné limity vysvetľuje o niečo podrobnejšie.

Balenie spacieho vaku Special Forces 2 Snugpak<sup>&reg;</sup> do ochranného obalu. Zdroj: Rigad, Snugpak

Zimný spacák Special Forces 2 Snugpak® - okrem toho, že v zime funguje výborne, má jednu vychytávku vo forme stredového zipsu, ktorý umožňuje rýchle rozopnutie a poskytuje výhodu pri neočakávaných (nielen) taktických situáciách.

2) Ako hodnotiť kvalitu páperového spacáku

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere zimného spacáku je materiál. Najčastejšie sa používajú syntetické materiály alebo perie, pričom práve u peria rátajte s vyššou cenou. Avšak cenovka je ovplyvnená ešte ďalšími faktormi, ktoré sú pri perí opäť stanovené normatívnym testovaním v laboratórnych podmienkach.

Prvým dôležitým pojmom je loft - označuje nadýchanosť peria, ktorá určuje jeho izolačnú schopnosť. Pojem loft sa okrem spacákov používa napríklad aj u búnd. Mernou jednotkou loftu je tzv. fill power, teda „mocnosť náplne“; podľa hodnoty fill power môžete celkom bezpečne zistiť kvalitu tepelnej izolácie páperových výrobkov.

Ak sa zameriame na konkrétne čísla, potom pri zimných spacákoch by sme mali vyberať fill power s hodnotou nad cca 700 in³/oz, ak sa teda chystáme do skutočne náročných podmienok. No a potom tu máme ešte jeden faktor, a síce pomer peria v izolácii, ktorý sa označuje číslami napríklad 80/20 alebo 90/10. Označuje pomer prachového a nedraného peria. Všeobecne platí, že čím vyšší pomer toho prachového, tým je výplň izolácie kvalitnejšia.

3) Perie, alebo syntetika?

A potom je tu otázka, či teda ísť do peria alebo syntetiky. Každá z týchto variant má totiž prirodzene svoje pre a proti. Pokiaľ ide o perie, to má stále najlepší pomer tepelnej izolácie a hmotnosti, pokročilému vývoju umelých materiálov napriek. Pri perí sa dá oceniť aj výborná zbaliteľnosť a dlhá životnosť.

Na čo však páperové spacáky (bundy, …) trpia, je vysoká náchylnosť voči vlhkosti. Páperie je tak vhodné pre expedície a viacdenné prechody v mraze, ale úplne sa nehodí na prespávanie vonku, keď sa teploty pohybujú okolo nuly. Roztopený sneh či daždivé mrholenie sú totiž najväčšími nepriateľmi páperia. Z rovnakého dôvodu sa páperové spacáky budú aj ťažšie prať, respektíve sušiť. Pre udržanie loftu je potrebné páperovému spacáku venovať pozornosť a pri sušení ho priebežne pretriasať.

Syntetické materiály naopak bývajú ťažšie a objemnejšie ako perie, na druhej strane neporovnateľne lepšie schnú. Ak sa teda chystáte tráviť zimu vonku skôr v klasických stredoeurópskych podmienkach posledných rokov, prikláňali by sme sa skôr k tomuto smeru. Vlhšie podmienky a kratšie výpravy sú totiž presne tým prostredím, kde syntetický spacák využijete.

TIP: Prečítajte si aj náš ďalší článok o spacákoch – Ako sa pohodlne vyspať v spacáku aj v zime.

4) Tvar, strih a veľkosť – zásadné faktory pre udržanie tepla

Pokiaľ ide o tvar, respektíve strih, je u zimných spacákov najlepšou voľbou múmiový variant. Ten totiž obsahuje aj sťahovaciu kapucňu, ktorá zabráni úniku tepla z oblasti hlavy. Dekové spacáky sú skutočne vhodnejšie do teplejších mesiacov, kedy ich využijete napríklad súčasne aj ako deku pre piknik.

Zatiaľ čo o strihu príliš diskutovať nemusíme, veľkosť je niečo iné. Spacák musí mať správnu veľkosť – príliš malý obmedzuje pohyb, príliš veľký zhoršuje tepelnú izoláciu. Ak je spacák príliš malý, obmedzuje pohyb a stláča izolačnú výplň. Medzi telom a spacákom by ste mali mať minimálnu vrstvičku, ktorú si „vytopíte“ vlastným telesným teplom. Ak spacák priamo obopína vaše telo, táto vrstvička chýba a tepelno-izolačné vlastnosti spacáku sú tým obmedzené (rovnako ako reálne teplotné limity).

Vo veľkom spacáku musí telo vyhrievať viac priestoru, čo znižuje jeho izolačné schopnosti.

5) Hmotnosť a zbaliteľnosť

Pri veľkosti a hmotnosti spacákov určených na zimu nie je možné robiť kompromisy. Na viacdenné expedície je prirodzene kľúčové, aby bol spacák čo najľahší a najkompaktnejší. Lenže na úplný ultralight to tu skutočne nevidíme. Istú výhodu budete mať, ak na miesto určenia môžete prísť autom, tu si môžete dovoliť ťažší a objemnejší model.

Perie je najlepšou voľbou vďaka skvelej izolácii, ale býva drahšie. Páperový model s vysokou hodnotou fill power a pomerom prachového k dranému periu cca 90/10 je dobrou voľbou. Obal spacáku by mal byť kompresný pre čo najmenší objem pri prenášaní, avšak pozor – v kompresnom obale nenechávajte spacák dlhodobo, napríklad pri skladovaní v skrini. Prišli by ste tým totiž postupne o loft a schopnosť spacáku izolovať.

6) Odolnosť voči vlhkosti

Vlhkosť je tým faktorom, ktorý vás bude v zime trápiť najviac. Preto by ste sa mali venovať nielen materiálu izolácie, ale aj ostatným použitým materiálom. Vlhkosť neprichádza len zvonku, ale aj zvnútra, od tela spáča. Vnútorný materiál by tak mal byť priedušný, aby efektívne odvádzal vlhkosť od tela. Rovnako tak by mal byť priedušný aj vonkajší materiál, aby prenesená vlhkosť nekondenzovala v oblasti izolácie.

Vonkajší materiál by mal mať DWR úpravu, ktorá odpudzuje vodu a chráni pred snehom a kondenzáciou. Rovnako by mal byť proti vode chránený aj obal spacáku – to oceníte hlavne pri transporte. Pri spaní pod holým nebom sa bude hodiť aj žďárak alebo obal na spacák. Ten nielenže trochu zlepší váš tepelný komfort, ale zároveň chráni spacák pred zašpinením a tým aj pred častým praním.

Sťahovacia kapucňa múmiového zimného spacáku. Zdroj: Rigad, Snugpak

Pri výbere spacáku sa zamerajte na funkčné detaily, ktoré pomáhajú minimalizovať tepelné straty.

7) Zamerajte sa na detaily

Pri výbere spacáku by ste sa ďalej mali zamerať na detaily, medzi ktoré môžeme zaradiť už spomínanú sťahovaciu kapucňu. Tá pomáha minimalizovať tepelné straty v oblasti hlavy. Golier okolo krku potom zabráni prenikaniu chladného vzduchu dovnútra spacáku.

Ďalším detailom môže byť obojstranný zips s légou, čo je už dnes viac-menej štandardom. Takéto riešenie umožňuje reguláciu teploty a chráni pred únikom tepla. No a nakoniec vrecko na nohy, ktorým bývajú vybavené niektoré spacáky, zvyšuje tepelný komfort spáča vďaka extra izolovanej spodnej časti.

8) A čo cena?

Ako sme už povedali, cenovky sa pri zimných spacákoch budú líšiť predovšetkým podľa použitých materiálov a ich spracovania. Ale aj podľa výrobcu – zavedené a vysoko kvalitné značky si samozrejme môžu dovoliť nasadiť sebavedomejšiu cenu. Záleží tiež na tom, kde sa spacák vyrába, tie produkované v Európe budú prirodzene opäť o niečo drahšie než tie ázijské.

Každopádne najnižšou cenovou kategóriou zimných spacákov sú modely do 5 tisíc korún. Tu očakávajte skôr syntetiku a naopak neočakávajte žiadne veľké zázraky. Tieto spacáky sú vhodné skôr na ľahšie zimné podmienky.

Dobrý pomer ceny a výkonu má stredná kategória spacákov približne do 10 tisíc, ktorá v sebe často kombinuje perie a syntetické materiály. No a nakoniec prémiové modely nad 10 tisíc, to sú špičkové páperové spacáky pre extrémne podmienky, ktoré si môžete bez obáv zbaliť aj na náročnejšie expedície. Ak plánujete časté výpravy do zimnej prírody, potom sa oplatí investovať do kvalitného spacáku.

Oranžový stan v snehu. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-studeny-snih-hory-20809686/

Páperové spacáky pre extrémne podmienky si môžete bez obáv zbaliť aj na náročnejšie expedície.

Ako vrstviť oblečenie vo spacáku?

Správne vrstvenie oblečenia vo spacáku zlepšuje tepelný komfort (respektíve ho neznižuje oproti laboratórne zisteným číslam) a pomáha udržať telo spiaceho v teple aj v extrémnych podmienkach. Je však kľúčové vedieť, aké vrstvy zvoliť a čomu sa pri obliekaní do spacáku vyhnúť, aby nedošlo k opačnému efektu, teda k premrznutiu alebo zbytočnému poteniu.

Zásadné je nepoužívať príliš veľa vrstiev, pretože ako sme už povedali, tým by ste prišli o cennú izolačnú vzduchovú vrstvičku medzi telom a vnútorným materiálom spacáku. Spodná vrstva je rovnako ako pri pohybe vonku vrstva sacia, ktorá by mala byť vyrobená z merino vlny alebo syntetického materiálu dobre odvádzajúceho pot.

Ak je vonku príliš veľká zima, môžete použiť izolačnú vrstvu vo forme ľahkého fleecového svetra alebo tenkej páperovej či syntetickej bundy. Vrstvy by však nemali byť príliš objemné. Keď sa obliekate do spacáku, nezabudnite ani na suché a teplé ponožky, ideálne opäť z merino vlny. Ak máte studené nohy, zohrejte sa chemickým ohrievačom chodidiel. A nikdy nespite v topánkach, tie začnú byť kvôli kondenzácii vlhkosti vlhké a môžu spôsobiť podchladenie.

TIP: Pre ďalšie informácie o tom, čo si obliecť do spacáku, si prečítajte náš článok Zahreje vás naozaj spanie vo spacáku bez oblečenia?

Triky pre vyšší tepelný komfort

Ak si chcete počas spánku v spacáku dopriať vyšší tepelný komfort, začnite tým, že vnútro spacáku pred spánkom vyhrejete chemickým ohrievačom, prípadne termoforom s horúcou vodou. Ďalej, ak pridáte do spacáku vhodnú spacákovú vložku, môžete získať pár stupňov navyše k tepelnému komfortu. Vložka zároveň chráni spacák pred potom a nečistotami a neporovnateľne lepšie sa perie.

Ak sa začnete potiť, spacák ľahko rozopnite a regulujte tak vnútornú teplotu. Vetranie je dôležité, príliš veľa vrstiev môže spôsobiť kondenzáciu vlhkosti vo vnútri spacáku a opäť tak zhoršiť jeho izolačné vlastnosti. Ak vám aj po zahriatí stále mrznú nohy a nemáte model spacáku so zosilnenou pätou, môžete priestor okolo chodidiel vyplniť bundou alebo iným oblečením.

TIP: Pozrite sa na náš článok o tom, ako vybrať vložku do spacáku.

Žena s plecháčikom sedí v zákope v zimnom spacáku. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-studeny-snih-zena-10284511/

Tepelný komfort spacáku si môžete vylepšiť aj rôznymi trikmi, napr. spacákovou vložkou alebo chemickým ohrievačom.

Tipy z ponuky Rigad

V Rigad máme ponuku zimných spacákov dosť širokú, takže si tu vyberie skutočne každý. Rozhodne nešliapnete vedľa, ak zvolíte značky ako Snugpak alebo Carinthia.

Spací vak Softie 6 Snugpak® – predstaviteľ lacnejšej triedy spacákov, avšak lacný v tomto prípade rozhodne neznamená nekvalitný. Tento model využíva vlastnú izoláciu Softie Premier od spoločnosti Snugpak.

Spací vak Special Forces System Snugpak® – špičkový spacák pozostávajúci z dvoch častí. Tie možno využívať buď spolu, alebo samostatne, podľa toho, ako je vonku chladno.

Spací vak Survival Down 1000 Carinthia® – toto je spacák, pri ktorom nemusíte robiť žiadne kompromisy, aj keď si trochu priplatíte. V tomto prípade za veľkorysú vrstvu páperovej izolácie či možnosť použitia ako kabát.

Záverom

Pri výbere zimného spacáka sa zamerajte na teplotné limity, predovšetkým na komfortnú teplotu, ktorá by mala byť tou určujúcou. Orientujte sa ďalej podľa použitého izolačného materiálu, strihu, veľkosti, hmotnosti a odolnosti voči vlhkosti. Ako sme už naznačili, kvalita spacáka môže byť určujúca pre úspech či neúspech celej výpravy. Ak sa v zime vydávate do terénu pravidelne, potom sa oplatí investovať do kvalitného a drahšieho páperového spacáka s vodoodpudivou úpravou. Taká investícia sa vám čoskoro vráti.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne