Zimné spacie vaky sú určené pre tých najextrémnejších turistov a zálesákov. Kto iný by bol schopný v nízkych teplotách pohybujúcich sa okolo 0 °C a menej tráviť noci vonku? U nás nájdete širokú škálu zimných spacákov od rôznych výrobcov.
Zimné spacie vaky môžu využívať rovnaké izolačné materiály ako tie jarné, letné a jesenné, len je týchto materiálov treba použiť trochu viac. To má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou sú predovšetkým nižšie komfortné, limitné aj extrémne teploty, v ktorých môžete daný spacák používať, nevýhody však znamenajú vyšší objem aj hmotnosť.
Práve z toho dôvodu nie je úplne vhodné (a vlastne ani možné) mať bez istých kompromisov jeden univerzálny spacák na celý rok, alebo aspoň od jesene do jari. Teda nie, že by trojsezónne spacáky neexistovali. U nich ale musíte počítať s tým, že v zime do nich budete musieť dodať vložku do spacáku, alebo si naopak pomôcť zvonku žďárákom, aby ste zlepšili izolačné vlastnosti daného spacáka aj v nižších teplotách.
Pri zimných spacích vakoch možno zohnať aj modely, ktoré nie sú naplnené syntetickou izoláciou, ale husacím alebo kačacím perím. To je síce vysoko kvalitné a hrejivé, ale musíte si dávať pozor na to, aby ste takýto spacák neušpinili a aby vám v noci pokiaľ možno príliš nezvlhol. Perie sa totiž pomerne zložito, ale hlavne sa zložito suší. Pri sušení sa páperový spacák musí pravidelne natriasať, aby neprišiel o tzv. loft, súvislú vrstvu izolácie. Perie totiž za vlhka tvorí zhluky a prichádza o svoje izolačné schopnosti.
Pri zimných spacákoch sú viac ako pri iných modeloch dôležité prvky, ktoré zabraňujú vzniku tepelných mostov. Ide napríklad o légu okolo zipsov, zateplené švy alebo absenciu prešívania, ktoré by mohlo byť potenciálnym slabým miestom, ktoré by degradovalo účinnosť izolácie.