📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Kam za najväčšími mrazmi v ČR?

10. února 2025Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 4 minútyPrečítané: 334x

Zima je krásna, aj keď to veľa ľudí tak úplne neocení a chladné počasie skôr pretrpí. Existujú však jedinci, ktorí sa neboja výziev a mrazy vyhľadávajú. Pozrime sa, kde v ČR hľadať najväčšie mrazy, a to aj v dnešnej dobe, keď sa na väčšine územia tejto krajiny pohybujú väčšinu zimy teploty okolo nuly. Extrémne mrazy sú dnes vzácnejšie, a práve preto im niektorí ľudia idú zámerne v ústrety.

Ani v posledných rokoch nie je teplota -20 °C žiadnou výnimkou. Na najchladnejších miestach, ktoré si spomenieme ďalej, sa teploty dokážu dostať aj pod -30 °C. No a úplne najnižšia oficiálne nameraná teplota na území dnešnej Českej republiky bola -42,2 °C v Litvínoviciach pri Českých Budějoviciach v roku 1929.

Mrazivé oblasti vyhľadávajú prevažne otužilci a milovníci extrémnych športov či ľudia, ktorí chcú v rámci svojej zážitkovej dovolenky vyskúšať niečo nové. Aj klasická turistika má v mrazoch niečo do seba, aj keď na ňu je treba byť skutočne dobre vybavený. Podcenenie výbavy alebo vlastnej kondície a pripravenosti môže viesť k zbytočným výjazdom horskej služby alebo iných záchranárov. Čo by vás bez príslušného pripoistenia mohlo vyjsť dosť draho.

Zasnežený les, pohľad z dronu. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1438761/

Silné mrazy sú na Českom území stále vzácnejšie. Stále sa však za nimi môžete vydať. Poradíme vám, kam.

Najchladnejšie miesta v ČR

A aké sú teda tie najchladnejšie miesta v Česku? Určite vás neprekvapí, že všeobecne dokážu najväčšie mrazy udrieť na území Šumavy, ostatne zima tu o sebe silno dáva vedieť aj teraz, na začiatku roku 2025. Okrem Šumavy sú dosť chladné ešte Jizerské hory, ale aj Krkonoše. Uvádza sa, že tým úplne najchladnejším miestom v Česku je Sněžka. Teda nie že by tu teploty klesali tak nízko, ale hovoríme tu o celkovej priemernej ročnej teplote (cca 0,2 °C).

1) Jezerní slať (Šumava)

Rekordne nízke teploty na teplomeroch merajú pravidelne na Jezerní slati na Šumave. Jedná sa o mrazovú kotlinu, ktorá je absolútne ideálnym miestom na zimné výlety a bežkovanie. Rašelinisko Jezerní slať sa nachádza v I. zóne národného parku Šumava. Najnižšia teplota na Jezerní slati bola nameraná v roku 1987, a to -41,6 °C. Ale -30 °C tu v zime nie je žiadnou výnimkou.

2) Horská Kvilda (Šumava)

Neďaleko Jezerní slati sa nachádza obec Horská Kvilda, ktorá je asi najchladnejšou dedinou v ČR. Aj preto ju tu spomíname zvlášť, aj keď by sa obe miesta dali zaradiť pod jedno. Aj na Horskej Kvilde sa teploty môžu pohybovať tesne pod -30 °C, hoci v neďalekej Sušici alebo na iných miestach v okolí ukazujú teplomery pokojne o 15 stupňov viac. Horská Kvilda sa totiž nachádza v tzv. mrazovej kotline, a tak tu občas mierne mrzne aj v teplejších častiach roka, v ktorých by sme to veľmi nečakali.

Zimná krajina s lesom pri západe slnka. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1643773/

Šumava, Krkonoše a Jizerky - nielen tam nájdete tie najchladnejšie miesta v Česku.

3) Šumavské pláně (Rokytská slať, Březník, Modrava)

Také ďalšie chladné miesta sú lokalizované na území Šumavy. Miestne planiny sú známe svojou mrazivou inverziou. A milujú ich fotografi, pretože krajina v okolí je skutočne fotogenická. Šumavské planiny sú geomorfologickým podcelkom Šumavy a ich priemerná nadmorská výška je 980 metrov.

4) Jizerka (Jizerské hory)

Podobne ako je obec Horská Kvilda najchladnejšou obcou v republike, je najchladnejším trvalo osídleným miestom osada Jizerka v Jizerských horách. Zaujímavosťou je aj tzv. Jizerská oblasť tmavej oblohy či „rezervácia tmy“, ktorá poskytuje ideálne podmienky pre astronómov.

5) Klínovec (Krušné hory)

Aj na Klínovci, najvyššom vrchu Krušných hor, sa môžete stretnúť so skutočne nízkymi teplotami, avšak dôležitejšia je pre nás priemerná ročná teplota, ktorá je 2,6 °C, a tak sa limitne blíži Sněžke. Klínovec je obľúbenou turistickou destináciou západných Čiech aj vďaka rozhľadni, ktorá stojí na jeho vrchole.

Prečo sú niektoré oblasti také chladné

Hoci česká krajina leží v miernom podnebnom pásme, stretneme sa tu s veľmi chladnými lokalitami. Veľké zimné mrazy sú tu spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré sa radí kombinácia inverzného počasia a mrazových kotlín či absencia vetra, ktorý by za iných okolností mrazivý vzduch rozfúkal. A tiež dlhotrvajúca snehová pokrývka, ktorá pôsobí ako izolant chladu.

Inverzia a mrazové kotliny

Mrazové kotliny sú definované ako terénne zníženiny, do ktorých v chladných mesiacoch roka prúdi studený vzduch, ktorý je ťažší než ten teplejší. Za jasných nocí sa tu výrazne prejavuje inverzia. Studený vzduch sa tu nemá šancu premiešať s teplejším, a tak tu najnižšie teploty môžu dosahovať skutočne extrémne hodnoty. Za príklad môžeme vziať Jezerní slať a Horskú Kvildu.

Stredná nadmorská výška

Úplne najnižšie teploty v Česku nezmeriate na tých najvyšších horách, ale skôr v stredných nadmorských výškach, cca od 800 do 1200 m. n. m. Tieto lokality sú totiž na rozdiel od najvyšších vrcholov chránené pred vetrami, ktoré by za iných okolností vzduch rôznych teplôt premiešali a mrazy tak v zásade rozfúkali. Vietor totiž hrá kľúčovú úlohu pri rozptyle tepla. Ak je niekde kvôli vysokým horám alebo lesom závetrie, je tu pravdepodobnosť mrazu vyššia. To je práve prípad ako šumavských plánin, tak aj osady Jizerka.

Zamrznuté listy stromu. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zavod-rostlina-listy-mraz-14771506/

Najnižšie teploty paradoxne nenájdete na vrcholoch hôr, ale v stredných polohách.

Sneh ako izolant chladu

V mrazivých oblastiach často existuje akási symbióza mrazu so snehom. Snehová pokrývka sa tu drží pokojne niekoľko týždňov až mesiacov v kuse a pôsobí ako izolant či „akumulátor“ chladu. Práve z tohto dôvodu sa s veľmi nízkymi teplotami môžeme stretnúť v oblasti Modravy a Kvildy, samozrejme opäť na Šumave.

Vybavenie do mrazivých teplôt

Do mrazivých teplôt by sme nemali vychádzať nepripravení. Kľúčové je predovšetkým vhodné oblečenie a jeho správne vrstvenie a tiež vhodná obuv. Dôležitou prípravou je aj mať pripravený záložný plán, keby ste začali naozaj mrznúť. Odniesť zimnú výpravu omrzlinami by mohlo byť skutočne nešťastné. Hodiť sa tak môžu okrem iného aj chemické ohrievače rúk, nôh a tela. Napríklad tie od britskej firmy Häago alebo nemeckého Thermopadu.

TIP: Ak si o výbave a oblečení do extrémnej zimy chcete prečítať viac, pozrite sa na náš skorší článok Ako sa obliecť do extrémnej zimy.

Do mrazivého prostredia sa pokiaľ možno nikdy nevydávajte sami. A aj keď sa vyberiete vo viacerých, informujte o svojich plánoch a trase ešte niekoho ďalšieho. Keby sa niečo stalo, nech je niekto, kto vie, kde vás hľadať.

Turistický batoh v snehu. Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1178525/

Do mrazivých teplôt si vždy pribaľte kvalitné vybavenie a o svojich plánoch vopred informujte niekoho blízkeho alebo Horskú službu.

Pred cestou si nabite mobil na 100 % a pokiaľ možno, doplňte ešte powerbanku. Tú noste pod bundou čo najbližšie k telu, aby sa v mraze zbytočne nevybíjala. Z ďalšej výbavy si so sebou určite vezmite termosku s teplým čajom a nejaké proteínové tyčinky alebo čokoládu, ak by ste cestou potrebovali doplniť energiu.

TIP: Prečítajte si ešte náš ďalší článok s názvom 10 najčastejších chýb pri zimnom kempovaní.

Záverom

Najchladnejšie miesta v ČR môžeme hľadať hlavne v okrajových pohoriach Čiech, ako je Šumava alebo Jizerské hory. Jedná sa hlavne o mrazové kotliny alebo miesta, do ktorých sa kvôli bariére hôr či lesov nedostane vietor. Najchladnejšie tu býva za jasných zimných nocí. Pobyt v zimnej prírode na týchto miestach nezanedbávajte, ale ak si so sebou prinesiete dostatočné vybavenie a dobre sa oblečiete, potom nebudete ľutovať. Česká krajina je všeobecne čarovná a extra porciu čara navyše pridáva práve mrazivý nádych a biela pokrývka na stromoch.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne