Zima je veľmi neľútostná a nekompromisná. Dala by sa bez problému označiť za nejzrádnější a najnebezpečnejší obdobie v roku. Kruté mrazy, rýchle zmeny teplôt, poľadovica, snehové búrky a tak ďalej. Proti tomu sa skrátka musíme chrániť. Jednou časťou zimnej ochrany je aj zimná bunda. Môžeme mať módny kúsok, ktorý sa moc nezlučuje s funkčnosťou alebo funkčný kúsok, ktorý je aj pekný a dobre sa nám nosí. Tak akú si vyberieme?
Zimných búnd je bohužiaľ veľmi veľa. Existuje nespočetné množstvo typov od rôznych výrobcov, ktorí sa snažia predháňať sa pred sebou. Aj tak sa pokúsime trochu sa týmto problémom prebrať, aby sme mali na konci príjemný pocit z prívalu užitočných informácií. Prakticky sa dajú bundy rozdeliť podľa doby, kedy boli navrhnuté. Žiadny strach, kožušiny na nás navliekať nebudeme, skôr sme mali na mysli staršie typy, ktoré sa používajú dodnes.
Medzi staršie typy búnd patrí napríklad bundy typu N2Balebo N3B. Ide ako o letecké bundy, tak o bundy navrhnuté pre osídlenie vojenských posádok napríklad na Aljaške alebo skrátka v zimných obdobiach a lokáciách. Pýtame sa, čo majú spoločné letecké bundy so zimou? Nuž, v päťdesiatych rokoch lietali bombardéry už pekne vysoko, kde je poriadna zima. Palubné kúrenie buď nemali, alebo nestačilo. Preto museli mať piloti dobré bundy, ktoré budú hriať a zároveň rýchlo schnúť. Bohužiaľ strihy takýchto búnd nie sú až tak moderné a často chýba napríklad vysoký golier, kapucňaalebo rozumná dĺžka, ktorá by sa spájala s voľným pohybom. To nás privádza k moderným bundám.
Moderné technológie a materiály sú zodpovedné za dnešný vzhľad a funkčnosť zimných búnd. Stále požadujeme to isté - ochranu pred vlhkom, priedušnosť, izoláciu od poveternostných podmienok a predovšetkým teplo. Presne to nám sú schopné dnešné bundy poskytnúť. Musíme si však postrážiť, aby skutočne spĺňali všetko, čo my požadujeme. Zistíme to jednoducho. Už pri prvom pohľade na bundu a prečítanie si pár riadkov z opisu zistíme, či sa pozeráme na tú správnu. Napríklad taká dĺžka. Pri zimných búndach nevyhľadávame ani krátke, ani dlhé bundy. Dĺžka by mala byť dostatočná (v zadnej časti pod zadok), aby nám neťahalo na chrbát. Na druhú stranu pre nás nebude adekvátny ani kabát, ktorý obmedzuje voľnosť pohybu. Materiály musia byť nepremokavé, spojovacie materiály kvalitné (napríklad YKK zipsy a tak ďalej). Ak hovoríme o zipsoch, je veľmi potrebné, aby boli chránené légiou alebo chlopňou, ktoré zamedzí prefúknutiu a pretečeniu spoja. Sneh je veľmi zradný, zapadne do miest, kde nebude vidieť, vplyvom teploty rostečie a zips presiakne. Ďalšou vecou je kapucňa. Spolu s vysokým golierikom sa dokážeme dostatočne zabaliť, aby sme nestrácali drahocenné teplo.
Podobne ako u ostatných búnd je aj tu výhodná prítomnosť vetracích prieduchov v podpazuší. Rovnako tak by sme mali dbať na sťahovacie konce rukávov, vďaka ktorým lepšie utesníme bundu s rukavicami. Neoddeliteľnou súčasťou zimnej bundy sú samozrejme vrecká. Veľmi vhodné je zatváranie na zips. Materiálov je dnes naozaj nepreberné množstvo. Niektoré bundy sú vystlané perím, iné syntetickými poréznymi materiálmi, ďalšie majú striebornú vrstvu kvôli odrážaniu tepla a zabráneniu v jeho stratách. Tak ako tak musí bunda sedieť. Dostatočne dlhé rukávy sú tak dôležité, ako samotná dĺžka bundy, jej materiál alebo prítomnosť kapucne.