Airsoft býva verejnosťou často kritizovaný, pretože využíva plastovej munície, ktorá zostáva desiatky rokov ukrytá pod zemou našich lesov. Počas rokov tak hráči v lesoch zanechajú stovky kilogramov plastu. Zoznámime vás so základnými informáciami o histórii a súčasnosti airsoftu, jeho vplyvu na životné prostredie a možné riešenie problémov týkajúcich sa vystrelených plastových guľôčok.
Úvodom by bolo dobré spomenúť, čo to vlastne ten airsoft je. Airsoft je moderný šport, v ktorom po sebe hráči za použitia airsoftových zbraní strieľajú plastové guľôčky. Zbrane sú verné repliky skutočných zbraní, rovnako ako väčšina vybavenia. Niektorí hráči tak napodobňujú výstroj a výzbroj reálnych jednotiek, usporadúvajú najrôznejšie cvičenia a v neposlednom rade tiež masové akcie, kde sa proti sebe stavia stovky hráčov.
Airsoft vznikol v Japonsku, a tak nie je divu, že veľká väčšina dlhodobo prosperujúcich firiem airsoftových zbraní pochádza práve z Ázie. Počiatky airsoftu môžeme nájsť v 80. rokoch 20. storočia. Japonsko bolo zviazané veľmi prísnymi pravidlami, čo sa týka držania strelných zbraní, a tak veľa ľudí hľadalo alternatívnu variantu, ktorá by im dovolila vystreliť si aspoň z repliky nejakej zbrane. Skvelú alternatívu im poskytli práve funkčné repliky najznámejších zbraní, ktoré obsahovali naťahovaciu pružinu, vďaka ktorej z nich mohli strieľať plastové guľôčky. Najväčší boom potom odštartovala firma Tokyo Marui, ktorá na trh uviedla revolučný AEG systém. Hráči vďaka novému systému nemuseli po každej vystrelenej guľke znovu naťahovať pružinu zbrane, ale mohli sa spoľahnúť na elektromotor, ktorý im dokonca umožnil strieľať v dávkach. Pomaly tak odzvonilo manuálnym zbraniam a nová automatická "hračka" sa začala šíriť do celého sveta.
V dnešnej dobe už je airsoft svetovo obľúbeným športom, ktorému sa venujú milióny ľudí po celom svete. Aj v Česku máte istotu, že sa takmer každý týždeň koná nejaká väčšia airsoftová akcia. Okrem toho začali fungovať špecializované airsoftové predajne, airsoftové arény a ihriská. Niektoré armády dokonca využívajú airsoftových zbraní pri výcviku svojich vojakov. Airsoft je tak veľmi atraktívna aktivita, ktorá sa teší nemalej popularite. Najväčšie množstvo podujatí sa koná v lesoch alebo opustených objektoch. Hrať sa ale dá všade, kde je dostatok miesta a nehrozí stretnutí s náhodnými okoloidúcimi, ktoré by mohli vystrelené guľky bez patričnej ochrany očí zraniť. Práve lesy sa tak stávajú ideálnym prostredím pre stretávanie a hranie. A práve tu sa dostávame k problematike airsoftovej munície a jej vplyvu na okolitú prírodu.
Ako airsoftová munícia sa používajú plastové guľôčky s priemerom 6 milimetrov. Ak si predstavíte, že sa zíde 40 hráčov na jednom mieste a začnú po sebe strieľať automatickými zbraňami, určite vás neprekvapí, že sa guličiek vystrieľa pomerne veľké množstvo. Jeden hráč bez problému za jednodňovú akciu vystrieľa až tisíc guličiek. Pri účasti 40 hráčov už to je 40 000 plastových guličiek, ktoré sa povaľujú po lese. Zbieranie guličiek je kvôli ich rozmeru nemožné, takže guľôčky zostávajú tam, kam dopadli po vystrelení.
Asi najpoužívanejšia gramáž guličiek je 0,25 gramov. Pri vystrelení 40 000 guličiek tak v lese hráči zanechajú 10 kilogramov plastu. Ak sa čudujete, že ste v lese často, a pritom ste žiadne guľôčky nezaregistrovali, nie je sa čomu diviť. Guľôčky sú rozosiate na veľkej ploche, pretože sa hráči pohybujú na pomerne veľkom priestore. Ak lesom iba prechádzate, s najväčšou pravdepodobnosťou si stôp po airsoftovej aktivite ani nevšimnete. Každopádne plastové guľôčky na mieste zostávajú, a aj keď nie sú vidieť, dlhé desaťročia sa pomaly rozkladajú v zemine. S tým, ako airsoft získaval na obľube, začala sa miniatúrna plastová munícia rozosiata po lesoch stávať väčším a stále diskutovanějším problémom.
Vplyvy na prírodu a kritika verejnosti ohľadom znečisťovania lesov plastovými guličkami nebola výrobcom airsofotvého streliva ľahostajná, a tak na trh uviedli takzvané BIO guľôčky. BIO guľôčky sa vyrábajú z rozložiteľného PLA (Polylactic Acid), ktorý je vyrábaný na báze kukurice a ďalších prírodných materiálov. Takto vyrobené guľôčky sa v prírode vplyvom teploty a UV žiarenia sami rozložia v poriadku niekoľkých mesiacov. V súčasnej dobe už nie je žiadny problém BIO guľôčky zohnať. Vyrába je dnes takmer každý výrobca ako alternatívu ku klasickej plastovej munícii. Guľôčky bývajú drahšie zhruba o 50 korún, čo nie je nijak závratná suma v porovnaní s tým, o koľko menej plastu v lese zostane. Hráči do lesov neplatia žiadne vstupné, takže ak si kúpi o niečo drahšie rozložiteľné guľôčky, je to to najmenšie, čo môžu pre les a bezproblémové prijímanie airsoftu verejnosťou urobiť. Ak by tak všetci hráči začali používať BIO muníciu, všetky vystrieľané guľôčky sa v zemine pomerne rýchlo rozložia.
Množstvo ihrísk a airsoftových arén dnes BIO guľôčky propaguje, a dokonca na svojich akciách vyžadujú, aby hráči používali výhradne ich. Pokiaľ bude takýto trend vzostupný, ročne sa vyhneme tonám plastového odpadu zabudnutého v našich lesoch.
Problém s plastovými guľôčkami je tak vyriešený, závisí ale iba na hráčoch, či budú ekologicky šetrné guľôčky využívať. Problémom tak nie je samotný airsoft, ale prístup jednotlivých hráčov. Čím viac uvedomelých organizátorov veľkých podujatí a hráčov samotných, tým menej plastu v priestoroch, kde sa airsoft hrá. Prírodu je dôležité chrániť, všetci to vieme, ale aj cez to sa nájde niekto, kto v lese odhodí odpadok a ide ďalej, rovnaké nešváry sa samozrejme týkajú aj hráčov airsoftu. To už sú ale problémy, ktoré sa netýkajú airsoftu, ako športu, ale samotného správania ľudí v prírode.
Väčšina dospelých hráčov, ktorí berú airsoft vážne, sa čiastočne zaujímajú aj o bushcraft a prežitie v prírode, takže je im nutnosť udržiavania poriadku v prírode prirodzená. Niekedy nastáva problém u mladších hráčov, ktorí sa k airsoftu dostanú, ale nerešpektujú základné pravidlá správania sa v prírode.
Osveta potom zostáva na starších spoluhráčoch, vedúcich airsoftových krúžkov a organizátoroch veľkých akcií. Ak majú záujem o to, aby bol airsoft prijímaný verejnosťou pozitívne, bez postihov a zákazov, budú sa musieť tejto roly zhostiť sami. Z vlastnej skúsenosti viem, že výchova mladých hráčov je vo veľa airsoftových klubov na prvom mieste. Ak sa tak nájde dostatočné množstvo kvalitných a uvedomelých vedúcich týchto klubov, táborov a krúžkov, nemusíme sa plastových guľôčok v lesoch obávať, budú totiž biologické a rozložiteľné. Najťažšia úloha tak ako vždy zostáva na ľuďoch samotných. Je nutné si uvedomiť, že prírodu musíme chrániť a snažiť sa minimalizovať naše zásahy do nej. Používanie BIO guličiek by sa tak malo stať štandardom a úplnou samozrejmosťou. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať, pretože zatiaľ hrajú plastové guľôčky vo vybavení väčšiny hráčov stále prím.