Dnes sa pozrieme, aká solárna technológia je najlepšie pre off-griderov / survivalistov / outdoorákov / prepperov do ich chát a fariem pre dlhodobý výpadok elektrickej siete. Konkrétne bude reč o troch technológiách: olovených kyselinových článkoch, lítium-železitých a nikel-železitých a tie si laicky zrovnáme.
Ak nahliadneme do nejakého porovnávania od staviteľov podobných zostáv (napríklad IronEdison.com), tak hneď zistíme, aká technológia pre nás / vás bude najvýhodnejšia.
Keby sme sa pozerali čisto len na porovnanie batériovej chémie podľa obstarávacej ceny, tak kyselinové olovené články stojí najmenej pri nadobudnutí. Ale v konečnom dôsledku v dlhodobom pohľade vás budú stáť paradoxne najviac.
Najlacnejšia batériová chémia z dlhého pohľadu je akumulátor nikel-železitý. Aj keď si to vyžaduje z vašej strany väčšiu údržbu - ako napríklad obnovovať vodný elektrolyt každých cca 10 rokov.
Najluxusnejšie parametre má samozrejme článok lítium-železitý, ale patrí medzi tie stredne drahé hrátky s elektrinou (cca 50% viac proti nikel-železitému, ale stále dvakrát až trikrát lepšie ako články olovo-kyselinové). Navyše z dlhodobého pohľadu na vec je najvýhodnejší a jeho ďalším esom je úplne nulová údržba. A to naozaj absolútne žiadna.
Po preštudovaní podobných tabuliek je zrejmé, že najhorší výkon a parametre sa dajú čakať od článkov olovených kyselinových. Tie zvládnu asi tak len 1000 cyklov pri 50% vybití. Z hľadiska dlhodobých nákladov teda nie je čo riešiť a týmto sa vyhnite, pretože sa musí často nahrádzať.
Najlepší výkon a parametre vám poskytnú články lítium-železité a nikel-železité.
Pokiaľ je pre niekoho úplne kľúčová nulová údržba, tak tiež nie je čo riešiť a musíte zvoliť článok lítium-železitý. Batérie tiež nevypúšťa žiadny plyn, takže nie je potrebné riešiť pre nich špeciálne umiestnenie v blízkosti domu.
Čo sa týka článkov nikel-železitých, tak tie zasa majú najlepšiu trvanlivosť a životnosť . Tá dosahuje až 30 rokov pri nejakých 11 tisíc cykloch a vybitiu na 50%.