Strácate sa v širokej ponuke najrôznejších karimatiek? Neviete, ako si vybrať tú najvhodnejšiu pre vaše aktivity? Máme pre vás stručného sprievodcu, ktorý vás zoznámi s jednotlivými druhmi karimatiek a ich použitím. Zistíte, ako sa od seba líšia nafukovacie a samonafukovacie karimatky a prečo sú klasické penové karimatky v niektorých ohľadoch stále najlepším možným riešením.
Karimatiek existuje hneď niekoľko typov, každý druh má svoje jedinečné klady a zápory a hodí sa do iných podmienok. Veľa ľudí výber kvalitnej karimatky podceňuje. Jedná sa ale o vybavenie, ktoré určuje, ako dobre sa vyspíte a zároveň vás chráni pred chladom a vlhkom. Jednodňové prespanie za zhoršeného komfortu sa síce dá prežiť, ale ak sa chystáte na dlhšiu výpravu mimo civilizáciu alebo budete prespávať na snehu, rozhodne by ste výber kvalitnej karimatky nemali podceňovať.
Jednou z najdôležitejších vlastností, na ktorú by ste si mali dať pri výbere karimatky pozor, je tzv. tepelný odpor. Výrobcovia ho uvádzajú pod písmenom R. Čím vyššia je hodnota R, tým lepšie vás bude karimatka izolovať od zeme. Karimatky s vyšším číslom R sú vhodné do nízkych teplôt. Pokiaľ máte spacák do nízkych teplôt, budete k nemu potrebovať aj zodpovedajúcu karimatku, pretože aj so sebelepším spacákom vám bude na letnej karimatke zima.
Karimatky sa najčastejšie rozdeľujú na penové, nafukovacie a samonafukovacie. Pokiaľ si potrpíte na vysoký komfort, mali by ste siahnuť po tých nafukovacích alebo samonafukovacích. Klasické penové karimatky vás síce dokážu izolovať od chladnej zeme, ale nezaručí vám také pohodlie, ako zvyšné dva typy. Možno vás v tento okamih napadá otázka, ako sú na tom nafukovacie karimatky s odolnosťou proti pretrhnutiu. Moderné karimatky sú síce vyrobené z odolných materiálov, ale stále u nich existuje riziko prepichnutia. Každopádne nie je nič jednoduchšie ako si miesto na spanie pred umiestnením karimatky trochu vyčistiť od ostrých kameňov a konárov, ktoré by mohli karimatku poničiť. Prípadne môžete pod karimatku pre istotu umiestniť celtu. Najväčší problém s nafukovacími karimatkami prichádza vo chvíli, keď ich umiestnite blízko k ohňu. Iskry môžu nafukovaciu karimatku prepáliť, takže ak si potrpíte na spanie v blízkosti ohňa, radšej by ste mali siahnuť po tej klasickej penovej.
To, čo penová karimatka stráca v oblasti pohodlia, zase doháňa vďaka nízkej hmotnosti. Nevýhodou ale môže byť jej horšia skladnosť. Väčšinou ju musíte nosiť na vonkajšej strane batohu, takže ju neuložíte priamo do batohu. Ponuka je naozaj široká, takže možno zohnať aj skladacie penové karimatky, ktoré sú skladnejšie než tie rolovacie.
Nafukovacie karimatky sú oveľa skladnejšie a keď si priplatíte za kvalitnejšie materiály, dokážete je zbaliť aj do naozaj minimalistických rozmerov. Nafukovaciu karimatku tak dokážete uložiť priamo do batohu. Z hľadiska hmotnosti sú potom najťažšie samonafukovacie karimatky. Vyššiu váhu ale vykúpi komfortom a rozumnými rozmermi.
Ak vám nevadí nosiť niekde na batohu zrolovanú karimatku, spíte často v blízkosti ohňa a nechcete so sebou nosiť nič ťažké, penová karimatka je presne pre vás. Vyvarujte sa jednovrstvovým karimatkám z nekvalitnej peny. Ak už si kupujete karimatku, na ktorej sa chystáte spať a nielen sedieť, vyberte karimatku z EVA peny. Takéto karimatky nenasávajú vodu, sú veľmi odolné a pomerne dobre izolujú od chladnej zeme. Existujú tiež alternatívy, ktoré sa nerolujú, ale skladajú "harmonikovým" spôsobom. Skladacie karimatky sú väčšinou doplnené o vrúbkovanie, ktoré zaisťuje mäkkosť a malé priehlbiny medzi vrúbkovaním zadržujú teplý vzduch. Niektoré sú navyše doplnené ešte o vrstvu izofólie, ktorá zlepšuje izolačné vlastnosti karimatky.
Samonafukovacie karimatky sú vyrobené zo špeciálnej peny, ktorá sa po rozložení začne rozťahovať a nasávať vzduch. Vzduch je vďaka pene rozdelený do malých pórov, ktoré zabraňujú ochladzovaniu vzduchu. "Samonafukovačky" ponúkajú slušný komfort a výbornú izoláciu. Oproti klasickým penovým karimatkám si musíte dávať pozor pri výbere miesta na spanie a karimatku držať ďalej od ohňa. Zvýšené pohodlie si vyberá daň na vyššej hmotnosti. Každopádne ide o ideálnu strednú cestu, ktorá poskytuje kvalitnú izoláciu, zvýšený komfort a znesiteľné rozmery.
Najvyšší stupeň pohodlia potom ponúkajú nafukovacie karimatky. Obrovskou výhodou je ich skladnosť a nízka hmotnosť. Problém môže byť s izolačnými vlastnosťami, nie že by izolovali zle, to rozhodne nie, ale za lepšie izolačné vlastnosti si budete musieť priplatiť. Nafukovacie karimatky totiž neobsahujú penu, ktorá by rozdeľovala vzduch, takže ak majú dobre izolovať, musí byť ich konštrukcia riešená zložitejšie. Zložitejšia konštrukcia samozrejme navyšuje tiež cenu. Rovnako ako u samonafukovacích karimatiek by ste si mali postrážiť podložie bez ostrých hrán a karimatku udržiavať mimo dosahu ohňa. Pohodlie a ľahké skladovanie je vykúpené nutnosťou ich nafúknutia a už spomínanou vyššou cenou.
Finálne resumé? Ako u každého vybavenia si musíte uvedomiť, ako často ho budete využívať, a hlavne v akých podmienkach sa budete pohybovať. Ak hľadáte pohodlnú a pomerne skladnú karimatku na občasné víkendové prespávanie v kempoch alebo na festivaloch, bude vám stačiť základná nafukovacia karimatka. Ak na výpravy mimo civilizáciu vyrážate pravidelne, snažíte sa odľahčiť vášmu chrbtu, často spíte pri ohni a prežijete pod sebou nejaký ten hrboľ alebo kamienok, bude najlepšou voľbou kvalitná EVA karimatka. Síce si ju budete musieť pripevniť niekam na batoh, ale to vzhľadom k jej odolnosti nie je žiadny problém. Ak je pre vás hlavné pohodlie, nevadí vám nutnosť nafukovania, vyššia cena a zároveň hľadáte niečo naozaj skladného, je pre vás ideálna nafukovacia karimatka.
Veľa ľudí si kúpi drahý spací vak a k nemu najlacnejšiu karimatku, ktorá nefunguje tak, ako by si predstavovali. Každé vybavenie má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú efektivitu ďalšieho súvisiaceho vybavenia. Berte tento fakt na vedomie a určite sa vám podarí vybrať takú karimatku, ktorá bude presne zodpovedať vašim požiadavkám a na vašich výpravách vás bude sprevádzať dlhé roky.