S ohľadom na našu biologickú funkciu sa bohužiaľ nevyhneme jedinej veci - voda je pre nás to najdôležitejšie k životu, rovnako ako pre drvivú väčšinu organizmov okolo nás. Keď teda kedykoľvek padne vaša myšlienka práve na vaše prežitie, mala by sa vtedy určite a zrovna z tohto dôvodu točiť okolo vody a jej dostatočnej dostupnosti.
Ak ste alergickí na chlór, tak sú aj ďalšie chemické náhrady: ako napríklad jód (ten rovnako potrebuje štítna žľaza). Alebo sa dá chlór z vody odstrániť. Dajte si pozor aj na to, že nemôžete piť len dažďovú vodu neprohnanú vrstvou zeme a dreveného uhlia ako filtrom - je to voda destilovaná, ktorá po páde dole zachytáva poletujúce spory a baktérie, prach a chemikálie. A skoro teda aj bez akýchkoľvek minerálov, takže vstrebanie je problém. Dlhodobo by sa určite piť nemala, pretože naruší váš metabolizmus. Radšej v nej ani nevarte, pretože vám zhola nič neprináša (vápnik, horčík, stopové prvky, ...).
Voda je to najcennejšie, čo ako osoba snažiaci sa prežiť môžete mať. My ju dnes berieme ako garantovanú rovnako nevyhnutne ako vzduch: stačí sa len predsa nakloniť k prvému umývadlu alebo hydratačnému automatu v kancelárii a je to. Keďže ju má skoro každý neobmedzené množstvo, práve z tohto dôvodu ju trošku podceňuje pri prípravách obvykle. Len málokto má tiež nejakú v zálohe pre prípad nejakej tej katastrofy.
Prvou vecou, čo si hovoríte, tak je asi toto: ako dlho voda vydrží pred tým, než sa pokazí? Voda sama o sebe je chemikália nesmierne jednoduchá, vydrží neobmedzene dlho, takže nepokazí sa voda, ale zničí ju kontaminanty rozpustené v nej. Potom nezostane než ju prevariť, prefiltrovať alebo nájsť inú.
Ako dlho vám teda voda vydrží zvyčajne teda záleží na dvoch veciach - ako veľmi je kontaminovaná pri jej zbere a v akých ju budete skladovať podmienkach, ako veľmi to skrátka podporí prípadný rast patogénov v nej.
Kľúčové faktory, ktoré sú nevyhnutné pre dlhodobé uloženie vody sú tieto:
Asi ten najlepší zdroj vody doma je pitná voda, čo vám tečie z potrubia. Tá už bola "vytunená" chlórom, takže sa nemusíte báť, že by tu snáď ešte niečo bolo. Hladina chlóru sa meria v objeme 0,5-1,0 ppm (tj. častíc chlóru na jeden milión vodných). Podávajú sa a týmto účelom aj testovacie sady.
Pre dlhodobé uloženie vody nič nepokazíte tým, keď to zvýšite na 3-4 ppm. Potom budete v ideálnej zóne pre bezpečie a jednak je eliminujete a aj zabránite dlhodobému rastu patogénov. 1-2 ppm až 10-20 ppm sa dá tiež použiť asi, ale ideálne to nie je.
To všetko ale bude vyžadovať, aby ste si zaobstarali testery na vodu v objeme základnom než malom.
Veľmi dobrá cesta pre moderné uloženie vody je BPA-free kontajner tej najťažšej konštrukcie, aký zoženiete. Musí ísť ale o plastové kontajnery priamo označené na použitie s vodou! Tieto kontajnery mávajú aj vizuálnu nápovedu - sú obvykle sfarbené modro. Dá sa použiť každý ale, v ktorom bolo čokoľvek na pitie: kontajnery a demižóny na víno, vodné nádrže, ... Len nie akejkoľvek veci z PET, vrátane známych PET fliaš. Aj tu použite hlavu a trochu opatrností. Snažíte sa prežiť, skôr než zaniesť plastom.
Uložte svoju vodu určenú pre dlhodobé uloženie do relatívne chladného miesta, nech sa vyhnete teplu a slnku, ktoré nabáda k rastu baktérií a rias. A prečo všetko držať mimo slnko ešte? Keďže slnko ničí aktívny chlór vo vnútri. Keď svoju vodu budete držať v chlade a mimo slnko, budete ohľadom nej v pokoji, pretože je to dvojitá istota, že bude pitná aj potom.
Pozor aj na to, že úroveň chlóru sa samovoľne časom znižuje! Netreba si k vôli tomu ale robiť starosti opäť. Za onej konštelácie, že ste ju v počiatku korektnou cestou dekontaminovali chlórom a uschovali ju do uzavretého kontajnera do tmy a chladu, tak je to jedno už. Musíte ho ale stále držať mimo teplo a slnko, inak hrozí kontaminácia.
Štátne aj medzinárodné a lekárske organizácie pre riešeniu rizík majú jasno: mali by ste mať minimálne trojdňovú zásobu vody. A na jednu osobu denne to chce cca 4 litre (pitie, umývanie, riad atď.). Normálna osoba potrebuje 2 litre len na pitie.
Toto je vec, ktorú si každý musí zvážiť sám s ohľadom práve na jemu dostupné zdroje vody do okolia. Bude záležať na tom, pre koľko ľudí to bude, ako veľmi je kontaminovaná, ako máte veľké skladisko, ...
200 litrov je pre dvoch ľudí minimum na 2 mesiace asi. A to ani nepočítame tony vody, ktoré zvyčajne spotrebujete na umývanie a sanitáciu niečoho. Skrátka, voda vždy miznú rýchlejšie, než by ste čakali.
Sú ľudia, ktorí všetko vyššie povedané vykonávajú, ale radšej rovnako vodu vymieňajú presne raz ročne. Aj po dlhom čase je síce voda stále pitná, ale jej chuť nie je nič moc.
Jednoznačne. A keď nie pre svoj vodovod mestský, tak to možno bude pre záhradné jazierko a splachovadlo na WC. Nikdy neviete, na ako kvalitnú vodu narazíte a kedy ju budete potrebovať, takže je určite dobrý nápad mať v zálohe aj niečo na čistenie a filtráciu vody.