Letné teploty niekedy dokážu vystúpať naozaj vysoko. V noci sa však teplota oproti tej dennej značne líši. Počítajte s tým, že aj počas letných nocí sa budete chcieť zababušiť do spacáku a zahriať sa. Ktorý je ale pre vyššie letné teploty vhodný? Na túto otázku si odpovieme v nasledujúcom článku.
S príchodom leta musíme tiež očakávať príchod tropických teplôt. Na našom území dosahujú letné denné teploty aj cez 30 °C, tie nočné potom klesajú približne o polovicu dole. Potom sú oblasti, kde je aj v noci stále dosť teplo a v takom prípade prichádza myšlienka, aký si vlastne zaobstarať spacák. Taký spací vak na leto by mal byť ľahký, priedušný a mal by byť vyrobený z príjemného materiálu, ktorý nebude v lete hrýzť. Už tak sa človek dosť potí. Spacák je vhodný pre spanie ako pod širákom, ale aj do stanu, a to aj počas letného obdobia. Ktorý teda zvoliť, aby sme sa v ňom neuvarili a spanie nám bolo príjemné?
Prichádza prvý kameň úrazu pri kupovaní spacáku, ktorý nám komplikuje samotný výber. Mám si vybrať na leto radšej trojsezónny? Alebo mám dať prednosť rovno letnému? Tu, rovnako tak ako je tomu u každej výbavy, sa musíte riadiť predovšetkým prioritami, ktoré by mal váš nový spacák spĺňať. Budem ho používať skutočne iba v lete? V akej oblasti? Sú tam skôr chladné noci, alebo teplejšie? Bude fúkať vietor, alebo bude bezvetrie? Chcem spať pod širákom, alebo radšej v stane? To všetko sú otázky, na ktoré by ste si pred kúpou toho pravého spacáku mali odpovedať.
Je samozrejmé, že ak hodlám spacák využívať iba v teplom prostredí a vojdem sa okolitou teplotou do komfortnej teploty spacáku, potom zaobstarám priamo letný spacák, ktorý mi v pohode postačí. Pokiaľ ale hodlám spacák využívať v oblastiach, kde viem, že bude chladnejšie a využijem ho napríklad aj na jar a na jeseň, potom pokojne môžem voliť trojsezónny spacák. Ide predovšetkým o to, aby spanie bolo čo najpohodlnejšiea aby nám v spacáku nebola zima, alebo príliš horúco.
Ako jeden z veľmi dôležitých údajov pri výbere spacáku musíme sledovať jeho teplotný komfort. To je hodnota, ktorá nám udáva teplotu, pri ktorej budete vo svojom spacáku ešte pohodlne spaťbez toho, aby ste sa klopali zimou či sa kúpali vo vlastnom pote. Označená je písmenom T a skratkou comf. U letných spacích vakov sa táto hodnota pohybuje približne do 5 °C, ale záleží to na výrobcovi a druhu spacáku. U trojsezónnych spacákov potom tepelný komfort býva aj do krajných mínusových teplôt. Preto sú vhodné do chladných oblastí a skôr od jari do jesene.
Ďalšie hodnoty, ktoré nájdete uvedené na spacích vakoch, sú extrémna (ext), limitná (lim) a maximálna (max). Tie udávajú informácie, pri akých teplotách vám bude napríklad v spacáku horúco a alebo naopak pri akej mínusovej teplote sa dá ešte v spacáku pravdepodobne prežiť. V tomto ohľade sú ale dôležité ešte ďalšie informácie ako napríklad ľudský bazálny metabolizmus, aké sú poveternostné podmienky alebo tiež či spíte vo stanealebo pod širákom , s podložkou alebo bez. To všetko ovplyvňuje správny výber. Spacák by vám mal tiež veľkostne padnúť ako uliaty, pretože do príliš veľkého spacáku preniká ľahšie chlad.
U výplne spacích vakov je na túto otázku veľmi jednoduchá odpoveď. Výplne sa vyrábajú buď perové, alebo syntetické. Letné spacáky sa síce vyrábajú aj perové, ale sú zložitejšie na údržbu a o poznanie drahšie. Odpoveď je teda jasná, na leto určite syntetiku. Tá je vzdušná a dobre priedušná. Navyše sa neradí medzi alergény, čo perie áno. Koniec koncov, ak vás pod širákom prekvapí nejaký ten letný dáždik, tak vám taký spacák aj rýchlejšie uschne. Navyše nezrujnuje vašu peňaženku, a to je myslím tiež pozitívna správa. Čo sa týka povrchu spacáku, ten býva vyrobený tiež zo syntetických materiálov, ktoré sú väčšinou vodoodpudivé.
U letného spacáku by som určite uvažovala aj nad ďalšími komponentmi, ako je napríklad sieťka proti hmyzu. Nie je totiž nič otravnejšího, než keď vám spánok začne narušovať otravný komár a z pokojného spánku sa tak stane prebdená noc. Sieťka je teda skvelým riešením a v lete by som na ňu určite nedala dopustiť. Ďalšie, na čo je pri výbere vhodné myslieť, je samotné prevedenie spacáku. Je totiž pár druhov strihov, v ktorých sa spacáky vyrábajú. Napríklad mumiové a dekové. Dekové sú na leto dobré, pretože sa dajú rozložiť práve na onú deku. Vo veľkom teple pod ním môžete mať ešte príjemnejšie spanie. Dobré je sa tiež zamyslieť nad tým, či budem spacák nosiť na náročné treky. Potom je totiž tiež rozhodujúca jeho hmotnosť a zbaliteľnosť. Tam sa uprednostňujú páperové ultraľahké spacie vaky, ktoré majú veľkú výhodu, čo sa ľahkosti a zbaliteľnosti týka.
Ako skúsení camperi a vyznávači prírodných pobytov si dovolíme odporučiť skvelú značku, ktorá sa výrobou spacákov zaoberá už dlhé roky. Je to značka Snugpak, ktorá je výrobcom rôzneho outdoorového vybavenia. Spacáky, ktoré ponúka táto firma, nie sú prehnane drahé, ale napriek tomu stále vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré poskytnú užívateľovi dostatočný komfort. Ich spacáky sú vhodné tiež pre nenáročných užívateľov a práve na letné obdobie sú skvelou voľbou.
Z našej ponuky môžeme odporučiť napríklad dekový spacák JUNGLE Snugpak®, ktorý je pre letné podmienky ako stvorený. Hodí sa do teplého a vlhkého podnebia. Ako bonus je k nemu navyše moskytiéra, takže vaše noci budú pohodlné a bez prípadných hmyzích návštevníkov.
Vybrať ten správny spacák sa môže zdať byť niekedy úplne nadľudskou úlohou. Avšak ak budete sledovať tie správne údaje a ujasníte si dopredu, kde a za akých podmienok chcete spacák používať, potom veríme, že váš výber bude ten správny. Rozhodne by ste ale mali vášmu výberu nejaký čas venovať, pretože kvalitný spánok je dôležitý. A to, či už ste kdekoľvek!