Prežívanie vonku bez patričného prístrešia závisí od počasia a ostatných okolnostiach. Provizórny prístrešok si môžeme urobiť napríklad z vetiev, listov a trochu spojovacieho materiálu. Prečo improvizovať, keď máme možnosti, ktoré tento problém rieši. Jednou z týchto možností je stan. Ako vonkajší prístrešok ponúka súkromie, ochranu pred dažďom, chladom a samozrejme vetrom. Jedná sa o veľmi staré doplnky, nachádzame o nich zmienky v Biblii a v zápiskoch z ranej doby železnej. Čo ale stan je? Aké ponúka možnosti a čo konštrukcia?
Všeobecne možno stan charakterizovať ako prístrešie pre rôzne využitia. Nemusí sa jednať len o stan na spanie, teda obytný stan. Rovnako tak môže ísť o vojenský stan, stan pre slávnosti a oslavy a tak ďalej. Druhov je veľa, ale konštrukcia rovnaká. V tejto kategórii nájdeme mnoho stanov, ale iba tých obytných. Sú delené podľa konštrukcie, počtu ľudí, ktorí sa v ňom vyspia a tiež ich využití. Poďme si najskôr povedať, aké druhy stanov máme a ako vyzerá ich konštrukcia.
Stan sa skladá z niekoľkých hlavných prvkov. Väčšinou sa jedná o vnútorný diel, prúty, tropiko a kolíky. Tropiko je vrchný diel stanu, ktorý chráni pred dažďom a vetrom. Stany majú buď vonkajšiu, alebo vnútornú konštrukciu. Vnútorná konštrukcia je o niečo staršia než tá vonkajšia. Ide o to, že prúty, ktoré určujú tvar stanu, sa vkladajú buď z vnútra vrchného dielu stanu, alebo zvonku. Je to až tak veľký rozdiel? Áno, samozrejme, určuje to pohodlie pri stavaní stanu. U vnútorného uloženia prútov sa musí stavať najskôr vnútorný diel stanu, teda tá obytná časť. Postavíme ju, vypneme prúty a na ňu zavesíme vnútornú časť stanu. Až potom môžeme cez stan prehodiť tropiko a dostavať ho. Nevidíte až taký rozdiel? Teraz si predstavme, že budeme stan stavať za dažďa. Vnútro, ktoré nás má chrániť, tak zmokne a my sa nebudeme mať kam schovať. V tomto prípade je lepší stan s vonkajšou konštrukciou. Tropikom sa prestrčí prúty, ktorých konce sa zasunú do špeciálnych koncoviek, čím sa tropiko vypne do finálnej podoby. Tým sme postavili ochrannú časť, teraz môžeme dovnútra aj s vecami a v suchu stavať vnútro. Tento druh je oveľa výhodnejší.
Iste sme si všimli, že sa stany líšia aj svojím tvarom. Najstarším nami vnímaným tvarom je určite áčko. Tento stan v tvare písmena A je dnes zastaraný. Neposkytuje taký komfort ako jeho dvaja bratia. Jedným z týchto bratov je kopulovitý stan, inak tiež Iglu. Čo sa týka vlastností tohto stanu, ponúka skvelú stabilitu a odolnosť voči silnému vetru. Preto je vhodnejší do voľnej prírody a na expedície. Pôdorysom tohto stanu je štvorec, vnútri vonkajšej kupoly sa nachádza obytný priestor a malý úložný priestor. Posledným z tejto trojice sú stany tunelového typu. Neponúkajú až tak dobré vlastnosti, čo sa týka stability a odolnosti voči vetru. Ich kvality spočívajú vo využitom priestore. Vďaka pôdorysu v tvare obdĺžnika poskytujú využiteľnú predsieň, kam sa dajú dať veci.
Pri výbere sa zamerajme v prvom rade na to, či budeme stan nosiť na chrbte alebo voziť autom. Od toho sa bude odvíjať jeho konštrukcia, na ktorej závisí aj jeho váha a rozmery v zloženom stave. Potom si musíme dať pozor na počet osôb, ktoré sa v ňom vyspí, aby sme sa zbytočne nekrčili. V neposlednom rade nás budú zaujímať materiály, ktoré nás chránia pred okolím.