Ak ste vlastníkom nejakého vreckového či iného noža, je dosť možné, že je práve jeho črienka vyrobená z materiálu, ktorý je označovaný ako G-10. Kuchynských nožov sa to ale týkať nebude, takže vo svojej kuchyni nehľadajte. Lenže čo si vlastne má človek predstaviť pod označením G-10? O aký materiál sa jedná a aké sú jeho vlastnosti? Aké funkcie vášmu nožu prináša? Poďme si tento materiál rozobrať detailnejšie.
G-10 je materiál z radu sklolaminátov. Je vrstvený a pojený sklenými vláknami, ktoré boli naložené v epoxidovej živici. Vyrábajú sa väčšinou v plochých plátoch s hrúbkou len niekoľkých milimetrov. G-10 sa vyznačuje predovšetkým svojou pevnosťou a je dokonca často označovaný za najpevnejší druh vôbec, čo sa sklených laminátov týka. Výroba a práca s týmto materiálom nie je nijako zložitá, je totiž veľmi dobre tvarovateľný, dá sa brúsiť a leštiť. Nie je tak divu, že sa teší aj veľkej obľube u výrobcov. Stretnúť sa s ním môžete na črienkach a rukovätiach nožov, ktoré z neho bývajú vyrobené, alebo tiež u rukovätí strelných zbraní. A prečo práve G-10? K tomu je ľahké vysvetlenie. Je to materiál, ktorého vlastnosti sú viac než žiaduce pre tieto časti nožov a strelných zbraní. My sa teraz na tieto vlastnosti a výhody spoločne pozrieme.
Keď uchopíte zbraň alebo nôž, tak by ich rukoväť či črienka mala byť pohodlná, a keď sa ruky potia, nemala by kĺzať. To je celkom jasné. Práve protišmykovou vlastnosťou sa môže pýšiť materiál G-10. Tento materiál je tiež dobre priľnavý, a tak pri používaní za vlhkých podmienok zaisťuje spoľahlivý úchop noža alebo zbrane. Práca s nožom vo vode? Žiadny problém. G-10 je totiž vodeodolný materiál a nehrozí, že by sa poškodil pri kontakte s väčším množstvom vody. Perfektná je tiež jeho ľahkosť a nezvyšuje sa tak vďaka nemu výrazne celková hmotnosť nástroja. Pri bežných teplotách sa tento materiál nerozťahuje, ani nezmršťuje.
Ďalším dôvodom, prečo je v nožiarstve materiál G-10 tak obľúbený, je ten, že neabsorbuje vlhkosť a je perfektným elektrickým izolantom na vysokej úrovni. Materiál je tiež schopný odolávať niektorým chemikáliám. Príjemný je ale tiež na dotyk a navyše pôsobí nielen ako elektrický izolant, ale aj ako tepelný izolant. A to ako v chladnom, tak aj v horúcom počasí.
Svoje využitie si ale G-10 rozhodne nenachádza len pri výrobe črienok a rukovätí nožov a ručných zbraní, ale využíva sa na mnohých ďalších miestach. Už sme si spomenuli, že je skvelým elektrickým izolantom, a práve preto sa často využíva ako izolant v niektorých elektroinštaláciách. Ďalej sa používa ako rôzne podloženie, u nosných konštrukcií, u ozubených kolies.
Svojej obľube sa materiál G-10 môže tešiť nielen vďaka svojím perfektným vlastnostiam, ktoré sú pre nožiarsky priemysel ako robené, ale je tu aj ďalší fakt, a to je ten, že si tu budúci užívateľ môže vyberať zo širokej palety farieb. Prajete si, aby črienka alebo rukoväť vášho noža hrala skôr kriklavejšiami farbami, aby ste nôž nemuseli hľadať po každom odložení v priestore? To s istotou u materiálu G-10 nebude problém. Alebo snáď radšej stavíte na nenápadnejšie farby a nechcete, aby váš nôž bol vidieť. Dokonca vďaka možnému vrstveniu rôzne farebných plátov možno s G-10 dosiahnuť veľmi nevšedných vzorov a z rukoväte vášho noža sa tak skutočne môže stať umelecké dielo.
Nože, ktoré sú vybavené rukoväťou alebo rúčkou z materiálu G-10, nebývajú v radoch tých cenovo menej dostupných, ale práve naopak. Takéto nože bývajú na hladine cenovej úrovne nižšie, ale nie snáď kvôli tomu, že by bol materiál nekvalitný. Je to naopak, pretože aj skúsení užívatelia, ktorí pracujú s nožmi, ktorých črienky sú vyrobené z G-10, tvrdia, že sa jedná o veľmi pevný a odolný materiál.
Oproti iným materiálom, z ktorých bývajú niekedy rukoväte vyrábané, sa tie vyrobené z materiálu G-10 nemusia nijako špeciálne udržiavať. Epoxid, ktorý je súčasťou G-10, po čase nekoroduje, neoxiduje a ani nemäkne. Vďaka týmto vlastnostiam nie je teda potrebná takmer žiadna údržba oproti rukovätiam, ktoré sú vyrobené napríklad z dreva či rohov.
Často sa môžete stretnúť s tým, že je G-10 zamieňaný s jedným jemu veľmi podobným materiálom, ktoré nesie názov Micarta. Niet ani divu, oba materiály sú si veľmi podobné, ale nie sú rovnaké! Micarta sa tiež používa na výrobu črienok a rukovätí nožov, ale medzi Micartou a G-10 je predsa len rozdiel. Zatiaľ čo u G-10 sa používajú sklenené vlákna, ktoré sú za tepla lisované, u Micarty sa využívajú vlákna textilné. Niekedy bývajú z tkaniny padákovej šnúry, džínsoviny alebo dokonca papiera.
Vrstvy zo sklenených vlákien sú nasýtené epoxidom, a následne sa pokladajú na seba. Vrstvia sa tak dlho, kým sa nedosiahne požadovanej hrúbky, ktorá je na výrobu výsledného produktu potreba a tieto vrstvy sa ďalej lisujú pod tepelným tlakom. Výsledkom sú tvrdé vylisované bloky G-10, z ktorých sa potom tvarujú a vyrezávajú rukoväte a črienky a tie sa potom montujú na oceľové časti nožov. Poslednými úpravami potom býva brúsenie a leštenie G-10.
G-10 je teda obľúbeným materiálom nielen kvôli svojim vlastnostiam, ktoré sú vhodné na výrobu rukoväťou a črienok, ale tiež preto, že je to jeden z tých cenovo dostupnejších materiálov, ktorý nezruinuje vašu peňaženku. Zároveň sa ale jedná o kvalitný a pevný materiál s dlhou životnosťou, ktorý nevyžaduje špeciálnu údržbu s nutnosťou používaní ďalších špeciálnych prostriedkov. Svojou kvalitou sa podobá ostatným materiálom na trhu, ktoré sa ale cenovo pohybujú niekde na oveľa vyšších priečkach. Nie je však dôvod na obavy, že by snáď bol kvôli pomerom ostatných cien menej kvalitný. A ako bonus je navyše široký výber farieb a vzorov, ktoré rukoväť vášho noža alebo zbrane dokážu skvele ozdobiť! Čo je teda G-10 už teraz viete a ak sa s týmto označením u svojho noža stretnete, potom hľadajte na jeho črienke alebo rukoväti.