📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako prežiť potopy a iné vodné hrôzy?

11. prosince 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 14 minútPrečítané: 606x

Voda je jeden z najvytrvalejších, konzistentných a pretrvávajúcich vrahov v prírode. Je to paradox - na jednej strane je totiž aj nesmierne vzácna a nevyhnutná pre naše fungovanie. A to dokonca natoľko, že nedostatok vody vás zabije rovnako spoľahlivo ako jej prebytok. A potopa / povodeň je potom jej nejsmrtelnějšia forma.

Domy v meste zasiahnuté povodňami

 Aj keď sú povodne obvykle oznamované štátnymi organizáciami s dostatočným predstihom, rad ľudí je na ne stále trestuhodne nepripravená. To, že tu bola pred rokom storočná voda, neznamená, že tu nemôže byť zase. A nie, preťažené záchranné zbory nemôžu byť všade.

Len treba v USA povodne zabijú stovky ľudí a po svete početné tisíce ďalších, keď to vezmeme z globálneho hľadiska. Náklady v životoch aj škodách sú enormné. Pritom miesta, ktoré sú pred vodou úplne bezpečné, prakticky neexistujú. A ako sa nám zvyšuje hladina morí kvôli topeniu ľadovcov, určite to nebude lepšie.

Potopy sú jedna z najbežnejších prírodných pohrôm. Často každoročne a niekedy im stačí len jediný dážď. Je vcelku jedno, kto a odkiaľ ste, zaplavenie je stály problém. A nie je múdre vodu podceniť aj nabudúce.

S čím sa stretávate pri boji s divokou vodou?

Potopa je (stručne povedané) teleso vody, ktoré stojí alebo sa pohybuje v oblasti, ktorá by mala byť štandardne suchá. Zaplavenie sa môže stať rapídne, prípadne pomaly. To v závislosti od konkrétneho prípadu. Potopa je vždy nebezpečná, ale pre jednu variáciu to platí obzvlášť: áno, ide o neslávne preslávené bleskové záplavy ("flash floods").

K bleskovej záplave dôjde vtedy, keď sa veľké teleso vody dostane do miest / je sem prirodzene zvedené z blízkeho aj ďalekého okolia, takže spôsobí nakoniec doslova rýchlo sa pohybujúce tiché steny vody. Podľa obsahu a dĺžky bleskové záplavy môžu spláchnuť ľudí, autá, ba dokonca aj štruktúry zborí.

Bleskové potopy sú často spúšťané ťažkým dažďom (často mimo oblasti desiatky km ďaleko). Záplava / rozkúrenie je ale oficiálne to, keď sa rieka / potok rozvodní, prevalí brehy a začne robiť neplechu.

Aj keď je za tým často dážď, obvykle ide pri povodniach o celú kombináciu faktorov: topí sneh a ľad, pretrhne sa niekde priehrada a dokonca stačí aj bobria hrádza niekde v prírode. Pobrežné potopy sú obvykle vďaka cunami po zemetrasení a hurikánoch.

Pohybujúce sa teleso vody so sebou nesie toľko energie, že stačí cca 15 cm k tomu, aby zhodilo dospelého. A stačí 30-35 cm, aby to odnieslo auto. Ľahko či vôbec pripevnené štruktúry sa ľahko zničí alebo sú odnesené preč. Ale ony sú k tomu náchylné aj veci dobre upevnené, pretože voda má tendencie vyvrátiť / vyplaviť hlinu spod fixačnej konštrukcie. Doslova ju teda pomaly podkopáva.

To ale stále nie je všetko. Ďalšia zábava na ľudí čaká v tom, že v povodni (a je jedno, či je sladkovodná alebo slaná) sa nestretávate len s vodou, ale všetkým, čo odtrhla. Potopa so sebou totiž ponesie všetko, čo človek stvoril - ostré úlomky skla, kusy železa, vyliate chemikálie a jedy, benzín, odpad, mŕtvi ľudia a zvieratá a ďalšie podobné radovánky. Pohyb skrze podobnú vodu je preto veľmi riskantný.

Priebeh aj následky povodne tu robia akékoľvek prežitie tu veľmi ťažké. Môžete tiež staviť na to, že nepôjde energia a úraz elektrickým prúdom okolo drôtov vo vode bude veľmi reálna hrozba.

Utopiť sa kvôli stúpajúcej či sa inak pohybujúcej vode je taktiež stále nebezpečenstvo, špeciálne vo vozidle, z ktorého sa nemusíte dostať. Väčšina ciest bude neprejazdná / nepriechodná, a to znamená, že sa zrejme nedočkáte ani služieb, doktorov či snáď distribúcie jedla. A platí to opäť aj pre čistú pitnú vodu.

Ale dokonca aj vtedy, keď už voda trochu ustúpila, stále tu hrozby pretrvávajú. Objaví sa plesne a ďalšie biologické problémy vo vodou premočených a septiky kontaminovaných domoch. To je problém hroziacej smrti síce sekundárny, ale stále viac ako reálny.

V kocke povedané, príchod potopy sa postará o to, že prakticky všetky kolieska modernej spoločnosti sa prestanú otáčať. Ak niekde prší, môže to aj spôsobiť záplavu v extrémnom prípade. Takže nech už ste kdekoľvek, sledujte správy a ďalšie varovné znamenia...

Možno dokonca žijete v oblasti, kde sú potopy len výnimočne, aj tu sa ale môže odtrhnúť kvôli dažďu svah nad domom či niečo podobné.

Aké fázy má plánovanie a príprava na boj s divokou vodou?

Ďalšia sekcia vám dá vedomosti, múdrosť aj nástroje na to, ako všetko prežiť správne. Pripravíte sa a vybavíte sa na povodeň rovnakým štýlom, ako to robíte u iných pohrôm (prírodných aj ľudských): zohľadníte predbežné udalosti, priebeh aj post-apokalyptický stav.

Predbežné plánovanie a materiálna príprava vám dá potom pri povodni jasnosť mysle aj výhodu vtedy, keď ešte nebudete stáť vo vode po pás a budete potrebovať chladnú myseľ pre to, aby ste vykonali správne rozhodnutia. Vyhnúť sa vode za každú cenu, o to tu ide a čo najviac minimalizovať následky toho najhoršieho, čo na vás môže mať voda nachystané.

Mesto zasiahnuté veľkými povodňami

 Dohodnúť si poistenie na podobné veci zvyčajne nie je nič jednoduché, pod rôznymi pojmami totiž obvykle majiteľ domu a poisťovňa rozumie rôzne veci. V situácii a miestach, kde sú povodne ale relatívne bežné, neuškodí však ani poistenie.

Predbežná príprava na povodne

  • Poznajte špecifické povodňové záplavové oblasti vo vašich miestach. potopy sa môžu stať takmer kdekoľvek, ale napriek tomu, niektoré miesta sú na tom výrazne horšie ako iné. Niekde sa proste častejšie stretnete s určitým typom povodne. Každý z nich má pritom svoje výzvy. Zaplavenie veľkého prázdneho miesta je oveľa pomalší proces ako bleskové záplavy, takže človek má často čas v tejto veci sledovať lokálne správy. To pomôže jednoznačne spresniť problémovú oblasť.
  • Identifikujte bezpečné oblasti. Musíte presne vedieť, kam v záplave pôjdete. Môže to byť miesto s vyššou nadmorskou výškou, k príbuznému alebo do domu známeho. Do vašej chatky alebo kamkoľvek inam. Premýšľať o podobných veciach až vtedy, keď vám stúpa voda po nohách, znamená, že ste v plánovaní zlyhali.
  • Chápajte a znajte varovné znaky toho, že je povodeň na ceste. Špeciálne to platí pre bleskové záplavy. Pamätajte si, ako dlho musí pršať vo vašej oblasti k tomu, aby ste si museli začať robiť starosti. Uistite sa, že sledujete varovné faktory tým fanatičtejšie a vtedy, keď ste v miestach s bleskovými povodňami.
  • Nájdite, zmapujte a praktikujte vaše evakuačné trasy. Do vášho núdzového prístrešia, do vašej chatky, ... Ak pracujete v miestach, kde sú bleskové záplavy normou, určite znajte z daného miesta nie jednu, ale ideálne všetky bezpečné cesty.
  • Aplikujte čo najviac bezpečnostných aspektov. Tak napríklad: držte nádrže, odpadové potrubie a odkvapy u vášho domu v špičkovej kondícii. Uistite sa aj o tom, že tento štýl ochrany je navrhnutý tak, že smeruje vodu od vášho obydlia ďalej. Použite ideálne aj záložnú pumpu nezávislú na sieti (solárna sieť). Ak čas, prostriedky a zdravie dovolí, umiestnite veci na čo najvyššie miesta. Presuňte všetky cennosti doma do vyšších poschodí.
  • Vybavte sa zásobami a vybavením, ktoré potrebujete. Aj keď možno nepotrebujete odísť hneď, je to celé veľké dilema. Čím dlhšie tu totiž zostanete, tým horšia situácia môže nakoniec byť.
  • Poistite sa / obnovte poistku na potopu. Bežné poistenie na domácnosť totiž často nepokrýva žiadne katastrofy ako je záplava či iné škody spôsobené vodou. Podobná vec sa môže vybavovať aj mesiac, takže na to pamätajte.

Ako sa správať počas povodne?

  • Nalaďte si rádio a počúvajte predpoveď. Miestne štátne zložky by vás mali na povodeň upozorniť. Lokálne rádiostanice by mohli byť však iste informované v tejto veci lepšie. Počúvajte a nasledujte inštrukcie.
  • Evakuujte sa. To bude ale dosť závisieť od vážnosti a času záplavy. Tak či onak, vo správny čas zmiznite do vašej bezpečnej oblasti. Ak dostanete evakuačný stimul ešte pred tým, než povodeň začne, ideálne sa ním riaďte.
  • Nejazdite cez mosty s rýchlo sa pohybujúcou vodou. Mosty môžu byť oslabené a podkopané v základovej konštrukcii, takže môžu skolabovať každou minútou. Neriskujte chôdzu ani jazdu po nich, ak je miestne autority zavreli.
  • Za onej konštelácie, že ste uväznení v aute, zostaňte tu. Ak voda stále stúpa, vylezte si na strechu.
  • Keď ste uväznení v nejakej štruktúre, vyrazte smerom úplne nahor. Ale nelezte úplne na pôdu, pretože tu môžete byť uväznení stúpajúcou vodou. Keď je to ale naozaj nevyhnutné, nezostane, než sa vydať aj na strechu.
  • Nikdy nevstupujte do povodne. Ani nohami, ani s autom. Rýchlo pohybujúca sa voda je totiž počas povodne zabijak číslo jedna. A dokonca aj voda úplne statická zdanlivo môže ukrývať nejednu pohromu.
  • Majte po ruke signalizačné zariadenie. Jasné LED svetlá, klasické pochodne, chemické svetlá, ... Ale poslúžia aj jasne sfarbené šaty. To všetko pomáha záchranárom pomôcť vám.

Zaplavená ulice s obchodmi a autom

 Nikdy do povodne nevstupujte, nech sa vám zdá mierna ako chce. Nezabúdajte, že v nej môžu byť jedy, ostré veci, elektrina, ... Nehovoriac o tom, že aj relatívne mierny prúd vás môže zvaliť.

Ako sa správať po povodni?

  • Nejazdite nikam autom, ak to nie je otázka života a smrti. Existuje len veľmi málo vozidiel s kolesami, ktoré sa vysporiadajú s chaosom v záplavovej zóne. Šanca, že skončíte ako stroskotanec na veľmi nepohodlnom / nebezpečnom mieste sú vtedy vysoké.
  • Neprechádzajte záplavovou vodou. Možnosť poškodenia vozidla, úrazu a pod. je stále vysoká. Môžete tiež dostať elektrický šok.
  • Dajte si pozor na stretnutie so zvieraťom. Budú sa vtedy totiž aj všemožné zvieratá snažiť uniknúť pred vodou. U nás v tejto veci nie sú problémom ani hady, ale ani jedovaté pavúky. Chytiť ale od komára boreliózu môžete určite aj u nás...
  • Ak používate nástroje poháňané benzínom, používajte ich bezpečne. To logicky znamená jednak vonku a mimo okná / vetracie otvory - otrava oxidom uhoľnatým je veľký problém.
  • Načúvajte inštrukciám od autorít. Tým je myslené, aby ste starostlivo počúvali a odobrali sa domov len vtedy, keď vám potvrdí, že je to už bezpečné. Povodne sa dajú prežiť relatívne ľahko, keď ich rešpektujete, nepodceníte ich a sledujete dôkladne počasie. Je tiež kľúčové nebyť vo zlý čas na zlom mieste. To vás totiž pokojne v bleskovej záplave môže stáť aj život. Nebuďte proste za povodní na zlých miestach a nebudete to ľutovať.

Ako budovať povodňové záplavy?

Uchrániť sa pred záplavou je určite možné, nie je na tom nič magického, ale je to naozaj vždy mimoriadne fyzicky náročná akcia a to aj vtedy, keď máte k dispozícii ťažké stroje pre masívne hýbanie so zemou. A to tým skôr, keď máte len rýľ a kolieska.

To najbežnejšie riešenie pre bežného majiteľa domácnosti je využiť vriec s pieskom pre kontrolu, zvedenie alebo snáď nasmerovanie vody žiadaným smerom z vášho pozemku. Alebo, keď už nič, aspoň minimalizovať dopad, aký na váš pozemok povodeň má.

Postaviť ale efektívnu stenu z vriec si žiada čas a tony potu, takže budete buď potrebovať pomoc a aj pomerne dlhú dobu na prípravu. Efektivita vašej zábrany proti vode je tu zaistená troma vecami: dostatočným plnením, rozumným zostavením vriec a dostatočnou výškou múru.

Vrecia plňte len asi tak do dvoch tretín, to aby sa vám jednak lepšie zatvárali a v neposlednom rade ide aj o to, aby pekne sadli na vrecia už umiestnené.

Stena z pieskových vriec by mala byť dole asi tak trojnásobne širšia ako je vysoká, kvôli stabilite. To je jediná možnosť, ako odolá hybnosti vody. V rámci zlepšenia výkonu celej steny sa dá všetko tiež na strane vody olemovať čo najhrubšou plastovou fóliou a tú potom zafixovať pod hornú aj spodnú radu vriec.

Toto zabráni tomu, aby sa akákoľvek voda dostala skrze pukliny a diery v stene. Dajte si pozor aj na to, aby plast bol čo nejvolnější ešte pred príchodom vody, aby sa neroztáhl a nepotrhal pod tlakom po tom.

Ďalšou alternatívou sú nafukovacie prekážky, ktoré sú spojené dohromady. Ako napríklad známe "Aqua Dams", ktoré tvorí ochranu pred vodou. Sú ale neuveriteľne drahé a je nutné ich plniť (musí tu byť tlak).

Cesta pod vodou

 Jedna z najhorších foriem, aké môže voda nadobudnúť, sú bleskové záplavy. Hocikedy k nim dochádza nečakane, rýchlo a rovnako rýchlo ako začali, tak aj pohasnú. A paradoxne k nim dochádza aj za slnečného počasia, pretože rieka je dlhá pochopiteľne a situácia sa nedá uvidieť / odhadnúť všade.

Čo by malo byť vo vašej sade na prežitie povodní?

Nasledujúci zoznam zahŕňa veci, ktoré sú odporúčané pre bežné civilné osoby. Berte to ale samozrejme ako akýsi základ, nad ktorým všetko postaviť. Uvedomujte si dobre tiež to, že musíte byť v okamihu mobilní, keď to situácia vyžaduje.

  • Voda - 2 až 3 litre na osobu denne je minimum. Ak sa chcete aj umyť a opláchnuť riad, počítajte so 4-5 litrami skôr. A to je na jednu osobu na jeden deň! Majte jej najmenej na 3-4 dni.
  • Jedlo - zásob jedla na 3-7 dní na jednu osobu. Je vhodné, aby malo aspoň 2 tisíce kalórií pre aktívnu činnosť, ale pre prežitie postačí aj menej. Jedlá zabalené do plastu a kovu sú hlavne vhodné, pretože sa nemusíte obávať znehodnotenia. Jedlá MRE / Ready to eat / K okamžitej spotrebe sú super, ale s dehydrovanými zase ušetríte miesto. Poteší aj drobnosti, ktoré zdvihnú morálku (junk food). Rešpektujte logicky aj potrebu pre špeciálne jedlo (deti, veľmi starí, ...)
  • Otvárač na konzervy.
  • Príbor, riad alebo tácka.
  • Extra odolné celty a viazacie materiály.
  • Pokrývky, vankúše, ...
  • Oblečenie - zodpovedajúce sezóne a veci do dažďa. Rukavice, nepremokavé gumáky / gumáky alebo topánky rybárske sú tiež dobrý nápad.
  • Lekárničku / Sadu prvej pomoci - obväzy, antiseptiká, lekárska izolepa, kompresné obväzy, prášky na bolesť, chrípku, žalúdok, alergie, ... Veci na veľké zranenia (hemostatická gáza, turniket, súprava na šitie rán, ... Lieky na predpis minimálne v objeme na jeden týždeň. Záložné okuliare.
  • Hygienické predmety - toaletné potreby a všetko pre hygienu, detské obrúsky, ženské potreby, ...
  • Svietidlo a záložná batéria.
  • Batériové či pákovo poháňané rádio.
  • Mobilný telefón - je nutné ho držať nabitý, takže neuškodí nejaká solárna nabíjačka + power-banka, čo to zvládne.
  • Peniaze a platobné karty - môžete predpokladať, že elektrina nebude v postihnutej zóne fungovať. Budete ale potrebovať peniaze a kartu pre ďalšie prípadné nákupy medzi ďalšími ľuďmi. Karty sa samozrejme dajú použiť v iných miestach, kde všetko ešte funguje.
  • Kľúče od všetkých pozemkov a vozidiel.
  • Dokumenty - majte papierové kópie všetkých dôležitých dokumentov a identifikácií v kompletne vodovzdornom obale. Rovnako to môžete urobiť aj pre elektronické kópie na USB disku: poistenie, zmluvy, lekárske záznamy, výpis z účtu, posledná vôľa, tituly a diplomy, čísla poistenia, ...
  • Súprava náradia - nejaké základné nástroje v rámci porvání sa so vznikajúcimi škodami. Niečo, čo vám pomôže bojovať s devastáciou a zlepší vaše krátkodobé vyhliadky. Nezabudnite preto ani na väčšie kladivo, klince, pílku, páčidlo, kliešte, zverák, ...
  • Veci pre starostlivosť o vaše zvieratá - samozrejme menšie a prenosné. Neuškodí aj zdravotné záznamy pre nich (očkovanie, ...).

Čo je nevyhnutné ešte pri plánoch na prežitie povodne nutné premyslieť?

Podzemné úkryty, bunkre a prístrešia sú zahrnuté ako základné útočisko prakticky u každého preppera / survivalisty. Podobné podzemné úkryty ale nie sú z pochopiteľných dôvodov práve ideálnym úkrytom v miestach, kde sú povodne.

Bolo by nešťastné, keby sa vaša zamýšľaná ochrana paradoxne stala vodnou hrobkou. Určite to nie je vec, ktorá by sa nedala zvládnuť a premyslieť, ale určite to bude vyžadovať ďalšie investície - časové aj peňažné, ako tento koncept zdarne zakončíte.

Predovšetkým, akékoľvek vchody, vývevy, rúrky, odpady a podobné veci by sa museli päťkrát skontrolovať na nepriepustnosť vody. A rovnako tak musíte byť schopní zabezpečiť aj to, že výstupná línia bude nad vodou. Inak tu skutočne strávite večnosť.

Rozumné a bežné riešenie sa javí ako zvoliť taký pozemok pre vaše prístrešie, kde je čiastočný kopec a vy ho zabudujete akoby do svahu. To spĺňa jednak nároky na klasické podzemné zázemie pre prípad veľkých problémov, ale stále je to s viac ako prirodzeným dostatkom gravitačného odvodu vody, keby sa tu snáď nejaká objavila.

Používať pivnicu v záplavovej oblasti ako úkryt pred povodňou nie je ideálne a rozhodne to budete musieť skonzultovať so skúseným staviteľom / firmou.

Aj keď sú povodne bežné a smrtiace, stále je to vec, ktorá je nebezpečná v každej zo svojich fáz. Môže vás pokojne skoliť studňa, do ktorej sa dostali fekálne baktérie.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne