Voda je jeden z najvytrvalejších, konzistentných a pretrvávajúcich vrahov v prírode. Je to paradox - na jednej strane je totiž aj nesmierne vzácna a nevyhnutná pre naše fungovanie. A to dokonca natoľko, že nedostatok vody vás zabije rovnako spoľahlivo ako jej prebytok. A potopa / povodeň je potom jej nejsmrtelnějšia forma.
Aj keď sú povodne obvykle oznamované štátnymi organizáciami s dostatočným predstihom, rad ľudí je na ne stále trestuhodne nepripravená. To, že tu bola pred rokom storočná voda, neznamená, že tu nemôže byť zase. A nie, preťažené záchranné zbory nemôžu byť všade.
Len treba v USA povodne zabijú stovky ľudí a po svete početné tisíce ďalších, keď to vezmeme z globálneho hľadiska. Náklady v životoch aj škodách sú enormné. Pritom miesta, ktoré sú pred vodou úplne bezpečné, prakticky neexistujú. A ako sa nám zvyšuje hladina morí kvôli topeniu ľadovcov, určite to nebude lepšie.
Potopy sú jedna z najbežnejších prírodných pohrôm. Často každoročne a niekedy im stačí len jediný dážď. Je vcelku jedno, kto a odkiaľ ste, zaplavenie je stály problém. A nie je múdre vodu podceniť aj nabudúce.
Potopa je (stručne povedané) teleso vody, ktoré stojí alebo sa pohybuje v oblasti, ktorá by mala byť štandardne suchá. Zaplavenie sa môže stať rapídne, prípadne pomaly. To v závislosti od konkrétneho prípadu. Potopa je vždy nebezpečná, ale pre jednu variáciu to platí obzvlášť: áno, ide o neslávne preslávené bleskové záplavy ("flash floods").
K bleskovej záplave dôjde vtedy, keď sa veľké teleso vody dostane do miest / je sem prirodzene zvedené z blízkeho aj ďalekého okolia, takže spôsobí nakoniec doslova rýchlo sa pohybujúce tiché steny vody. Podľa obsahu a dĺžky bleskové záplavy môžu spláchnuť ľudí, autá, ba dokonca aj štruktúry zborí.
Bleskové potopy sú často spúšťané ťažkým dažďom (často mimo oblasti desiatky km ďaleko). Záplava / rozkúrenie je ale oficiálne to, keď sa rieka / potok rozvodní, prevalí brehy a začne robiť neplechu.
Aj keď je za tým často dážď, obvykle ide pri povodniach o celú kombináciu faktorov: topí sneh a ľad, pretrhne sa niekde priehrada a dokonca stačí aj bobria hrádza niekde v prírode. Pobrežné potopy sú obvykle vďaka cunami po zemetrasení a hurikánoch.
Pohybujúce sa teleso vody so sebou nesie toľko energie, že stačí cca 15 cm k tomu, aby zhodilo dospelého. A stačí 30-35 cm, aby to odnieslo auto. Ľahko či vôbec pripevnené štruktúry sa ľahko zničí alebo sú odnesené preč. Ale ony sú k tomu náchylné aj veci dobre upevnené, pretože voda má tendencie vyvrátiť / vyplaviť hlinu spod fixačnej konštrukcie. Doslova ju teda pomaly podkopáva.
To ale stále nie je všetko. Ďalšia zábava na ľudí čaká v tom, že v povodni (a je jedno, či je sladkovodná alebo slaná) sa nestretávate len s vodou, ale všetkým, čo odtrhla. Potopa so sebou totiž ponesie všetko, čo človek stvoril - ostré úlomky skla, kusy železa, vyliate chemikálie a jedy, benzín, odpad, mŕtvi ľudia a zvieratá a ďalšie podobné radovánky. Pohyb skrze podobnú vodu je preto veľmi riskantný.
Priebeh aj následky povodne tu robia akékoľvek prežitie tu veľmi ťažké. Môžete tiež staviť na to, že nepôjde energia a úraz elektrickým prúdom okolo drôtov vo vode bude veľmi reálna hrozba.
Utopiť sa kvôli stúpajúcej či sa inak pohybujúcej vode je taktiež stále nebezpečenstvo, špeciálne vo vozidle, z ktorého sa nemusíte dostať. Väčšina ciest bude neprejazdná / nepriechodná, a to znamená, že sa zrejme nedočkáte ani služieb, doktorov či snáď distribúcie jedla. A platí to opäť aj pre čistú pitnú vodu.
Ale dokonca aj vtedy, keď už voda trochu ustúpila, stále tu hrozby pretrvávajú. Objaví sa plesne a ďalšie biologické problémy vo vodou premočených a septiky kontaminovaných domoch. To je problém hroziacej smrti síce sekundárny, ale stále viac ako reálny.
V kocke povedané, príchod potopy sa postará o to, že prakticky všetky kolieska modernej spoločnosti sa prestanú otáčať. Ak niekde prší, môže to aj spôsobiť záplavu v extrémnom prípade. Takže nech už ste kdekoľvek, sledujte správy a ďalšie varovné znamenia...
Možno dokonca žijete v oblasti, kde sú potopy len výnimočne, aj tu sa ale môže odtrhnúť kvôli dažďu svah nad domom či niečo podobné.
Ďalšia sekcia vám dá vedomosti, múdrosť aj nástroje na to, ako všetko prežiť správne. Pripravíte sa a vybavíte sa na povodeň rovnakým štýlom, ako to robíte u iných pohrôm (prírodných aj ľudských): zohľadníte predbežné udalosti, priebeh aj post-apokalyptický stav.
Predbežné plánovanie a materiálna príprava vám dá potom pri povodni jasnosť mysle aj výhodu vtedy, keď ešte nebudete stáť vo vode po pás a budete potrebovať chladnú myseľ pre to, aby ste vykonali správne rozhodnutia. Vyhnúť sa vode za každú cenu, o to tu ide a čo najviac minimalizovať následky toho najhoršieho, čo na vás môže mať voda nachystané.
Dohodnúť si poistenie na podobné veci zvyčajne nie je nič jednoduché, pod rôznymi pojmami totiž obvykle majiteľ domu a poisťovňa rozumie rôzne veci. V situácii a miestach, kde sú povodne ale relatívne bežné, neuškodí však ani poistenie.
Nikdy do povodne nevstupujte, nech sa vám zdá mierna ako chce. Nezabúdajte, že v nej môžu byť jedy, ostré veci, elektrina, ... Nehovoriac o tom, že aj relatívne mierny prúd vás môže zvaliť.
Uchrániť sa pred záplavou je určite možné, nie je na tom nič magického, ale je to naozaj vždy mimoriadne fyzicky náročná akcia a to aj vtedy, keď máte k dispozícii ťažké stroje pre masívne hýbanie so zemou. A to tým skôr, keď máte len rýľ a kolieska.
To najbežnejšie riešenie pre bežného majiteľa domácnosti je využiť vriec s pieskom pre kontrolu, zvedenie alebo snáď nasmerovanie vody žiadaným smerom z vášho pozemku. Alebo, keď už nič, aspoň minimalizovať dopad, aký na váš pozemok povodeň má.
Postaviť ale efektívnu stenu z vriec si žiada čas a tony potu, takže budete buď potrebovať pomoc a aj pomerne dlhú dobu na prípravu. Efektivita vašej zábrany proti vode je tu zaistená troma vecami: dostatočným plnením, rozumným zostavením vriec a dostatočnou výškou múru.
Vrecia plňte len asi tak do dvoch tretín, to aby sa vám jednak lepšie zatvárali a v neposlednom rade ide aj o to, aby pekne sadli na vrecia už umiestnené.
Stena z pieskových vriec by mala byť dole asi tak trojnásobne širšia ako je vysoká, kvôli stabilite. To je jediná možnosť, ako odolá hybnosti vody. V rámci zlepšenia výkonu celej steny sa dá všetko tiež na strane vody olemovať čo najhrubšou plastovou fóliou a tú potom zafixovať pod hornú aj spodnú radu vriec.
Toto zabráni tomu, aby sa akákoľvek voda dostala skrze pukliny a diery v stene. Dajte si pozor aj na to, aby plast bol čo nejvolnější ešte pred príchodom vody, aby sa neroztáhl a nepotrhal pod tlakom po tom.
Ďalšou alternatívou sú nafukovacie prekážky, ktoré sú spojené dohromady. Ako napríklad známe "Aqua Dams", ktoré tvorí ochranu pred vodou. Sú ale neuveriteľne drahé a je nutné ich plniť (musí tu byť tlak).
Jedna z najhorších foriem, aké môže voda nadobudnúť, sú bleskové záplavy. Hocikedy k nim dochádza nečakane, rýchlo a rovnako rýchlo ako začali, tak aj pohasnú. A paradoxne k nim dochádza aj za slnečného počasia, pretože rieka je dlhá pochopiteľne a situácia sa nedá uvidieť / odhadnúť všade.
Nasledujúci zoznam zahŕňa veci, ktoré sú odporúčané pre bežné civilné osoby. Berte to ale samozrejme ako akýsi základ, nad ktorým všetko postaviť. Uvedomujte si dobre tiež to, že musíte byť v okamihu mobilní, keď to situácia vyžaduje.
Podzemné úkryty, bunkre a prístrešia sú zahrnuté ako základné útočisko prakticky u každého preppera / survivalisty. Podobné podzemné úkryty ale nie sú z pochopiteľných dôvodov práve ideálnym úkrytom v miestach, kde sú povodne.
Bolo by nešťastné, keby sa vaša zamýšľaná ochrana paradoxne stala vodnou hrobkou. Určite to nie je vec, ktorá by sa nedala zvládnuť a premyslieť, ale určite to bude vyžadovať ďalšie investície - časové aj peňažné, ako tento koncept zdarne zakončíte.
Predovšetkým, akékoľvek vchody, vývevy, rúrky, odpady a podobné veci by sa museli päťkrát skontrolovať na nepriepustnosť vody. A rovnako tak musíte byť schopní zabezpečiť aj to, že výstupná línia bude nad vodou. Inak tu skutočne strávite večnosť.
Rozumné a bežné riešenie sa javí ako zvoliť taký pozemok pre vaše prístrešie, kde je čiastočný kopec a vy ho zabudujete akoby do svahu. To spĺňa jednak nároky na klasické podzemné zázemie pre prípad veľkých problémov, ale stále je to s viac ako prirodzeným dostatkom gravitačného odvodu vody, keby sa tu snáď nejaká objavila.
Používať pivnicu v záplavovej oblasti ako úkryt pred povodňou nie je ideálne a rozhodne to budete musieť skonzultovať so skúseným staviteľom / firmou.
Aj keď sú povodne bežné a smrtiace, stále je to vec, ktorá je nebezpečná v každej zo svojich fáz. Môže vás pokojne skoliť studňa, do ktorej sa dostali fekálne baktérie.