Karimatky sú mnohokrát podceňovanou súčasťou vybavenia, samozrejme vám v niektorých situáciách stačí len spací vak a bez karimatky sa v prípade núdze zaobídete. Avšak kvalitná karimatka znateľne zvýši váš teplotný komfort a efektívne odizoluje telo od chladnej zeme. V nízkych teplotách vás ochráni pred ochorením, ktoré môže byť v prípade prežitia v prírode rozhodujúce. Poradíme Vám, ako sa zorientovať v hodnotách tepelného odporu a ako vybrať karimatku presne podľa vašich potrieb.
Ak si vyberáte spací vak, väčšinou sa orientujete podľa teplôt, do ktorých je určený. Rovnakým spôsobom by ste mali postupovať aj v prípade nákupu novej karimatky. Pre ľahké porovnávanie a jednoduchší výber vhodnej karimatky vznikla jednotná norma, ktorá rozlišuje tepelný odpor jednotlivých produktov. Skôr si tepelný odpor karimatiek meral každý výrobca zvlášť, takže nebolo možné porovnávať jednotlivé produkty naprieč rôznymi výrobcami. Dnes už našťastie existuje jednotná norma ASTM F3340-18, vďaka ktorej je výber oveľa jednoduchší. Norma je síce nezáväzná, takže ju nemusia uvádzať všetci, každopádne prevažná väčšina kvalitných výrobcov ju uvádza.
Najdôležitejší údaj, ktorý by ste mali pri výbere karimatky brať do úvahy, je tepelný odpor. Jeho hodnota udáva mieru prenikania tepla a vyjadruje izolačné vlastnosti karimatky. Čím vyšší tepelný odpor, tým lepšie karimatka izoluje telo od chladnej zeme. Hodnotu tepelného odporu nájdete pod písmenom R (R-value).
Pre ľahšiu orientáciu sú karimatky rozdelené do niekoľkých kategórií, ktoré obsahujú karimatky s podobným tepelným odporom, a teda aj podobným využitím. Karimatky s hodnotou R1 sú určené pre letnú sezónu. Ich izolačné vlastnosti nie sú nijako závratné, na druhú stranu vynikajú nízkou hmotnosťou. Ďalšia kategória obsahuje karimatky začínajúce na hodnote R2.1. Tieto karimatky sú najuniverzálnejšie a sú určené na trojsezónne využitie. Nie sú vhodné do extrému, každopádne poskytujú dostačujúce izolačné vlastnosti pre väčšinu roka okrem zimy. Ak tak do prírody vyrážate len od jari do jesene, karimatky s hodnotou R2.1 až R3.2 by vám mali bohato stačiť.
Pokiaľ hľadáte karimatku do zimného obdobia, mali by ste hľadať produkty začínajúce na minimálnej hodnote R3.3. Karimatka vám zaistí dostatočný teplotný komfort a ochranu pred chladom aj v zasneženej krajine. Do extrémnej zimy je potom určená kategória karimatiek s hodnotou R5 a vyššie. Jedná sa o vysoko kvalitné expedičné karimatky, ktoré využívajú napr. horolezci.
Ak hľadáte kvalitné vybavenie, ktoré vás nesklame ani v tých najextrémnejších podmienkach, nezabudnite okrem tepelného odporu premýšľať aj nad ďalšími vlastnosťami karimatky ako je pohodlnosť, jej výdrž alebo praktickosť. Tieto aspekty už si budete musieť porovnať sami. Pri výbere si nezabudnite zistiť, ako sa karimatka balí, koľko zaberie miesta, akým spôsobom sa nafukuje a ako je na tom s odolnosťou materiálov.
Ako u každého vybavenia by ste sa mali najprv zamyslieť nad tým, v akých podmienkach ho budete používať. Pokiaľ občas prespíte v prírode, rozhodne nepotrebujete najvyšší možný tepelný odpor, ktorý je určený pre horolezcov a použitie v extrémne nízkych teplotách. Pre letné táborenie postačí karimatka o hodnote R1. Ak hľadáte univerzálnu karimatku, ktorá bude fungovať po väčšinu roka, vyberte nejakú s tepelným odporom 2.1 až 3.2. Vyššie hodnoty sú potom určené pre tých, ktorí vonku prespávajú aj v zime, na snehu alebo v extrémnych mrazoch.Pri výbere nezabúdajte zohľadniť ďalšie vlastnosti produktu, pretože nie je nič horšie ako mať kvalitnú karimatku, ktorá vás bezpečne izoluje od chladnej zeme, ale nezmestí sa vám do batohu alebo je vám nepohodlná.