Chcete sa vydať za dobrodružstvom, ale nikdy predtým ste po horách a lesoch ešte nechodili? Možno ste z toho nervózni a možno neviete, ako začať. Lenže žiadny učený z neba nespadol a aj tí najväčší profesionáli sa kedysi museli učiť od prvých krôčikov tak, ako vy teraz. V tomto článku sa dozviete pár tipov, ktoré vám pomôžu začať. A možno zistíte, že na horskej turistike skutočne nie je nič zložité.
Náš prvý tip je zároveň aj varovaním, že na svoj prvý výlet by ste v žiadnom prípade nemali vyrážať sami. Ešte neviete, aké nebezpečenstvá na vás v prírode môžu číhať. A je úplne jedno, že váš prvý výlet prebehne v letnom vánku mierneho pásma českých luhov a hájov.
Hlavným dôvodom je bezpečnosť. Nechceme vás strašiť, ale príroda je plná nástrah. Môže vás uhryznúť zmije, môžete si pri nešťastnom páde zlomiť nohu alebo sa môžete stratiť. Vo všetkých týchto prípadoch je dobré nebyť na to sám. Hlavne v horách, ktoré často nebývajú úplne dobre pokryté mobilným signálom.
Preto by ste sa na turistiku mali vždy vydávať minimálne vo dvojici, ale ideálne aj vo väčšej skupine. Vďaka tomu budete mať väčšiu istotu, že do cieľa dôjdete v stave aspoň trochu podobnom tomu, v ktorom ste sa na cestu vydávali. Okrem toho vás kamaráti môžu motivovať, keď ste unavení. A tiež sa môžete na spoločných cestách zabaviť.
Už dopredu je vhodné si zvoliť trasu, po ktorej pôjdete. Minimálne v českých podmienkach je potom dobré sa rozhodnúť pre značený turistický chodník. Mali by ste si vybrať takú trasu, ktorá nie je príliš náročná, ale zase ani príliš jednoduchá, fádna a jednotvárna. Skrátka zlatý stred.
Lenže čo je to ten zlatý stred, to vám tu úplne neprezradíme. Každý totiž má inú úroveň skúseností, a aj medzi začiatočníkmi existujú rozdiely, hlavne čo sa týka kondície. Takže úplne nie je jasné, akú vzdialenosť, zložitosť a prevýšenie vám ako začiatočníkom odporučiť.
Pre jednodňovú turistiku vám ako začiatočníkom odporučíme zhruba niečo medzi piatimi a 12 kilometrami aspoň mierne zvlnenou krajinou. Ak by ste šli po rovine, zvládli by ste tých 12 kilometrov rýchlejšou chôdzou pokojne aj za dve hodiny - a čo by ste robili po zvyšok dňa?
Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, buďte skôr opatrní a zvoľte si teda tú kratšiu trasu. A ak bude táto trasa príliš krátka, môžete si ju buď predĺžiť, alebo si ju pokojne prejsť dvakrát. Aj viackrát. Takto si totiž jednoducho precvičíte, ako ďaleko vlastne dokážete dôjsť. A prinajhoršom sa vždy ľahko vrátite na štart.
Správnu trasu nájdete v príslušnej turistickej mape alebo aj vo webových či mobilných aplikáciách, ako sú Mapy.cz, ktoré ponúkajú dokonca práve turistickú vrstvu máp. Ak vám vyjde baterka v mobile, môžete tieto aplikácie používať aj off-line. Aj keď v prírode odporúčame elektroniku skôr obmedziť.
Najdôležitejšie na akejkoľvek trase je dôjsť bezpečne do cieľa. Alebo minimálne kamkoľvek do civilizácie. Ako sme už spomenuli, telefón hľadajúci v horách signál – a tým vybíjajúci sám sebe batériu rýchlejšie, než by ste si priali – nie je ako zdroj informácií úplne vhodný. Kúpte si teda starú dobrú papierovú mapu danej oblasti. Ďalším tipom, ako sa na trase vždy dostať tam, kam potrebujete, je vziať si so sebou kompas alebo buzolu. Možno sa tým nostalgicky vrátite na detské tábory 90. rokov, ale je to praktické. Minimálne ak viete, ktorým smerom sa na svojej ceste zhruba chcete pohybovať. Čo by ste vedieť mali.
Takže ste si už vybrali, s kým sa na trasu vydáte a kadiaľ pôjdete. Ale čo si so sebou na takýto výlet vziať? Balenie na „puťák“ nemusí byť také náročné, ako sa vám na prvý pohľad môže zdať. Na jednodňové výlety vám stačí len pár vecí. Základom je dostatok vody, aj keď trasu si môžete múdro naplánovať tak, aby viedla okolo studničiek. A vy ste sa tak nemuseli ťahať so zbytočne ťažkým batohom.
Rozhodne si zbaľte aj niečo na desiatu. Zvoľte si taký proviant, ktorý je vysokokalorický a nekazí sa. Napríklad oriešky, müsli, proteínové tyčinky, sušené mäso… na začiatok si pokojne zbaľte aj chlieb so salámou, ale po celodennej túre už si ho na večeru nedávajte. Zvlášť, keď vonku bude horúce leto.
A keď už sme pri tom horúcom lete, nachystajte si na cestu aj nejakú ochranu proti slnku. Vaše oblečenie by malo mať dlhé rukávy, na hlave by ste mali mať klobúk alebo čiapku a na očiach slnečné okuliare. Nič nepokazíte ani opaľovacím krémom. Pokiaľ ide o oblečenie, na jednodňových akciách to skutočne nemusíte nejako preháňať. Okrem ochrany pred slnkom by ste mali myslieť aj na opačný extrém, a síce, že sa môže ochladiť.
Čo teda znamená predovšetkým myslieť na to, že pri stúpaní do vyšších nadmorských výšok sa bude znižovať teplota, zrýchľovať vietor a možno začne aj pršať, hoci „tam dole bolo predsa tak krásne na kúpanie“.
Čo sa týka ďalšieho vybavenia, z neho už sme si časť spomenuli vyššie. Takže okrem kompasu a mapy si do batohu zbaľte lekárničku, zápalky a možno sa tomu budete diviť, ale hodiť sa bude aj núdzový prístrešok, napríklad celta. Prípadnú noc v prírode by ste nechceli tráviť len tak. A verte, že občas je to potrebné.
Všetky vyššie uvedené propriety si potom zbaľte do batohu vhodnej veľkosti. A hlavne do takého, ktorý má pevne vystužený, ale zároveň dobre vypchatý chrbát, aby vám dobre sedel a nebolel vás z neho chrbát.
Svoj prvý výlet do prírody skutočne neprepáľte. Skúste si už spočiatku nastaviť voľnejšie tempo. Ak by ste vyrazili rýchlejšie, než zvládnete, mohli by ste mať problémy dôjsť do cieľa. A mohlo by sa vám stať, že sa unavení a hladní ocitnete uprostred lesa a nebudete vedieť, čo ďalej. Analogicky k behu by sa dalo povedať, že turistika je maratón, nie šprint. Zároveň buďte pripravení na najhoršie, ale očakávajte najlepšie.
Takže si to zhrňme – prehovorte niekoho, kto sa na cestu vydá s vami, zvoľte si ľahkú – ale zas nie príliš ľahkú – trasu, vhodnú pre začiatočníkov, nestratte sa cestou a hlavne sa vhodne zbaľte. Tak, aby váš prvý výlet mimo vašu komfortnú zónu neskončil katastrofou, ale naopak ste mali na čo spomínať.