📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Koľko vody budem potrebovať pri náročnom trojdňovom treku?

23. dubna 2021Rady a tipyJakubes PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 542x

Pri každom dlhšom pešom výlete je potrebné zabezpečiť dostatok tekutín, aby sme nahradili tie, ktoré sa stratili potením. Len tak zaistíte, že telo bude v zdravej kondícii a bude fungovať optimálne po celú dobu vašej túry. Obzvlášť dôležité je zabezpečenie dostatku tekutín pri náročných viacdňových prechodoch v teréne mimo civilizáciu, kde je doplnenie dostatočných zásob pitnej vody to najdôležitejšie pre šťastný návrat v zdraví.

Plánovanie pred cestou

Než sa vydáte na výlet, pozrite sa do mapy, sprievodca alebo na internet a urobte maximum pre to, aby ste identifikovali prípadné zdroje H2O na vašej trase. Ak je ich hojnosť a sú jednoducho použiteľné, ušetríte dosť miesta aj váhy v batohu. Ak sú menej časté alebo len sezónne, potom sa pripravte na ťažšiu batožinu - bez vody sa skrátka nezaobídete. Ale pozor! V prípade získavania vody z ''divokých'' zdrojov nezabudnite na spoľahlivý filter na čistenie vody.

Turistika po horách s outdoorovým vybavením

Pred každým trekom je dôležité si uvedomiť, koľko vody budeme potrebovať

Koľko vody na túru teda potrebujem?

Jedno rokmi preverené pravidlo zo ''starej školy'', uvádza že treba vypiť jeden liter vody za dve hodiny pešej turistiky. Lenže toto platí v ideálnych podmienkach bez teplotných extrémov. Údaj je to teda len orientačný a spotreba vody je závislá na rade premenných. Všeobecne platí, že v bežnom živote by sme mali v letných horúcich dňoch vypiť najmenej 3 litre tekutín. To sa rovná zhruba 3 kg záťaži v batohu, čo je asi maximum, ktoré je schopná väčšina z nás akceptovať. Ak by sme chceli niesť si dostatočnú zásobu vody na trojdňový trek, vyjde nám neuveriteľných 9l vody. Predstavte si to teda treba tak, že si na trojdňový prechod odľahlého rumunského pohoria naskladáte do batohu šesť 1,5 l PET fliaš. Pri takejto predstave o to viac vynikne potreba plánovania, zisťovanie alternatívnych zdrojov vody a ich následná úprava na pitnú vodu. Nezriedka budete donútení stratiť drahocenne nastúpené výškové metre a zísť len kvôli drahocennej tekutine hlboko do údolia. Nižšie sa teda skôr pozrieme, podľa čoho merať dennú požadovanú spotrebu vody v rôznych podmienkach.

Nie je túra, ako túra

Prvým krokom pri plánovaniu túry a zistenie potrebného množstva tekutín by malo určovanie nielen celkového počtu kilometrov, ale aj času, ktorý budete na ich prekonanie potrebovať. Niektoré túry nemusia byť príliš dlhé, ale kvôli svojej strmosti, členitosti terénu a nadmorskej výške vás budú stáť viac síl než dlhšie túry po miernejších chodníkoch v nižšej nadmorskej výške. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ktorým vypočítať, ako dlho bude trasa trvať, je použiť tzv. Naismithovo pravidlo . To hovorí, že budete potrebovať približne jednu hodinu na každých 5 km pešej turistiky plus ďalšiu hodinu na každých 600 výškových metrov výstupu. Všetko však závisí na vašej fyzickej zdatnosti, povahe terénu aj poveternostných podmienkach. Tým, že si približne spočítate, koľko času strávite na treku, zistíte, že budete potrebovať cca. jeden liter vody za dve hodiny pochodu. Aby to nebolo také jednoduché, tento údaj predstavuje len základnú informáciu, ktorá môže byť ovplyvnená radom premenných...

Čo ovplyvňuje spotrebu vody?

Najväčší vplyv na to, koľko vody budete musieť znášať na danej túre, je teplota. V chladnejších podmienkach bude uvedené odporúčanie (jeden liter za dve hodiny pochodu) s najväčšou pravdepodobnosťou viac ako dostatočné. Ak sa vydáte na túru v púštnych podmienkachalebo v sálavej letnej horúčave, určite budete musieť svoj pitný režim navýšiť. Minimálne o 0,5 l vody na hodinu chôdze, aby sa doplnili stratené tekutiny. Ďalším faktorom je terén. Členitý terén, strmé úseky a exponované skaliská vyžadujú vyššiu potrebu vody, nielen kvôli vyššej námahe, ale aj kvôli psychickému vypätiu v nebezpečných úsekoch.

Turistický outdoorový batoh praktický na túry

S vyššou zásobou vody nikdy neurobíte chybu

Ako skladovať vodu na treku?

Akonáhle zistíte, koľko vody potrebujete, je dobré vedieť, v čom ju budete nosiť. Vyberiete si tvrdú ALU nádobu, plastovú fľašu, hydratačný vak alebo skladaciu fľašu? Každá má rad výhod a nevýhod, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodnutie.

Tvrdé, plastové fľaše

Výhody

  • jednoduché dopĺňanie
  • stupnice na plastových fľašiach sú užitočné pri varení alebo príprave isodrinku
  • odolné voči poškodeniu
  • ľahko sa čistí
  • Dobrý prehľad o zostávajúcom obsahu

Nevýhody

  • Objemnejšie a zvyčajne ťažšie ako skladacie fľaše a hydratačné vaky
  • Veľkosť fľaše sa neprispôsobuje meniacemu sa množstvu vody vo vnútri

Hydratačné vaky (pitné vaky, camelbagy)

Výhody

  • umožňuje napiť sa bez toho, aby ste museli zastavovať a dávať dole batoh
  • vysoká kapacita (1 až 3 l)
  • pohodlné zabalenie a prenášanie

Nevýhody

  • doplňovanie z prírodných zdrojov je často ťažké
  • voda v hadici je náchylnejšia k zamŕzaniu za nízkych teplôt
  • nechcené rozliatie obsahu, ak náhodne stlačíte náustok
  • zložité na čistenie a vysušenie

Skladacie fľaše na vodu

Výhody

  • nízka váha
  • ľahko zbaliteľné
  • prispôsobiteľné množstvo prenášanej kvapaliny

Nevýhody

  • náchylné na poškodenie
  • je ťažké ich čistiť a sušiť

Je lepšie čistá voda alebo ochutený nápoj?

K uhaseniu smädu je určite vhodnejšia čistá, pramenitá voda než presladený nápoj. Po vynaloženej extrémnej námahe je totiž najľahšie stráviteľná a nedráždi žalúdok ako ochutené alebo perlivé nápoje. Je možné do nej ale primiešať trochu hroznového cukru alebo sypkého iónového prípravku pre doplnenie stratených minerálov a energie.

Spoznáte nebezpečenstvo dehydratácie?

S mnohými ďalšími podnetmi, ktoré zamestnávajú vašu myseľ počas túry, môže byť veľmi ľahké zabudnúť na dostatočnú hydratáciu. Správny obsah vody v tele je však zásadný pre udržanie schopnosti nášho tela regulovať teplo. Odvrátite tak nielen smäd a nebezpečenstvo kŕčov a vyhnete sa oveľa horšom príznakom jedného z najbežnejších a podceňovaných ochorení-dehydratácii.

Príznaky dehydratácie

Medzi najčastejšie príznaky dehydratácie patria:

  • Smäd
  • Bolesť hlavy, únava, slabosť, podráždenosť, točenie hlavy
  • Znížená potreba močiť
  • Tmavá alebo štipľavá moč
  • Príznaky šoku
  • Dezorientácia

Liečba dehydratácie

Väčšinu prípadov dehydratácie možno liečiť rehydratačnými soľami, oddychom a presunutím do tieňa. Ak máte podozrenie, že vy alebo niektorý z členov vášho tímu trpí dehydratáciou, postupujte nasledovne:

  • Zastavte sa na bezpečnom mieste a posaďte postihnutého člena
  • Položte len na chladné a tienisté miesto s podloženými nohami
  • Podávajte malé dúšky vody zmiešanej s hydratačnými soľami alebo roztokom soli a cukru

Zhrnutie na záver:

Pamätajte, že rovnako ako u naprostej väčšiny ochorení je aj u dehydratácie prevencia oveľa jednoduchšia ako následná liečba. Radšej si naložte do batohu pol litra vody navyše a oželte iné súčasti výbavy.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne