V dobách hojnosti, najlepšie od jari do jesene, konzumuje zver potravu vo väčšom množstve, aby si vytvorila tukové zásoby na doby, keď už taká hojnosť nebude. A to je predovšetkým v zime. Nahromadený tuk chráni pred zimou a dodáva zveri potrebnú energiu na prežitie. Zviera, ktoré si nestačilo pred zimou vytvoriť dostatočnú zásobu tuku, obvykle umiera.
V zimnom období, predovšetkým v čase, keď je na poliach mocná vrstva snehu, sa nemôže divoká zver naplno prehrabať k potrave. V tom prípade si škárkatá ale aj iná zver vezme do hľadáčika kôru stromčekov. A pre sadárov bohužiaľ najčastejšie ide o ovocné stromčeky. Ich chuťovému apetítu vyhovuje kôra a púčiky.
Pokiaľ máte obydlie blízko lesa alebo chodíte pravidelne na vychádzky, tak iste viete, ako vyzerá klasický krmelec. Urobíte teda najlepšie, pokiaľ budete krmivo donášať práve tam. Je tu ešte jedna eventualita. A síce, že si zriadite svoj vlastný krmelec. Avšak pozor, má to určité nevýhody, ktoré sa vám vo výsledku nemusia vyplatiť. V okolí krmelcov dochádza k väčšej koncentrácii zveri a hrozí riziko, že zver bude okusovať napríklad sadárske stromčeky. Pravidelným okusom dôjde k likvidácii stromčekov, za čo vás určite nikto nepochváli. Rovnaký prípad je zriadenie krmelca blízko frekventovanej cesty. Aj tam nie je koncentrácia zveri žiaduca, a to z celkom logického dôvodu.
Správne zvolené krmivo pomáha zveri prežiť čas nehostinných mesiacov. Avšak správny príkrm má svoje pravidlá, podľa ktorých by sme sa mali riadiť. Správna a pestrá strava napomáha bezproblémovému chodu tráviaceho ústrojenstva, ktoré, hoci sa to nezdá, je jednou z najdôležitejších vecí na prežitie v zime.
Soľ je jedna z najdôležitejších položiek, ktorá by u žiadneho krmelca nemala chýbať. Soľ, alebo aj po poľovnícku liz, obsahuje chlór a sodík, ktorý napomáha bezproblémovému tráveniu. Kamennú soľ alebo soľnú pastu je možné zohnať v chovateľských potrebách a jej obstarávacia cena nie je nejako závratná.
Vyschnuté pečivo tu a tam nájde doma každý. Ale aj toto má svoje pravidlá. Pečivo dávame zveri iba, ak je riadne vyschnuté. Plesnivé alebo inak poškodené pečivo divokej zveri nedávajte. Dávajte pozor aj na pečivo, ktoré je plnené, ktoré tiež môže škodiť. Vyschnuté pečivo dávajte iba v mrazoch, kedy nehrozí obleva, aby pečivo do seba nenatiahlo vlhkosť.
Jadrové krmivá sú hlavným zdrojom energie pre divokú zver.
Medzi jadrové krmivá radíme:
V prípade, že sa v danom revíre vyskytujú dani, tak dávajte pozor na gaštany. Väčšie množstvo gaštanov nepôsobí danielom dobre na trávenie.
V dužnatých krmivách je najviac vody a vitamínov.
Medzi dužinaté krmivá radíme:
V zásade platí, že dužinaté krmivá (ovocie a zelenina) sú u zveri veľmi obľúbené a predkladaním dužnatých krmív im rozhodne spestríte jedálniček, pričom pomôžete zveri doplniť vodu a toľko potrebné vitamíny.
Objemové krmivá sú tým najprirodzenejším krmivom, s ktorým sa divoká zver stretne. Poskytuje im vhodnú vlákninu a živiny potrebné na bezproblémový chod tráviaceho ústrojenstva.
Medzi objemové krmivá radíme:
Všetko objemové krmivo musí byť riadne vysušené!
Ako je z článku zrejmé, v domácnosti vždy nájdete niečo, čo môžete doniesť ku krmeľu. Pri dodržaní správnych zásad, ktoré nie sú kto vie ako obmedzujúce, budete užitoční pre zástupcov našej divokej fauny…