Od prírody nie sme zrovna vybavení nenápadnosťou. Pritom keď si všimneme zvierat, sú sfarbené podľa toho, kde sa vyskytujú. Preto nemôže byť lev zelený - v savane by mu to k úlovku moc nepomohlo. Tento problém sa rieši predovšetkým v armáde. Radovým vojakom stačí na zamaskovanie trocha trávy na helmu a zamazat tvár maskovacími farbami. Keď prihliadneme k ostreľovačomalebo pozorovateľom, hneď nám všetko dôjde. Takýto ostreľovač potrebuje zostať krytý a nenápadný aj po dobu niekoľkých hodín. Čo mu v tom má pomôcť? Nejaký kryt? Alebo prístrešok? Odpoveď znie inak - maskovací oblek.
Maskovacím oblekom sa hovorí tiež Hejkaly. Ak si to nevieme predstaviť, poďme si maskovacie obleky trochu priblížiť. Prakticky sa jedná o vrchnú časť oblečenia, ktorú si na seba navlečieme. Hejkal môže byť buď hotový alebo predpripravený. Hotový hejkal je už priamo predurčený pre danú oblasť. Logicky bude hejkal pre lesy mierneho pásma simulovať porast, ktorý sa tam vyskytuje. Rovnako tak tomu je napríklad v trópoch, v zimných oblastiach a tak ďalej. Na hejkalovi sú navěšené rôzne druhy materiálov vo farbách podrastu. Človek v ňom pôsobí trochu ako strašidlo. Zároveň nekopíruje línie tela, čo je veľkou výhodou. Nepriateľovi nepripadajú toľko nápadní. Lenže každý kus lesa je trochu iný. To sú zlaté slová. Preto máme hejkaly predpripravené, na ktoré sme schopní navešať ďalšie prvky podľa toho, kde sa práve pohybujeme. Čím viac sa staneme neviditeľnými, tým viac máme šancí na úspech.
Pochopiteľne sú hejkaly vyvíjané a vyrábané predovšetkým pre armádu. Vojaci ich využívajú denne, denne im pomáhajú s plnením úloh. Vďaka svojej účelnosti sa krycie obleky stali obľúbenými aj v civilnom sektore. Hráči paintbalu a airsoftu tiež potrebujú zostať skrytí. Aj k tomu im hejkal perfektne poslúži. Rovnako tak ho môžu využiť napríklad poľovníci, lovcialebo fotografi, ktorí splývajú s prírodou, aby získali čo najlepšie fotky fauny, ktorá je inak dosť plachá.