Pred tým, než sa pustíme do výberu masky, je potrebné identifikovať prípadné riziká. Budeme sa pohybovať vo veľmi prašnom prostredí? Budú sa tam vyskytovať aj výpary či iné látky? A čo kovový dym? Akonáhle si zodpovieme tieto otázky, mali by sme byť schopní vyhodnotiť, ako moc rizikové dané prostredie je. Na základe tohto hodnotenia potom vyberáme masku a filtre dostatočnej úrovne ochrany.
Ani tá najlepšia maska vás však neochráni v prípade, že ju nebudete mať dobre nasadenú. Je teda potrebné dbať na to, aby maska k tvári dobre priľnula (zároveň ale nesmie nikde tlačiť).
Na trhu sa môžeme stretnúť ako s klasickými ochrannými maskami, tak s polomaskami. Tu je potrebné myslieť na to, že zatiaľ čo celotvárová maska chráni tvár vrátane očí a predstavuje najvyšší stupeň ochrany dýchacích ciest, polomaska oči nechráni. Je preto potrebné ju prípadne kombinovať s okuliarmi.
Ako príklad celotvárovej masky môžeme spomenúť napríklad Optifit od značky Honeywell®. Tá je určená na opakované použitie, je veľmi pevná a jej súčasťou je výdychový ventil. Je vyrobená z nezávadného silikónu, ktorý predchádza vzniku vyrážky či potničiek. Zorník je potom vyrobený z polykarbonátu a je odolný voči poškriabaniu. Táto maska zodpovedá požiadavkám normy EN 136: 1998 a s príslušným filtrom ju je možné využiť v laboratóriách, lakovniach, pri práci s chemikáliami či pri výrobe náterových hmôt.
Naproti tomu polomaska PM1® nekryje celú tvár (odtiaľ ten názov). To však nemá žiadny vplyv na funkciu. Vďaka štandardizovanému konektoru je na produkt možné naskrutkovať rôzne typy filtrov, na tvár sa potom pripevní pomocou elastických pásikov. Polomaska je samozrejme vyrobená zo zdravotne nezávadných materiálov. Jednoduchá je aj údržba a dezinfekcia.