Už vás nebaví ten neustále otravný zvuk počas výkonu povolania, alebo práce na záhrade? Viete o tom, že každý vyšší zvuk, ako sú uši schopné zniesť, zabíja bunky, ktoré sú neobnoviteľné? Každý takýto zvuk nás prakticky ohlušuje, pripravuje o schopnosť počuť, znižuje počuteľné frekvencie a tak ďalej. Na to samozrejme myslí mnoho spoločností z celého sveta. Jedna spoločnosť je aj 3M. Počkať, ale tento článok má byť o Peltor. Áno, to má, ale ako skoro spoznáte, jedná sa vlastne o jedno a to isté.
Peltor je totiž iba značkou spoločnosti 3M. Túto spoločnosť pozná snáď každý. Asi som nezažil situáciu, kedy by som niečo nalepoval a na nálepke nebola krycia vrstva s logom 3M. Už aj výrobcovia z Číny berú mnoho prvkov Práve od tejto spoločnosti. 3M je svetovým velikánom, čisto americkou spoločnosťou založenou v roku 1902 v Minnesote. Pôvodným podnikateľským zámerom bola síce ťažba korundu, to sa však veľmi skoro zmenilo.
Viete, prečo 3M? Pôvodný názov bol Minnesota Mining and Manufacturing Company. Odtiaľ 3M.
Spoluzakladateľ John Dwan odkúpil od spoločníkov ich akcie a spoločnosť presídlil do Duluthu. V blízkej dobe začala spoločnosť s vývojom brúsnych papierov, s čím je korund úzko spätý. Spoločnosť nebola finančne stabilná až do roku 1916, kedy začala byť schopná vyplácať podiely na zisku. Pridám jednu zaujímavosť. Do roku 1914 spoločnosť prakticky len predávala minerály na Východ a do Európy. Avšak minerály, ktoré boli prevážané, vykazovali po vyskladnení z lodí zvláštne vlastnosti. Zistilo sa, že boli prevážané vedľa olivového oleja. Ten sa samozrejme nejakým spôsobom dostal do kontaktu s minerálmi a začal prenikať do vrchných vrstiev. Keď sa to vedenie 3M dozvedelo, dalo pochopiteľný príkaz - Vypáľte olej z nerastov. To odštartovalo výskumnú časť spoločnosti 3M.
Čoskoro prišli prvé vynálezy, napríklad vodeodolný brúsny papier, maskovacie pásky, celofán a mnoho ďalších. Po viac ako 110 rokoch je 3M pochopiteľne na úplne inej úrovni. Hoci boli počiatky skromné, súčasnosť je veľmi bohatá, náročná a úspešná. Spoločnosť sa momentálne sústreďuje predovšetkým na bezpečnosť na pracovisku. Vyrába rúšky, rukavice, ochranné okuliare a okrem iného aj ochranu sluchu. Sme doma, práve to je Peltor.
Ako som už prezradil, Peltor je značka spoločnosti 3M, ktorá sa sústredí čisto na ochranu sluchu. Majú síce aj iné výrobky, ich hlavnou linka, která je však jasne daná. A sú v tom naozaj dobrí. Celkom v ich sortimente nájdete niekoľko verzií, ktoré by sa dali zoradiť buď podľa cenovej náročnosti, zručností, alebo cieleného použitia. Teraz si trochu prezradíme, ako to s tým rozdelením vlastne je.
To, že je Peltor jednotka vo svojom odbore, vieme. Popravde na trhu, podľa môjho skromného názoru, nie je nič lepšie. Peltor tak ponúka ochranu sluchu pre každého, kto ju potrebuje. Vyrába pre robotníkov na stavbách, hasičov, baníkov a veľa ďalších odborov, ktoré ochranu sluchu potrebujú. Nejedná sa však o len tak hocijaké slúchadlá. Okrem toho, že dokážu skvele odizolovať okolitý hluk, sa aj príjemne nosí. Väčšina typov prekrýva celé ucho vrátane okolitých kostí. Zvuk totiž preniká okrem zvukovodu aj okolitými kosťami lebečnej časti. Vankúšiky a mušle sú z príjemných materiálov, čistenie a údržba je jednoduchá. Keďže sme na stránkach armyshopu, budú nás pravdepodobne zaujímať špecifické slúchadlá, je to tak?
To je otázka, na ktorú asi všetci čakali. To, že bude vo svojom portfóliu mať Peltor aj slúchadlá pre strelcov, vojakov, policajtov a podobné, bolo asi tak jasné, ako že voľby v Rusku vyhrá Putin. Skrátka to inak nejde. Táto skupina zákazníkov je tak silná a zvyknutá míňať veľa peňazí, že by bola absencia streleckých slúchadiel nepochopiteľná. Peltor tak ponúka okrem obyčajných entry level slúchadiel za pár stoviek aj pokročilejšie verzie. Za strednú triedu môžeme považovať model SportTac určený pre strelcov a okrajovo aj ozbrojené zložky. Slúchadlá majú totiž systém mikrofónov, ktoré si vedia pohrať so zvukom vo veľkom štýle. Mikrofóny majú nastavenú frekvenciu, ktorú zosilňujú a zoslabujú. Inak povedané - hlasné zvuky znižujú na únosnú hranicu a tiché naopak zosilňujú. Streľba tak znie ako tiché tlesknutie, ale hlas, alebo šepot počujeme extrémne dobre.
Najviac pokročilým modelom sú potom profesionálne slúchadlá Comtac XPI. Najpokročilejšie a samozrejme najdrahšie. Za ne už nedáte pár stoviek, ani pár tisícok. Cena sa pohybuje okolo 15-17 tisíc. Za to Peltor ponúka lepšie vyrovnávanie okolného zvuku, možnosť napojenia vysielačky s PTT. Má NC mikrofón, ktorý odbúrava okolitý ruch a poskytuje čistý prenos zvuku. Slim konštrukcia zaisťuje, že sa slúchadlá zmestia pod taktickú helmu. A ďalšie, ďalšie výhody.
Ako je vidieť, Peltor do toho naozaj šliape vo veľkom štýle. Ceny sú trochu vyššie, ale to, čo si za ne kúpite, je skrátka bezkonkurenčné. Niet divu, že sa slúchadlá používajú po celom svete a spoločnosť 3M tak má miliardové obraty. V dolároch samozrejme. To, čo Peltor ponúka pre strelcov a ozbrojené zložky, ponúka aj pre ostatné sekcie. Ľahko si tak na stavbe všimnete slúchadiel Peltor s aktívnymi mikrofónmi pre vyrovnanie zvuku aj tým pre komunikáciu. Nezabudnite, že sluch máte len jeden!