Okuliare môžu byť módnym doplnkom, športovým doplnkom, ale predovšetkým aj ochranným doplnkom. Medzi ochrannými okuliarmi existuje veľa poddruhov, medzi ktoré patrí napríklad zváračské okuliare, strelecké a pracovné. O pracovných okuliaroch si tu niečo málo povieme, aby sme vedeli, ako ich vyberať a na čo si dať pozor. Hoci by sa mohol zdať taký výber očividný, môžeme sa nepríjemne spáliť a za štrnásť dní si ísť kúpiť iné.
To, že sú oči veľmi náchylné na mechanické poškodenie, zrejme nemusíme zmieňovať. Pri práci s drevom, rezanie kovov, búranie múrov a tak ďalej, by sme mali mať vždy pracovné okuliarealebo ochranný štít. Okuliare budú pripomínať tie cyklistické. Je to spôsobené tým, že musí chrániť oko aj zo strán. Sklá sú teda zaoblené ergonomicky podľa hlavy. Keby sme sa spoľahli len na klasické rovné okuliare, veľmi by sme ľutovali. A to je prvá vec, na ktorú si musíme dať pozor. Samozrejme, že existujú aj okuliare, ktoré sú celé uzavreté. Na tvári sedí po celom svojom obvode, čo nemusí byť nutne každému príjemné. Avšak poskytujú najkomplexnejšiu ochranu. Bohužiaľ sa ale môžu zahmlievať, za čo môžu väčšinou skla.
Síce hovoríme o sklách, ale dobre vieme, že sú vyrobené z plastu. Tento plast musí byť špeciálne tvrdený. Sklá totiž nemajú len držať ďalej prach a drobné nečistoty, ale zabrániť aj rýchlo letiacemu úlomku. Okrem toho nám iste budú padať, čím sa rýchlo odrú. Tento nemilý jav môžeme eliminovať dobrými tvrdenými sklami. Áno, aj tie sa budú škriabať, ale o poznanie menej. Hovorili sme o zahmlievaniu. Má to za následok vyzrážanie pary na vnútornej strane skla. Iste všetci vieme, ako je to nepríjemné. Lepšie okuliare majú povrchové úpravy, ktoré buď úplne eliminujú, alebo obmedzujú zahmlievanie okuliarov. Vďaka tomu môžeme pracovať efektívne a bezpečne. Večné skladaní je veľmi nemilé a hlavne tým ohrozujeme oči. Ako zistíme, že sklá majú túto úpravu? Bude to u nich iste napísané. Takéto úpravy nie sú štandardné, preto sa nimi výrobcovia chváli. Rovnako tak si môžeme postrážiť aj atestácie podľa svetových noriem. Vďaka nim spoznáme výdrž okuliarov a môžeme odlíšiť klasické od tých naozaj kvalitných. Veľkým problémom je pre nás držanie okuliarov na hlave.
Je naozaj dôležité si okuliare pred nákupom skúsiť. Môžu mať trochu inak ohnuté obrúčky a nemusí nám sedieť. Takéto okuliare naozaj nepotrebujeme. Sú to práve obrúčky a nosná časť, ktoré sa starajú o pohodlné usadenie okuliarov. Ako dobre vieme, sedí okuliare na nosovom koreni a pomocou nožičiek za ušami. Sú to práve obrúčky, ktoré držia sklá a poskytujú pohodlné sedenie okuliarov. Hoci sa to môže zdať ako nezmysel, sú plastové obrúčky lepšie a odolnejšie. Zároveň nie sú tak ťažké, čím zamedzujú schádzaní po koreni nosa. Neberme posed okuliarov na ľahkú váhu, je rovnako dôležitý ako kvalitné sklá.
V našom obchode nájdeme veľa okuliarov, ktoré môžeme používať pre pracovné účely. Stačí si len vybrať. Pri dodržiavaní spomínaných podmienok sa ani nepomýlite. Potom si stačí vybrať podľa ceny, zvážiť, či využijeme napríklad výmenné sklá, ktoré použijeme v šere a za slnka.