Spoločnosť Primus funguje už viac ako 130 rokov. Založená bola v Štokholme roku 1892 a od tej doby si na svoje konto pripísala nespočetné množstvo prvenstiev. Začalo to vôbec prvými bezsadzovými kachľami na kerozín…
Svoje kachle na kerozín pomenovali ich tvorcovia F.W. Lindqvist a J.V. Svenson roku 1892 Primus, čo znamená prvé. Skrátka preto, že s nimi boli na trhu prví. A odvtedy sa značka Primus stala viac-menej synonymom pre kachle a variče, najmä tie outdoorové, prípadne kempingové.
Variče Primus boli už od svojich počiatkov testované v extrémnych podmienkach. Jedlo si na nich pripravoval napríklad aj Roald Amundsen pri svojej ceste na južný pól roku 1911. Ale aj Tenzing Norgay s Edmundom Hillarym v roku 1953, ktorí vtedy ako vôbec prví ľudia dosiahli vrchol Mount Everestu.
V dnešnej dobe je spoločnosť Primus známa ako výrobca spoľahlivých, bezpečných a udržateľných varičov nielen pre pokračovateľov vyššie spomínaných expedícií, ale aj pre ľudí, ktorých ciele nie sú zďaleka také vysoké – ale ktorí aj pre svoje menej ambiciózne výpravy za hranice všedných dní vyžadujú nekompromisnú kvalitu. Okrem outdoorových nadšencov ocenia variče, riad a ďalšie príslušenstvo švédskeho výrobcu aj milovníci kempovania a záhradných večierkov.
O tom, že firma Primus funguje nepretržite už od roku 1892, sme si povedali, avšak v histórii značky boli (okrem vyššie spomínaných rokov 1911 a 1953) aj ďalšie míľniky, ktoré stoja za to si pripomenúť. Napríklad vôbec prvou známou expedíciou, ktorej účastníci si vybavenie značky Primus zbalili na cestu, bola Andréeho expedícia, ktorá sa už roku 1897 pokúsila dobyť severný pól. Až potom získal Primus svoje prvé logo.
Roku 1908 bola otvorená továreň Primus v samotnom srdci Švédska, na ostrovčeku Lilla Essingen v Štokholme. V priebehu 30. až 50. rokov 20. storočia vyvíja Primus svoje vlastné variče a lampy na LPG (skvapalnený ropný plyn). Roku 1950 potom spoločnosť otvára väčšiu továreň vo švédskom Hagforse. O desať rokov neskôr dostal Primus svoje ikonické oválne logo.
Prvé snahy spoločnosti Primus v oblasti ochrany životného prostredia začali byť viditeľné v roku 1978, kedy výrobca začal vyvíjať kachle na plyn pre africké krajiny, aby pomohol obmedziť spaľovanie dreva v tomto regióne. V roku 1995 bola otvorená továreň značky Primus v estónskom Tarte a už o rok neskôr vzniká projekt Multi-Fuel, čo je prvý outdoorový varič, ktorý dokáže fungovať na rôzne druhy palív, od LPG cez tzv. biely plyn až po kerozín a letecký benzín. Toto riešenie otestoval Göran Kropp pri svojej expedícii na Mount Everest.
Ani v ďalších rokoch nezaspali u Primusu na vavrínoch a priniesli PrimeTech (2006), variče, ktoré majú dvojnásobnú efektivitu spaľovania v porovnaní s konvenčnými riešeniami. V roku 2011 priniesla spoločnosť oceňovaný varič OmniLite Ti, ktorý opäť dokáže využívať viac druhov palív, a o dva roky neskôr prišla vďaka vtedy novo patentovanej technológii spaľovania s doteraz najmenším kompletným vriacim systémom Primus Lite.
Okolo roku 2015 predstavil Primus spoločne s ďalšími produktmi aj inovované logo a zatiaľ posledná novinka v ponuke výrobcu sa objavila v roku 2017, a to v podobe outdoorových sád na varenie Primus PrimeTech. Tie sú vôbec prvými regulovanými hadicovými varičmi na celoročné vonkajšie použitie. A opäť si vyslúžili mnohé ocenenia.