Iste súhlasíme s nosením zbrane. Ak si ju nechávame doma v trezore, tak to ju ani nemusíme mať. Touto politikou sa začína riadiť čím ďalej tým viac ľudí. V našom štáte nemôžeme nosiť zbraň odhalenú - tak zvané Open Carry. Zbraň musí byť vždy skrytá a akákoľvek manipulácia s ňou na verejnosti, ak sa nejedná o použití v súlade so zákonom o krajnú núdzu a nutnej obrane, je braná ako priestupok. Ako teda najlepšie nosiť zbraň? Najlepšie v puzdre, ktoré je prispôsobené pre skryté nosenie. Bohužiaľ je takýchto puzdier veľa a tak si o nich v krátkosti niečo povieme.
Puzdrá sa dajú najlepšie rozdeliť podľa miesta, kde je hodláme nosiť. Každému užívateľovi vyhovuje iné. Niekto rád nosí zbraň pripnutú na členku, iný zase v podpazuší. Podľa toho rozdeľme puzdrá na skryté nosenie na Opaskové vnútorné, opaskové vonkajšie, podpažné a členkové. Tieto štyri hlavné skupiny sú najčastejšími a jedinými variantmi pre skryté nosenie zbrane. Ďalej by sme sem mohli zahrnúť ľadvinky, brašne a tak ďalej. My sa ale zaujímame vyložene o puzdrá. Ako by teda taký výber mal vyzerať?
Vyskúšajme si puzdrá a kupujme podľa toho, ktoré nám bude vyhovovať. Najčastejšie to bude opaskové puzdro vnútorné a vonkajšie. Podpazušné sú síce fajn, ale stále musíme mať vrchný diel oblečenia v podobe saka alebo mikiny, inak nemá nosenie žiadny zmysel. Podobne tomu je aj u členkových puzdier. Sem sa ukladajú predovšetkým záložné zbrane. Ťažko budeme riešiť situáciu rýchlym tasením od členku. Uznajme, že to je naozaj nezmysel. Budú to teda opaskové puzdrá. Čo rozdiely medzi nimi? Na prvý pohľad je to pohodlie nosenia. Vnútorné puzdro sa podľa názvu vkladá do nohavíc, kde zaberá miesto. Ak sú nám nohavice malé, rovno zabudnime, že sa do nich navyše vojde puzdro na pištoľ. Pri obliekaniu môže často puzdro tlačiť. Musíme si nájsť svoju polohu, ktorá môže byť na tretej, ale aj na štvrtej alebo piatej hodine. Opäť vyhovuje každému strelcovi niečo iné. Pomerne čerstvou novinkou je tak zvané Apendix Carry, kedy nosíme pištoľ na bruchu nad rázporkom. S obmedzením pohodlie nemajú vonkajšie puzdra veľký problém. Prevliekajú sa na opasok, alebo môžu mať násuvné "pádlo", vďaka ktorému zbraň skvele drží. Môžeme ju prikryť tričkom alebo mikinou a nikto nemusí nutne nič poznať. Z hľadiska skrytého nosenia sú však lepšie vnútorné puzdra, kedy pištoľ splynie s líniou nohavíc a tým takmer zaniká tak zvaný printing, kedy sa zbraň vykresľuje na oblečenie. Keď už sme si vybrali, zostáva nám materiál.
Najrozšírenejšími materiálmi pre puzdrá sú pochopiteľne koža, plast a textil. Opäť záleží na type puzdra, či je vonkajšie alebo vnútorné. Vnútorné puzdrá by mali byť len plastové. Prečo, to si za chvíľku povieme. Oproti tomu vonkajšie puzdrá nie sú na materiáli toľko závislá, ako tie vnútorné. S pokojom si môžeme kúpiť kožené puzdro, plastové alebo v najhoršom prípade textilné. Opäť však aj u tohto typu vyhráva plast. Takže, prečo tomu tak je? Plast je tvrdý, tvárny a predovšetkým ľahký. To sú naozaj dôležité vlastnosti. Puzdro drží tvar, aj keď je priškripnuté medzi nami a opaskom. Už chápeme? Pri krízovej situácii potrebujeme rýchlo tasiť a často aj vrátiť zbraň do puzdra. Ako ju budeme inštinktívne vracať, keď sa puzdro spľasne vplyvom tlaku? Nebudeme, pretože to bez pomoci druhej ruky často ani nejde. To platí aj pri vonkajších puzdrách. Na druhú stranu bohužiaľ plast, predovšetkým potom Kydex®pištoľ veľmi rýchlo ošúchajú. Vzniká patina, ktorá nemusí byť každému majiteľovi zbrane príjemná.
Berme tento článok len ako osobné rady a skúsenosti. Beztak si kúpime to, čo budeme chcieť. Avšak myslime na to, aby bolo puzdro kompatibilné s našou pištoľou. aby malo dobrý upínací systém, ktorý je najčastejšie v podobe klipov alebo prievlakov. Otázka na poistku puzdra je trochu ranou pod pás. Vnútorné puzdrá rozhodne bez poistky, pri vonkajších sa môže poistka proti vytrhnutiu hodiť. Opäť je to zdržiavanie, času budeme mať málo.
Zobrazte si pouze zboží kompatibilní s vaší zbraní.