K zbraniam musíme mať vždy aj zásobníky. Prakticky sa jedná o zariadenie, ktoré zásobuje zbraň nábojmi - od toho zásobník. Bohužiaľ si väčšinou nevystačíme len s jedným, obzvlášť ak ide o vojenské alebo policajné určenie. Za takýchto podmienok bude nutné aj desiatich zásobníkov do hlavnej zbrane, plus ďalšie do tej záložnej. Dohromady pri sebe budeme mať bez problému 12-15 zásobníkov. Kam s nimi? Do vreciek si ich dáme ťažko. V tomto prípade skvele poslúži puzdrá na zásobníky.
Takéto puzdro je veľmi zjednodušene povedané - obal na zásobník, ktorý si môžeme umiestniť tak, aby bol dosiahnuteľný. Problematika a typológia sú samozrejme oveľa zložitejšie. Existujú puzdrá na pištoľové zásobníky, na zásobníky do pušiek a samopalov (dokonca aj na guľometné, ale tie sú naozaj veľké). Čo majú tieto zásobníky spoločné? Napríklad určenie, typ a možnosti upnutia. Prakticky je jedno, či sa jedná o pištoľový alebo puškový zásobník, puzdrá sú konceptom rovnaké. Podobne ako u ostatných puzdier, môžeme aj tieto rozdeliť na dve základné skupiny - samosvorné a s vekom.
Dôvod, prečo potrebujeme mať zásobníky po ruke, je všetkým jasný - rýchlosť pri prebíjaniu je veľmi dôležitá, občas aj existenčná. Preto musí mať zásobníky dobrý prístup za čo možnonajmenšieho odporu. Takto si môžeme predstaviť puzdrá samosvorné. Zásobník v nich drží zovretím. Hĺbka týchto puzdier je subjektívna, iná je u pištoľových a iná u puškových. Zásobník sám o sebe musí vyčnievať dostatočne na to, aby sme ho mohli uchopiť, vytrhnúť z puzdra a zasunúť do zbrane. Hlavnou doménou týchto puzdier je teda rýchlosť a jednoduchosť. Puzdrá s vekom sa dnes moc neodporúčajú, hoci vplyvom poistného veka je takmer nemožná strata zásobníka. Veko je navyše zaistené na suchý zipsalebo rýchlosponu, čo dodáva maximálne zabezpečenie. Niekomu to môže vyhovovať, bude si však musieť zvyknúť na to, že nikde nebude tak rýchlo prebíjať, ako človek so samosvornými puzdrami. Na ich obhajobu je potrebné poznamenať, že puzdrá s vekom oveľa lepšie odolávajú nečistotám v podobe piesku a podobných. Existuje aj možnosť samosvorného puzdra s gumovou poistkou. Tá je v podobe povrázku pretiahnutá cez zásobník. V okamihu potreby ju len vyzlečieme pomocou pútka a môžeme prebíjať. Pomerne zásadný rozdiel tvorí aj materiál.
Dve najväčšie skupiny materiálov, z ktorých sa vyrábajú puzdrá, sú plast a textil. Textilné puzdrá sú určené pre upnutie na taktickú vestu. Plastové puzdro by vzhľadom k svojej tvrdosti obmedzovalo pohyblivosť, čo je veľmi nevhodné. Na druhú stranu sú plastové puzdrá skvelé na opasok. Dobre drží zásobník za každej situácie. Ak chceme púzdra upnúť, musí k tomu byť prispôsobené. Ideálnou možnosťou je modulárny systém, ktorý budeme môcť použiť aj ako prievlak na opasok. Plastové puzdrá viac disponujú klipami, ktoré sa dajú pripnúť ako na opasok, tak na modulárny systém. Textilné majú väčšinou prievlaky a protikusy k systému Molle/Pals a kompatibilným.
Výber je jednoduchý. Musíme si postrážiť kompatibilitu puzdra s našimi zásobníkmi, potom si zvoliť materiál a nakoniec vzhľad a tak ďalej. Môžeme mať napríklad puzdro na puškové zásobníky, kam sa zmestia dva za sebou alebo jeden puškový a jeden pištoľový. Možností je naozaj veľa. Ideálnym materiálom je nylon a pre plastové puzdra napríklad Kydex®. Tak ako tak je vždy na prvom mieste naše pohodlie a spokojnosť.