Pri chôdzi po chodníku, keď si budeme všímať pokrývok hlavy ostatných ľudí, zaregistrujeme predovšetkým jednu z nich. Nie je to ani klobúk, ani bekovka. Je to trochu niečo iné. Niečo, čo si v posledných rokoch získalo slávu vďaka svojmu elegantnému predurčeniu. Mnohí už vedia, jedná sa o šiltovky. Šiltovka je jednou z najpoužívanejších pokrývok hlavy, ktoré sa v modernej dobe nosí. Ak si myslíme, že vznikla niekde na púšti kvôli ochrane pred slnkom, sme od pravdy veľmi ďaleko. Jej pôvod je u hráčov amerického baseballu. Hráči potrebovali pokrývku hlavy, ktorá by pri trekování loptičky zabraňovala oslneniu slnkom. A tak vznikla šiltovka. Skladá sa z hlavnej časti, ktorú si nasadzujeme na hlavu a šiltu. Práve vďaka nemu je toľko populárna. Existuje len jedna? Ale kdeže.
Podobne ako u ostatných typov oblečenia, má aj šiltovka rôzne odrody a modifikácie. Tá prvá, ktorá dobila svet, je klasická baseballová šiltovka tak, ako ju všetci poznáme. Ďalším variantom je šiltovka Trucker. Zrejme už jej názov ju prisúdil určitej skupine ľudí. Môžeme ju vídať vo filmoch u vodičov nákladiakov. Má vysoké čelo a sieťovanú zadnú časť. Práve vďaka tomu je ideálna do teplejšieho počasia.Lepšie vetrá a hlava sa nám nezaparí. Pravdepodobne najmladším modelom je tak zvaná SnapBack šiltovka. Tá sa počas deväťdesiatych rokov stala veľmi populárnou v rodine HipHoperov. Táto subkultúra si ju obľúbila vďaka propagácii HipHipových legiend. Od klasických šiltoviek sa líši veľkou hlavnou časťou a rovným šiltom.
Je hneď niekoľko dôvodov, prečo šiltovky tak rýchlo dobili svet. Materiály, z ktorých sa šiltovky vyrábajú, sú rôzne. Najčastejšie sa stretávame so 100% bavlnou. Takýto materiál je pre nosenie na hlave veľmi vhodný. Prirodzene odvetráva a dá sa namočiť. Vďaka namočeniu šiltovky sa ochrana proti ostrému letnému slnku násobí. U niektorých šiltoviek sa do materiálu pridáva aj polyester. Vzniknutá zmes si zachováva priedušnosť, ale pôsobí o niečo lepšie proti vode. Ďalšou hlavnou časťou šiltovky je šilt. Ten je prišitý do prednej časti čiapky. Ich dĺžka sa u rôznych typov líši. Každopádne, ak chceme ochranu pred slnkom, nezvolíme si krátky šilt. Vďaka jeho vnútornej výplni je šilt tvarovateľný. Môžeme ho teda ohnúť, aby sme tak chránili oči aj zo strán. Hlavová časť obsahuje niekoľko otvorov pre odvetrávanie a priestor pre logo alebo iné grafické signatúry.
Šiltovky sa medzi sebou strihom veľmi nelíši. Keď sa budeme držať rodiny klasických baseballek, truckerek alebo sbapbackov, vždy sa stretneme s podobnými strihmi a rozmermi. Subjektívny výber teda musí určovať dizajn. V prednej časti, aj v tej zadnej, sú často umiestnené logá alebo priestor pre umiestnenie nášivky pomocou Velcro panela. Práve tento dizajn pôsobí na naše estetické vnímanie a podľa neho si vyberáme.
Určite nás napadne, že sme sa nebavili o veľkostiach. Šiltovky sú buď univerzálne. V tomto prípade majú v zadnej častí špecifický pásik so špuntami, pomocou ktorého si môžeme upraviť veľkosť šiltovky. V opačnom prípade sa drahšie a kvalitnejšie šiltovky robia buď s elastickým krajom, alebo v určitých veľkostiach, ktoré sú znázornené obvodom hlavy v oblasti čela. Vždy je dôležité si uvedomiť, či chceme šiltovku kvôli účelu, alebo kvôli móde. Medzi týmito dvoma skupinami je veľký rozdiel.