Pojem „škrtidlo" je to isté, čo "zaškrcovadlo“ a „turniket", pričom len ten druhý je dnes braný ako správny a technický. Tak či onak, je to textilný, prípadne gumový remienok, ktorý je určený k zástave tepnového krvácania.
Čo sa týka histórie škrtidla, tak prvú popularitu získalo až počas prvej svetovej vojny a to ako "Esmarchovo ovínadlo" - vtedy za ním stála totiž osobnosť Johannesa Friedricha Augusta von Esmarcha (narodený 1823 a zomrel 1908). Dnes sa tento vyššie uvedený výraz však používa skôr pre ovínadlo gumové / gumené (Martinovo ovínadlo). Bežne sa dnes tiež u nás používa výraz "turniket" z angličtiny.
Hlavným a tým najdôležitejším dôvodom existencie škrtidla / zaškrcovadla / turniketu je zastavovanie väčšieho tepnového krvácania (vzniknutého z dôvodu strelného, rezného alebo bodného poranenia alebo amputácie končatiny).
Je zamýšľané ako dočasná pomôcka pre zástavu naozaj mohutných krvácaní, ide však o veľmi agresívny spôsob, čo ďalej poškodzuje tkanivo (správne upevnené škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket zvyčajne totiž aj ďalej poškodzuje tkanivo, na ktoré tlačí). Takmer vždy ho ale môžete nahradiť tlakovým obväzom alebo tlakom v rane iným predmetom (kamienok, kus dreva, ...).
Pre laika sa obvykle odporúča ako najlepší škrtidlo / zaškrcovadlo gumové, čo až tak veľmi nepoškodzuje tkanivo. Jeho odporúčaná šírka je aspoň 5-8 cm, pri menšej by totiž mohlo dôjsť k poškodeniu svalov.
Škrtidlo / zaškrcovadlo sa používa cez odev a prikladá sa na príslušnú zranenú končatinu vo zvýšenej polohe (pri dolných končatinách na stehno a pri horných zase na paži). Keďže je u nás pomerne ľahko k zohnaniu záchranná služba, ide zvyčajne o zaškrtenie rán väčšinou najviac v poriadku minút. Keby sa náhodou neukázala, máte aspoň čas pripraviť si tlakový obväz zo svojej lekárničky.
Núdzovo sa dá ako škrtidlo / zaškrcovadlo použiť prakticky čokoľvek (preložená šatka, kravata, opasok z nohavíc, kus látky, ...). Nikdy to ale nesmie byť vec užšia ako 5 cm, takže žiadne povrázky alebo Paracord pod. Keď sa totiž použije zaškrcovadlo príliš úzke, úplne zničí svalstvo aj kožu a končatinu zvyčajne nezostáva než amputovať.
Dnes sa zvyčajne stretneme s dvojicou základných najrozšírenejších typov škrtidel / zaškrcovadel: