Rovnako ako v prípade iných krajín okolo neho (a ďalších krajín priateľských z NATO), vyvstala aj pred Nemeckom v modernej dobe potreba udržovať si svoje jednotky všade možne po svete v časoch mieru aj vojny. To je snaha, ktorá začala asi tak okolo polovičky rokov 1990. To sa odrazilo na novej potrebe, vybavovať všetky svoje jednotky maskovacími vzormi / uniformami / celtami a podobným vybavením určeným do tropického, respektíve púštneho prostredia. Vďaka tejto potrebe vznikla a bola prijatá ďalšia verzia "Fünf Farben Tarndruck der Bundeswehr" ("päťfarebná kamufláž pre Bundeswehr"), ale taktiež sa jej prezývalo "Tropentarn". Táto verzia bola vytlačená na ľahšej látke, ktorá je logickou voľbou pre všetko do horúcich oblastí. Táto maskovacia uniforma pre všetok vojenský ansámbel do horúcich oblastí bola prijatá oficiálne k roku 2001. Čo sa týka kamufláže samotnej, tak tá je len miernou modifikáciou tradičného "Flecktarnmustera".
Nasledujúce trendy zavedené jeho ďalšími NATO partnermi (v prvom rade je to Veľká Británia a Francúzsko), aj v Nemecku sa začalo k roku 1993 testovať púštne maskovanie založené na schéme štandardne vydávaného Flecktarnu. Pôvodne sa tomuto prvku hovorilo "tropentarn" (doslova: "tropická kamufláž"), aj keď to bol termín úplne neoficiálny. Tak či onak, skoré verzie tohto maskovacieho vzoru pozostávali z týchto farieb: riedko rozmiestnená tmavo olivová + červenkastá hnedá, to všetko na pieskovitom pozadí. Tento púštny vzor zostal v testovaní asi tak do rokov 1998-1999 a až potom sa objavila jeho prvá oficiálna verzia a dala aj následne vzniknúť historicky prvej nemeckej púštnej uniforme. Hovorilo sa im, oficiálne podotýkame: "drei Farben Tarndruck der Bundeswehr", alebo tiež "Trojfarebná maskovacia kamufláž pre Nemeckú armádu". O tomto maskovaní sa zvyčajne hovorí ako o "Wüstentarndruck" ("púštna kamufláž"), alebo aj ako o "Desert flecktarn pattern" (v anglicky hovoriacich zdrojoch pre zmenu).
Aj keď existujú po dlhé roky fámy, že existujú v skutočnosti dve verzie tohto nemeckého púštneho maskovacieho vzoru, samotné nemecké zdroje naznačujú, že je to (technická) nepravda. Skoršie verzie týchto maskovaní (z rokov 1993-1998) mali totiž trošku trošičku iné sfarbenie, ale len oficiálna verzia z roku 1999 je tá štandardizovaná. Je však rozhodne potrebné na jeho adresu podotknúť aj to, že keď sa perie spolu s ďalšími vecami inak farebnými, dôjde často k tomu, že trochu zmení farebnosť. Aby sme ale celú vec uzavreli: toto trojfarebné púštne maskovanie je štandardné pre Nemecké ozbrojené sily nasadzované do suchých púštnych oblastí (ako naznačuje jeho kresba, ideálne s miernym porastom však).