Prvotný vývoj maskovacích vzorov špecificky určených pre nasadenie zo strany armády a pre nasadenie ozbrojenými americkými silami, bolo obdobie, ktoré započalo pre USA cca okolo prvej svetovej vojny. Podobne ako vtedy ich britskí alebo francúzski spojenci, aj vojenskí inžinieri z Ameriky experimentovali s radom designov pre potenciálne ukrývanie osôb venujúcich sa sledovaniu terénu a sniperov umiestnených pozdĺž hraníc. Jeden z týchto designov bol založený na britskom typu "Symien sniper suit" a pozostával z voľných prúžkov, pásikov rôznofarebnej látky, nejakého toho fixačného povrázku a voľne padnúcej kapucne + bundy a z nohavíc. To všetko bolo navrhnuté tak, aby z diaľky vyzeralo ako lístie. Iná uniforma bola vyrobená / navrhnutá jednotkou armádnych inžinierov z americkej univerzity vo Washingtone DC, a táto pre zmenu zahŕňala bundu, nohavice a kapucňu pomaľovanú tmavými pruhmi na svetlejšom podklade. Tá bola zase navrhnutá špeciálne tak, aby maximálne kryla osoby na stromoch. Výroba a distribúcia podobných oblečkov ale bola naozaj minimálna a skôr všetko bolo v experimentálnej fáze, než že by sa všetky vojenské uniformy kompletne a masívne v armáde maskovali / prerábali / modifikovali. Okolo roku 1918 bolo ešte príliš skoro, a to aj po roky nasledujúce - vážne sa kamufláže začali v USA riešiť až okolo druhej svetovej vojny.
Americká Armáda začala s výskumom maskovacích vzorov vhodných pre nasadenie do púšte asi tak od polovice šesťdesiatych rokov. Očakávala vtedy totiž, že pred ňou logicky vyvstane potreba umiestniť ľudí na Stredný východ ako odozvu na regulárnu vojnu medzi Izraelom a okolitými arabskými štátmi. Jeden z maskovacích vzorov z pokusného obdobia príprav na túto akciu bol využívaný aj pri tréningu v kamenistej púšti v Kalifornii, použili vtedy totiž preto túto oblasť aj ako základ pre tento zánovný maskovací vzor. Ten bol zhotovený vo veľkom síce až v roku 1973, však prvýkrát a oficiálne sa takto kamuflovaná uniforma objavila už v roku 1972. Dizajn pozostával z dvoch odtieňov stredne hnedej rozprestretých po väčších oblastiach pieskovej farby a béžovej farby. Bol navyše "pobodkovaný" menšími akoby skalnými útvarmi z čiernej a bielej farby. Tento púštny maskovací vzor bol produkovaný medzi rokmi 1981 až 1991 a videl službu s ozbrojenými vojskami Ameriky, kde sa vtedy len dalo: na tréningu v Sinajskej púšti, ale aj počas operácií v Zálive ("Púštna búrka") a v Somálsku ("Obnova nádeje"). Niektoré z preživších ukážok tohto maskovacieho vzoru ilustrujú mierne odlišnosti v rozmeroch (a objemu) čiernej, ktorá tu symbolizuje skaly. To naznačuje pochopiteľne, že bol tento maskovací vzor niekedy zľahka lokálne modifikovaný počas rokov. Tieto inkonzistence sa však neobjavujú na uniformách vyprodukovaných neskôr, ale ani na tých produkovaných ako prvých. Priame porovnanie týchto typov (starý a nový typ verzus stredný typ) si môžete porovnať na obrázku nižšie.
A tu máme len onen tradičný šesťfarebný púštny maskovací vzor. Armáda začala nižšie zobrazenému maskovaciemu vzoru hovoriť "chocolate chips" aneb tiež "čokoládové kúsky". Pripomína totiž naozaj túto lokálnu pochúťku.
Čoskoro po napadnutí Kuvajtu Irackými silami roku 1990 bolo US DOD postavené pred problém (a nutnosť aj potrebu) vybaviť veľký objem bojujúcich osôb v kamuflovaných uniformách vhodnými vecami pre súboje v púšti. Ide o to, že väčšina amerických vojenských síl umiestnených v operácii Púštny štít a Púštna búrka mala buď tradičný Woodland BDU, poprípade šesťfarebný púštny maskovací vzor DBDU. Armáda vtedy tiež vyvíjala všeobecný púštny maskovací vzor naozaj oveľa vhodnejšie do menej zarastených oblastí. Do takých, akými sa priamo hemží Západná Ázia a Severná Afrika. Výsledný maskovací vzor je návrhom pozostávajúcim z iba troch farebných odtieňov. O tých ale zase viac v inom, špecializovanom článku!