Krajina, ktorá je dnes oficiálne známa ako "Socialistická republika Vietnam" ("Socialist Republic of Vietnam") bola kedysi súčasťou tzv. francúzskej Indočíny. Potom, čo skončila okupácia zo strany Japonska (ihneď po skončení druhej svetovej vojny), ľudia z Việt Minh (ktorí aktívne bojovali proti Japoncom počas Druhej svetovej vojny) boli samozrejme veľmi silno aj proti tomu, aby ich po vojne zase začali znovu okupovať Francúzi. To spôsobilo tzv. Prvú Indočínsku vojnu (roky 1946 až 1954). O desať rokov neskôr bola táto vojna vďaka Ženevskej konferencii v roku 1954 ukončená. Týmto vznikla Indočína nezávislá na Francúzsku a vznikli tak aj národy na území tradične brané ako Vietnamské: "Demokratická republika Vietnam" na severe a "Štát Vietnam" na juhu. Bol ale pokoj len asi tak rok, potom, čo Ngo định Diem zosadil cisára Bảo Đài, vznikol aj Južný Vietnam. Jeho odmietanie rokovania ale so Severným Vietnamom nad usporiadaním celonárodných demokratických volieb nakoniec vyústilo v postupnou dezintegráciu diplomatických vzťahov medzi týmito dvoma krajinami, čo sa postaralo o druhú Indočínsku vojnu (pre zmenu leta 1959 - 1975). Vietnam sa opätovne spojil v roku 1975 potom, čo USA a jeho spojenci stiahli všetky sily z Južného Vietnamu. A keďže ustúpil (doslova, aj v nárokoch) aj Severný Vietnam, bola nakoniec celá krajina oficiálne preznačená na "socialistickou Republiku Vietnam". Tou je mimochodom krajina až dodnes.
Vietnam zrazil na kolená aj známych Červených Khmérov v Kambodži roku 1978. To spôsobilo napäté vzťahy s Čínou a nakoniec skončilo ako krátka Sino-Vietnamská vojna medzi februárom a marcom 1979. Vietnamské jednotky ale potom zostali v Kambodži až do roku 1989.
Ozbrojené sily Vietname nesú meno "Vietnamská ľudová armáda" alebo "VPA" a obsahujú pozemné obranné sily, pohraničné obranné sily a námorníctvo a je tu aj námorná polícia + letecké sily. Národná polícia tu nesie označenie: "Socialistická polícia Vietnamu" a ako je zvykom aj v iných štátoch, stará sa o verejnú bezpečnosť a dodržiavanie zákonov.
Už od čias druhej indočínskej vojny využívajú Vietnamské sily veľký objem maskovacích vzorov, ktoré sú produkované zvyčajne vždy lokálne. Niektoré jednotky dokonca nosia uniformy v štýle VPA vyrobené z prebytkov zanechaných ešte po republike Vietnam.
Štandardné operačné uniformy NVA boli olivovo zelené, ale jednotky sabotérov zase nosili "đặc công" (špeciálny listový typ) to všetko počas Vietnamskej vojny. Sú u neho známe minimálne dve farebné variácie. Tento maskovací vzor sa neskôr opätovne objaví, ale už ako VPA verzia, a to v rade seminových variácií.
"Vietnamské špeciálne jednotky" a taktiež aj letecké jednotky dostávali tento fľakatý / bodkovaný kamuflážny vzor v rokoch 1980. Aj keď bola po roku 1990 (a ďalej) k dispozícii už aj väčšia zostava maskovania, jeho využívanie zo strany "đặc công" pokračuje. Zelená verzia nižšie je považovaná za najstaršiu verziu tohto typu maskovania.
Ďalší fľakatý / bodkovaný maskovací vzor nosený "đặc công" ("VPA commandos") je nižšie. Aj keď je evidentne z rovnakej rodiny krycích malůvek, dva nižšie používajú úplne inú kresbu na základnej úrovni aj farbu. Ide podľa všetkého o novší ročník miestnych maskovaní a je stále zo strany "VPA" špeciálov používané.
Variáciou na vyššie spomínaný je táto modrá verzia, ktorá sa zase objavila u jednotiek z "Vietnamskej flotily", vrátane špeciálnych jednotiek a lokálnych bezpečnostných jednotiek.
Predstavený niekedy počas rokov 1990 (najviac pravdepodobným dátumom je potom rok 1994), bol aj tento maskovací vzor so zeleným lístím akoby - ten nesie meno "Quan đội" ("Armáda"). Vzniklo niekoľko farebných variácií, ktoré sú dobre históriou zdokumentované. A boli v službe spolu s VPA dlho do rokov 1990. Aj keď sa maľovkami na týchto maskovacích vzoroch líšia skutočne neuveriteľne, kombinácia troch farieb + ich celkový vzhľad naznačuje, že boli zrejme ovplyvnené / možno aj úplne založené na trojfarebnom ruskom maskovaniu"Soviet 1980 TTSK" (trojfarebný dizajn).
Čo sa týka maskovacieho prvku tohto, tak ten je zase čínskeho pôvodu a datuje sa do rokov 1990. Je logické aj potvrdené, že sú to veci lokálne produkované z importovaných čínskych látok a nosené niektorými členmi VPA.
V polovici deväťdesiatych rokov sa členovia "đặc công" (špeciálky) objavili aj s touto maskovacou uniformou, ktorá veľmi pripomínala tú, čo nosili jednotky "ARVN" počas rokov 1970. Tieto uniformy však boli ušité typickým "VPA" štýlom, váha látky aj jej farby preto naznačuje, že to nebola (a ani nie je) len prostá kópia, ale ide o originálnu látku zvyšnú z Vietnamskej vojny.
A máme tu jeden z tých zďaleka najviac plodných typov maskovania videný u VPA a je to práve typ kamufláže "K94 Tigrí pruh" hybridné maskovanie. Ten má potlač pozostávajúci z bambusového lístia a prezýva sa mu "Lá Tre". Je to dizajn, čo bol v použití zo strany VPA od roku 1994 až do roku približne 2007. Existuje v niekoľkých farebných variáciách opäť.
Ďalšou z variácií na lístie z rokov 1990 je tento "žltý list" alebo tiež "horčicový list". A aj tento je paradoxne stále v cirkulácii u niektorých VPA jednotiek.
Tu zase máme farebnú variáciu na vyššie ukázaný maskovací vzor. Tento typ má tmavo zelenú, okrovú a špinavo biely podklad / základ. A aj tento kúsok je stále v akcii.
A ešte jeden variant, ktorý má ale v tomto vydaní farbu čiernu, zelenú a základ je biely. Tento sa pre zmenu datuje do neskorých rokov 1990.
Tu zase máme lesný maskovací vzor, ktorý bol zo strany VPA adoptovaný v roku 2007 a volá sa "K07". Po natlačení na uniformu je vidieť, že je táto kamufláž už jednoznačne oveľa modernejšieho štýlu. Hovorí sa mu často "Lime woodland" / "Limetkový les". A ako je vidieť, tento typ disponuje farbou čiernou, hnedou, zelenou a ako základ je tu práve limetkovo zelená. Dnes ho ale nenosia len "špecialisti", ale všetka armádna sila.
Tiež "Vietnamská pobrežná hliadka" nosila tento lokálne produkovaný "Lesný typ", avšak u všetkých farieb s veľmi modrým alternatívnym zafarbením. Ide o kamufláž, ktorá bola nosená aj zo strany miestnej námornej pechoty, samozrejme opäť len ľuďmi z "Vietnamskej socialistickej republiky".
Ľudia z "Vietnamskej socialistickej leteckej armádnej sekcie" tiež nosili túto variáciu na "lesnú" kamufláž. Odlišovalo je mimochodom hlavne to, že tu bol navyše ešte jeden veľmi bledý modrý element.
Ľudia z "Vietnamskej námornej pechotnej brigády" sa objavovali na verejnosti aj v tomto zaujímavom oblečení. Ide o dokonalú kópiu typu "US M81 Woodland" (väčšina tohto oblečenia sa ale javí byť len akousi pláštenkou / pončom / ochranou pred dažďom (podľa niektorých ide vraj možno o kópiu USA armádou fasovanou "ECWCS").
Z vojenskej histórie Vietnamu a jeho maskovania je známych ešte asi tak minimálne päť ďalších maskovacích vzorov, zatiaľ ale nie je isté, kam aký patrí a ako sa v nich zorientovať. Z tohto dôvodu je nebudeme uvádzať, pretože by sme k nim zatiaľ nepridali absolútne žiadnu ďalšiu hodnotnú informáciu.